Tunne oma riideid – kuidas erinevaid kangaid ohutult puhastada?

Foto: Shutterstock

Suvi on aeg, mil inimesed viibivad palju värskes õhus, käivad metsas, jalutavad pargis ning naudivad päikest. Suveilmade ebameeldiv pool on riiete kiire määrdumine ja kortsumine, mistõttu tuleb neid tihti puhastada.

Samsung Eesti koduseadmete tootekoolitaja Alari Pennar jagab nõu, kuidas erinevaid kangaid puhastada ning milliseid võtteid riiete puhastamiseks kasutada, et rõivad pikalt kenad ja säravad välja näeksid.

Vaata alati kasutusjuhendit

Eestimaa kodudes on levinuim puhastusviis riiete pesemine pesumasinas ning uuringute kohaselt pesevad mõned pered pesu kuni viis korda nädalas. Eriti tihti on pesupäev perekondades, kus on väikesed lapsed või allergikud, kelle jaoks on rõivaste hügieenilisus ja tolmuvaba olek oluline.

Kuigi tänapäevased pesumasinad on kõrgtehnoloogilised ning suudavad vastavalt kangastele pesuprogrammi kohandada selliseks, et plekid eemaldatakse, aga kangas jääb ilusaks, tuhmuvad riided pesuainete mõjul üsna kiiresti ning võivad tsentrifuugis ka välja venida. Seetõttu soovitab Pennar alati lugeda rõivaste siseküljelt kasutusjuhendit ning vastavalt sellele valida pesutsükkel või puhastusviis.

“Paljud rõivad ei kannata näiteks üle 30 kraadises vees pesemist ning osa riideid on sellised, mida tohib ainult keemiliselt puhastada,” selgitas Pennar. “Erikangastest riided, nagu näiteks spordi- või veekindlaid matkarõivaid tuleb samuti pesta spetsiaalsete pesuvahenditega.”

Aurupuhastus on hea alternatiiv pesumasinale

Alternatiivina igapäevasele pesemisele soovitab Pennar aurupuhastamist, mis aitab riietelt eemaldada ebameeldivad lõhnad, 99,9% bakteritest ning samuti silub see riietelt välja igapäevasest kasutamisest tekkinud kortsud.

“Näiteks Samsung on välja töötanud spetsiaalse riidekapi AirDresser, kuhu saab värskendamist ja desinfitseerimist vajavad riided sisse panna, valida mitmest erinevast režiimist kõige õigema ning siis näiteks hommikul tööle minekuks kapist puhtad, värsked ja hästi lõhnavad riided võtta,” rääkis Pennar.

Seade sobib tema sõnul nii õrnade kangaste kui ka suurte riideesemete, näiteks talvemantlite, nahast tagide või kostüümide puhastamiseks. Aurupuhastuse eeliseks on Pennari sõnul see, et igapäevaselt kantavad kangad saavad värskeks liigse pingutuseta ning riided säilitavad kauem oma kuju ja väljanägemise.

“Kuum aur tungib sügavale riidekiududesse ning eemaldab sealt mustuse, bakterid, tolmulestad ja muu kahjuliku. Kui veega pestes tõmbavad riidekiud kuivades kokku ning seeläbi muutub kanga kuju, siis AirDresseri auruga puhastades seda riski pole,” rääkis Pennar.

Samuti silub aur kortse õrnalt, näiteks liiga kuum triikraud võib su lemmikrõivad sirgendamise asemel hoopis ära rikkuda.

Kuidas erinevaid materjale puhastada?

Puuvill — kannatab pesemist kõrge kuumusega, kuivades tõmbab kangas märkimisväärselt kokku. Seetõttu võib igapäevaseks puhastamiseks kasutada ka auru, et hoida kangas kauem õiges vormis.

Sünteetika (nailon, polüester) — kannatab hästi masinpesu sooja veega, kuivab kiiresti.

Vill ja kašmiir — pesta õrna pesuprogrammiga ja spetsiaalsete pesuvahenditega pigem harvem kui tihedamini. Villakiud venivad hästi, seega tuleb kuivatada laiali laotatuna. Kuna vill on antibakteriaalne, piisab selle puhastamiseks tavaliselt aurust, kuna see hoiab villase kanga kõige kauem kenana.

Lina — looduslik materjal, mida kantakse tema jahutavate omaduste pärast eeskätt suvel. Seljas kantavaid rõivaid pesta pigem jahedama veega, majapidamiskangaid, nagu laud- või voodilinad võib pesta kuumema veega. Kortsub väga kergesti, seega tasub puhastamisel kasutada aurutamist ja aurutriikimist.

Nahk — materjal, mida on valede hooldusvõtete korral kõige lihtsam ära rikkuda. Märgpesu pole soovitatav teha. Puhastada kas keemilises pesus või aurutades. Naha suurimad vaenlased on eeterlikud õlid, kuivamine, hõõrdumine ja mehaanilised vigastused.

Siid — õrn materjal, mis on tundlik temperatuuri ja venimise suhtes. Pesumasinasse soovitatakse siidesemed panna eraldi pesukotis ja pesta jahedas vees madalatel pööretel. Aurutamine sobib hästi.

Rayon – õrn kangas, mida tuleks pesta külmas vees ning madalatel pööretel. Kaotab pestes kiirelt vormi ja värvi, seega pigem puhastada
aurutades.

Teksariie – tuleks pesta jahedas vees ning pigem ümberpööratult. Ei soovita pesumasinasse teiste rõivastega kokku panna, kuna võib anda värvi. Sobib hästi aurutamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.