Uudis

Tartu vald hakkab foorumil otsima võimalusi Raadi ümberkujundamiseks

Raadi park.Foto: Shutterstock

Eesti Arhitektuurikeskus ja Tartu vald otsivad 6.-7. oktoobril Linnafoorumil ekspertidega lahendusi Raadist kaasaegse vallakeskuse kujundamiseks.

“Raadi on unikaalne, uusarendustest suuresti puutumata asukoht kahekümne minutilise jalutuskäigu kaugusel Tartu raekojast,” selgitas arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg. “Võime sel lasta areneda isevooluteed ja saada linna äärde veel ühe uus-lasnamäe, aga võime ka parimate teadmiste järgi juhtida uue ja kaasaegse vallasüdame sündi. Tartu vald soovib teha viimast ja Linnafoorumil otsime selleks parimat lahendust.”

Kahepäevasel Linnafoorumil sünnivad lahendused ekspertide töötubades, kuid nii avaettekanded 6. oktoobril kui tulemuste tutvustamine 7. oktoobril on avatud kõigile huvilistele. Eriti teretulnud on kohalikud elanikud, linnaruumihuvilised, Raadi piirkonna maaomanikud ning loomulikult ajakirjanikud.

Järgi kinnitusel sunnivad uusi lahendusi otsima tüüpvead, mis kummitavad pea kõiki linnaäärseid uusasumeid. Nendeks on eeskätt autokeskne linnaruum, puudulik taristu, monofunktsionaalsus ja nõrk koha identiteet. “Majad on ilusamad, aga kasutajakogemus sarnaneb ikka Lasnamäele. Seetõttu toimivadki linnaäärsed uusasumid pigem magala kui elukeskkonna ja kodupaigana,” selgitas Järg. “Raadi sõjaväelennuvälja ala on ainulaadne koht, mida saaks planeerida tervikuna, mitte krunt krundi kaupa. Nii saame neid puudusi vältida ja luua kvaliteetse elukeskkonna, mis suhestub hästi nii Tartu vallaga kui südalinnaga.”

Linnafoorumil otsivad parimad arhitektid, planeerijad ja eksperdid lahendusi Raadist uue vallasüdame loomiseks, mis kujuneks valla loomulikuks keskuseks ning tugevdaks valla identiteeti. Linnafoorumil analüüsitakse ka võimalusi Raadi endise lennuvälja taristu väärikaks säilitamiseks ja seostamiseks uue Raadiga. Linnafoorumi kaaskorraldaja on Tartu vald, lisaks ekspertidele on kutsutud ka valla ja kohalike asumite esindajad, kinnisvaraomanikud ning arendajad. 

Linnafoorumi arutelude-töögruppide tulemused on algatuseks Tartu valla edasistele tegevustele ja otsuste langetamisele.

Raadi Linnafoorum toimub 6.-7. oktoobril vallamajas, töögruppide tulemusi ja ettepanekuid tutvustatakse avalikult 7. oktoobril kell 19:00 Eesti Rahva Muuseumis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.