5 asja, mida peaksid teadma enne õhksoojuspumba paigaldamist

Kuna uusimad õhksoojuspumbad on kontrollitavad interneti kaudu, on nende haldamiseks vajalik ka nutitelefon. Õhksoojuspumba rakendustest saad hea ülevaate seadme energiakasutusest.Foto: Shutterstock

Kui oled valmis minema üle keskkonnasõbralikumale eluviisile, on õhksoojuspumba soetamine loogiline samm. Aga enne kui soojuspumpa paigaldama hakkad, loe 5 olulist aspekti, mida peaksid õhksoojuspumpade kohta teadma.

Kuidas õhksoojuspump toimib?

Õhksoojuspump on alternatiiv traditsioonilisele gaasi- ja õlikatlale. Õhksoojuspump kasutab töötamiseks välisõhku ning väikeses koguses elektrienergiat.

Õhksoojuspump suudab toota rohkem energiat kui tarbib, tänu millele on see tõhusam ning vähem kulukas kui mitmed alternatiivsed küttelahendused. 

Seda kaasaegset kütteseadet on võimalik paigaldada nii eraldiseisva küttesüsteemina kui ka kombineerida olemasolevaga, et luua nn hübriidkütteseade. Viimane lahendus tuleb kasuks külmadel talveilmadel, kui kodus läheb vaja lisakütet.

5 asja, mida peaksid enne paigaldamist teadma

Tänu õhksoojuspumpade kaasaegsele tehnoloogiale vahatavad järjest enamad koduomanikud oma gaasi- ja õlikütte õhksoojuspumba vastu.

Kuna oma küttesüsteemi väljavahetamine on aga suur otsus, tasub enne korralikult järele mõtelda. Et sulle otsustamise lihtsamaks teha, toome välja 5 aspekti, millest peaksid enne paigaldamist teadlik olema.

Omandiõigus

Selleks, et oma majja või korterisse õhksoojuspump paigaldada, pead olema kinnisvara omanik. Kui elad rendipinnal, on vajalik omaniku kirjalik nõusolek.

Paigalduse kulud

Lisaks soojuspumba enda soetamisele pead arvestama ka paigaldustasudega. Kuigi õhksoojuspumba paigaldamine võtab vähe aega (tavaliselt 1–2 päeva), on selleks tarvis professionaali abi.

Õhk-vesi soojuspumba paigaldamine maksab keskmiselt veidi üle tuhande euro. Õhk-õhk soojuspumba paigaldamine on soodsam.

Kampaania korras on võimalik leida ka pakkumisi, kus paigaldus on soojuspumba komplekti hinnas.

Nutitelefoni olemasolu

Kuna uusimad õhksoojuspumbad on kontrollitavad interneti kaudu, on nende haldamiseks vajalik ka nutitelefon.

Õhksoojuspumba rakendustest saad hea ülevaate seadme energiakasutusest. Lisaks saad äppide kaudu juhtida oma maja temperatuuri kõikjalt, olenemata sellest, kas oled ise parajasti kodus või mitte. 

Millist tüüpi soojuspump soetada?

Õhksoojuspumbad jagunevad kahte kategooriasse: õhk-õhk soojuspumbad ning õhk-vesi soojuspumbad. Neid seadmeid on omakorda kahte liiki:

  • On/off soojuspumbad ehk kliimaseadmed, mis kas ei tööta üldse või töötavad täisvõimsusel. Kuna seadme igaks käivituseks kulub energiat, on on/off tüüpi õhksoojuspumbad vähem keskkonnasäästlikud. Lisaks on selliste kliimaseadete kompressor pidevalt suurema koormuse all, mistõttu on nende eluiga lühem.
  • Inverter soojuspumbad ehk kliimaseadmed, mis reguleerivad oma võimsust sujuvalt, lülitudes välja võimalikult harva. Tänu sellele on kliimaseadme hoolduskulud madalamad, energiasääst suurem ning eluiga pikem.

Hoolduskulud

Lisaks õhksoojuspumba enda maksumusele ning paigalduskuludele pead arvestama ka kliimaseadme hoolduskuludega. 

Professionaalselt paigaldatud õhksoojuspump võib töötada 20–25 aastat. Kindlasti ei püsi aga seade nii kaua töökorras ilma regulaarse hoolduseta. Väiksemad hooldustööd saad ära teha ise, kuid vähemalt kord aastas võiks õhksoojuspumba üle vaadata ka hooldustehnik.

Neid hooldustöid saad teha ise.

  • Filtri puhastamine. Kui õhksoojuspumba filtrisse koguneb palju tolmu, väheneb seadme töövõimsus ja suureneb elektrikulu. Filtrit peaks puhastama vähemalt ühe korra kuus.
  • Äravoolukanalite kontrollimine. Kontrolli regulaarselt, et õhksoojuspumba kondensatsioonivee äravoolukanalites poleks ummistusi. Selleks, et ummistusi vältida, kasuta vähemalt paaril korral aastal jahutusfunktsiooni.

Neid hooldustöid teeb spetsialist.

  • Külmaaine kontroll.
  • Tolmufiltri ning soojusvaheti puhastus.
  • Ventilaatori ning õhukanalite pesu.
  • Õhksoojuspumba üldise seisukorra hindamine.

Kas õhksoojuspump sobib sinu koju?

Õhksoojuspump on kaasaegne kütteseade, mis on nii keskkonnasäästlik kui ka pika elueaga. Kui otsid oma koju efektiivset ning mugavasti kontrollitavat kliimaseadet, on õhksoojuspump sulle suure tõenäosusega parim valik. 

Kuna tegemist on pikaajalise investeeringuga, ära karda küsimuste korral spetsialisti poole pöörduda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.