Raplamaal varises kokku korterelamu kolm rõdu

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

29. mai hommikul kella 10 ajal tabas Kivi-Vigala korterelamu inimesi ehmatus, kui hoone küljest varises alla kolm rõdu – elanikud evakueeriti ning varisemisohu tõttu nad seal viibida ei saa, kirjutab Raplamaa Sõnumid. 

Kivi-Vigalas Sääla tänaval asuvas seitsme korteriga majas tegutses ka Vigala osavallavalitsus ning asutuses viibis varingu ajal kaks ametnikku. Üks neist oli valla sotsiaaltööspetsialist Ilme Roosi. „Tegin rõduukse lahti ja mõtlesin, mis masin siit praegu mööda sõidab. Nii suur mürin,” meenutas ta.

Tegelikult olid kokku varisenud kolm rõdu. „Jube suured paneelid, nii rasked kivid. Jumal tänatud, et keegi sel hetkel terrassil ei olnud,” märkis Roosi.

Kohale kutsuti päästeamet, kes evakueeris majaelanikud, moodustas keelutsooni ning kutsus kohale koostööpartneri Karotammed OÜ peaprojekteerija Indrek Karotamme, kes andis hinnangu maja edasise varisemisohtlikkuse kohta.

Vigala osavallavanem Priit Kärsna varingu hetkel osavallavalitsuse ruumides ei viibinud, kuid teab rääkida, et väliselt justkui ükski tegur varingut esile ei kutsunud.

Too päev ei olnud isegi tuult. Majas elanud inimesed rääkisid vallavanemale, et eelneval õhtul olid nad oma rõdu all istunud ja aega veetnud ning kuulnud, kuidas krohvi krabiseb. Hommikul oli neil rõduuks lahti ja pere istus ise suures toas, kui hirmus mürakas käis ja tuba oli tolmu täis. Varingus kukkusid alla kolme korteri rõdud. Neist esimene korter seisis tühjana, teistes elasid inimesed.

Kuna inimesed tuli evakueerida ja vähemasti mõnda aega keegi koju tagasi minna ei saa, tuli leida neile asenduspinnad. Kuna hoone on jätkuvalt ohtlik, suhtleb vallavanem tehnilise järelevalve ametiga, et takistada inimestel majja elama naasmist. 

Sääla tänava korterelamus on toimetanud külanõukogu juba 1972. aastast, nüüd aga tuleb ka osavallavalitsusel leida endale uued ruumid. Esialgu on end sisse seatud Kivi-Vigala külamajja. 

Karotammed OÜ peaprojekteerija Indrek Karotamme koostatud eksperthinnangu kohaselt võib varingu põhjus peituda mitme asjaolu kokkulangevuses. Karotamm on varingu tagajärje ja hoone vaatluse tulemusel välja selgitanud, et varisesid kolme korteri rõdud koos neid kandvate tugiseintega. Lisaks varises osaliselt rõdude kohal olnud katus.

Karotamm on hoone üldise seisukorra hinnanud halvaks. „Terrassid ja trepid on tugevalt lagunenud, monteeritavatest elementidest on roostetavad armatuurid paiguti väljas, puitosad hooldamata, avatäited amortiseerunud,” on eksperthinnangus välja toodud. „Varingu põhjustas kandekonstruktsiooni ristlõike kandevõime ammendumine või konstruktsiooni stabiilsuse kaotus. Varingu teke võttis aega ligikaudu 40 aastat.”

Ühtlasi on projekteerija andnud hinnangu, et varinguoht ei ole veel möödas, kirjeldades, kuidas allesjäänud katus tekitab püsti jäänud, kuid kahjustatud rõduseinale ebasümmeetrilist koormust. See võib aga soodsate tuuleolude korral põhjustada rõdu kandeseina stabiilsuse kaotuse. „Kuna sidemed puuduvad, võib edasine rõdude varing kulgeda hoone lõpuni ehk Sääla tee 8/8 rõdude varisemiseni,” seisab hinnangus. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.