Uudis

Ministeerium annab nõu: kuidas otsustada, kas koduõppel laps võib üksi koju jääda?

Foto: Shutterstock

Hoolimata kehtestatud eriolukorrast ei saa paljud lapsevanemad oma distantsõppele suunatud lapsega koju jääda: kõik ametid ei võimalda kodukontorit. Kuidas otsustada, kas laps on piisavalt küps, et ta tööpäevaks üksi jätta?

Sotsiaalministeerium on selle tarbeks eriolukorras koostanud juhise, mis ehk aitab otsustada, kas laps võib üksi jääda või on see välistatud.

Iga laps on erinev ja seetõttu ei ole seaduses kirjas, kui vana laps võib üksinda koju jääda. Üldiselt on lapse võime teatud määral iseseisvalt hakkama saada seotud kooliküpsusega. Koolieelikute üksi koju jätmist tuleks vältida, samuti nende jätmist terveks päevaks kodus oleva koolilapse hoolde.

Lapse ajutiselt üksinda koju jätmise otsustab iga lapsevanem ise, lähtudes lapse parimatest huvidest. Last üksinda koju jättes hinda lapse küpsust, kaalu võimalikke turvariske ja küsi endalt:

  • Kas laps teab, kuidas ohutult käituda?
  • Kas laps vastutab oma käitumise eest?
  • Kas laps saab hakkama eneseteenindamisega?
  • Kas laps teab, mis on tervisele kasulik või kahjulik?

Kui mõni nendest vastustest oli „Ei“, tasuks lapse üksinda koju jätmisega veel oodata. Oluline on, et lapse heaolu ja turvalisus on tagatud! Kui jätad lapse vanemate õdede-vendade hoida, ole kindel, et kõigi laste vajadused on rahuldatud ja nad tunnevad end selles olukorras hästi ja turvaliselt.

Vajadusel palu lapsehoidmisel abi oma lähedastelt, kes on terved ega kuulu koroonaviiruse riskigruppi, kuhu kuuluvad näiteks eakad.

Lasteaedade ja -hoidude lahtioleku küsimustega pöördu linna- või vallavalitsusse. Linna- või vallavalitsusse pöördu ka juhul kui pere vajab eriolukorraga seoses muud abi või toetust. 

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses