10 head põhjust miks õhuniisutit kasutada

Sageli langeb külmade ilmadega suhteline õhuniiskus toas või kontoris alla 30 protsendi. Kuna enam kui poole inimese koostisest moodustab vesi, siis oleme meiegi õhu intensiivsemast kuivamisest üsnagi mõjutatud.Foto: Airvitamin

Kütteperioodil kipub õhk ventileeritud siserumides kuivaks muutuma, sest külm õhk ei suuda endas sama palju niiskust hoida kui soe ja nii soojade siseruumide suhteline õhuniiskus ventilatsiooni tõttu langebki. Õhu kuivust on võimalik riiete ja käterätikute ruumis kuivatamisega küll vähendada, kuid pidevalt seda võimalust kasutada pole väga ratsionaalne.

Sageli langeb külmade ilmadega suhteline õhuniiskus toas või kontoris alla 30 protsendi. Suhteline õhuniiskus näitab, kui kiiresti niiskus õhust aurustub – mida kuivem on õhk, seda kiiremini see toimub. Kuna enam kui poole inimese koostisest moodustab vesi, siis oleme meiegi õhu intensiivsemast kuivamisest üsnagi mõjutatud.

Keskmine suhteline õhuniiskus on vahemikus 40-60%. Eestis on talvel sobiv siseruumide suhteline niiskus vahemikus 25-45% ja suvel 30-70%. Õhuniisuteid kasutataksegi köetud ja ventileeritud siseruumide õhukuivuse vähendamiseks.

  1. Püsi terve
    Külmematel kuudel tuleb õhu liigse kuivuse tõttu mõnikord naha, limaskestade ja silmade kuivamist, kurgu valulikkust ning teinekord ka nina veritsemist taluda. Meie limaskestad vajavad niiskust immuunsuse hoidmiseks. Piisava õhuniiskuse korral kaitsevad limaskestad meid viirusekandjate eest. Kui õhuniiskust pole piisavalt, lisab see meie immuunsüsteemile koormust ja me võime haigestuda. Samuti püsivad mitmed viirused kuivas ruumis kauem elujõulisena kui kõrgema õhuniiskusega keskkonnas.

  2. Rahulikum uni
    Kuiv õhk magamistoas võib põhjustada ka rahutut und. Liiga madal õhuniiskuse tase paneb keha suurema pinge alla. Kui õhk on aga piisavalt niiske, saab keha paremini lõõgastuda. Kõrgem õhuniiskuse tase leevendab ka köha ja ninakinnisuse sümptomeid. Kuiva õhu suhtes on tavaliselt kõige tundlikumad imikud ja väikelapsed.

  3. Hinga vabamalt
    Paljud allergiate käes vaevlejad märkavad tolmu (ka õietolmu) hulga kasvu just talve lõpus ning kevadel. Ebapiisavalt niisutatud siseruumide õhk võimaldab tolmuosakestel paremini lenduda. Niiskemas õhus kleepuvad tolmuosakesed kergemini kokku ja langevad põrandale või pindadele.

  4. Vähem norskamist
    Selleks, et terve püsida, on kõigil piisavalt und vaja. Toakaaslase, partneri või naabri norskamine võib aga Teie und tugevalt häirida. Norskamist võib põhjustada või seda intensiivsemaks muuta külmetumine, mille tagajärjel raskendab kinnine nina või valus kurk hingamist. Tõstes toa õhuniiskust, aitab see ninakinnisuse ja köha vastu ning une kvaliteet paraneb.

  5. Näe selgemalt
    Talvisel ajal annavad sügelevad, kipitavad või kleepuvad silmad märku liiga madalast õhuniiskusest. Kui silmade pind muutub kuivaks, tekitab see üsna ebameeldiva tunde ja pikemas perspektiivis võib liiga vähene niiskus silma isegi kahjustada. Kontaktläätsedega silmad on kuivale õhule sageli veelgi tundlikumad.

  6. Tervem nahk
    Meie nahk armastab piisavat õhuniiskust. Sobivate kosmeetikatoodete kõrval on naha tervisele oluline ka õhuniiskus. Kui viibime pikka aega keskkonnas, kus õhuniiskus on väga madal, muutub meie nahk kuivaks ning äärmuslikel juhtudel võib sügelema hakata.

  7. Tervemad toataimed
    Muld on hea materjal vee kogumiseks ja säilitamiseks. Kui siseruumide suhteline õhuniiskus on liiga madal, kuivab vesi ka toataimede mullast kiiremini välja. Selle tulemusel võivad taimed veepuudusesse jääda.

  8. Meeldivam sisekliima puidust mööblile, põrandale ja maalidele
    Kui ruumide õhuniiskus on madal, “kuivab” niiskus välja ka mööblist, seintest ja põrandast ning selle tulemusena tekivad puidu sisse praod. Madala õhuniiskuse tõttu saavad kahjustada ka maalid ja teised puitesemed.

  9. Muusikariistad säilivad paremini
    Sarnaselt parketi ja puitmööbliga võivad liigselt kuivada ka muusikainstrumendid. Klaverid, kitarrid ja viiulid on ruumi kõikuva niiskuse suhtedtundlikud. Õhuniisutid aitavad muusikariistadel paremini hääles püsida ning äärmuslikes tingimustes pragunemist takistada.

  10. Vähem staatilist elektrit
    Mida niiskem on õhk, seda vähem tekib sinna staatilist elektrit. Niisiis saab õhu niisutamisega staatilisest elektrist põhjustatud juuste lendumist, ebameeldivaid elektrilööke ning sünteetiliste riiete laetud olekut vähendada.

Eluruumidesse sobivad naturaalsed õhuniisutid, mis on peaaegu hääletud ning sobivad ideaalselt elu- ja magamistubadesse. Parima lahendusena võiks esile tuua mudeli nimega OSKAR, mis on eriti vaikne ja tagab puhta ning reguleeritud niiskusega õhu kõikides siseruumides.

Meist igaüks väärib kvaliteetset elukekskkonda. Kontrolli oma kodu õhuniiskust ja vajadusel soeta abimees, kes hoiab koduse õhu kontrolli all.

Õhuniiskuse mõõtjad leiad SIIT .
OSKAR õhuniisutid leiad SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.