5 nõuannet, kuidas hoida köök täiuslikus korras

Koht, kuhu asjad kiirustades jätad, on sageli tõenäoliselt kõige mugavam ja loogilisem nende hoidmiseks.Foto: Canva

Kui otsid Google’ist infot selle kohta, kuidas hoida kööki täiuslikus korras, oled tõenäoliselt parasjagu remonti tegemas või kolimas. Või ei saa ega taha kulutada palju aega köögi korrastamisele.

Esimesel juhul on hea mõte teha kokkuvõte sellest, mida ja kui palju on vaja teha, et köök sinu jaoks toimiks ja oleks mugav. Teisel juhul on aga kaks võimalust: muuta oma harjumusi või otsida mugavaid viise, kuidas köök ilma suurema vaevata korras hoida. 

Me kõik teame, et lihtsam on alustada väikeste sammudega. Seega soovitame otsida mugavaid, kuid nutikaid viise, mis ei nõua suuri väljaminekuid või muudatusi.

Panime kokku 5 nõuannet, mis aitavad hoida köögi korras nii, et koristusprotsessi ei ole vaja ootamatute külaliste saabudes alati ette võtta või üha vabandada, kui seda ei õnnestunud teha.

1. Kasuta toiduvalmistamise aega maksimaalselt ära

Täiusliku roa serveerimiseks vaatab kokkaja pidevalt kella ja kontrollib roa küpsusastet. Toidu valvamise ajal on aga võimalus köögis korda luua, võtmata pilku pottidelt. Kujuta ette, kui mõnus on toidu valmides istuda hubasesse ja puhtasse kööki rooga maitsma.

Pärast rikkalikku einet on kindlasti soov veel veidi mõnusalt aega veeta, kuniks toit seedib. Kui oled köögist suurema segaduse toiduvalmistamise ajal juba ära likvideerinud, ei pea sa pärast söömist muretsema nõudega täidetud valamu pärast. Nii et kasuta roa valmimisel tekkinud ooteaega nõude pesemiseks ja tööpinna pühkimiseks.

2. Hoia läheduses kauss prügi jaoks

Toiduvalmistamisel tekib erinevaid jäätmeid ja ligi 35,4 protsenti meie prügist on toidujäätmed. Üsna palju, eks ole? Lisaks sellele kuivavad köögiviljadest, puuviljadest või lihast lõikelauale jäänud peenikesed jäägid juba üsna lühikese aja jooksul ära ja lõikelauda on seejärel raskem puhastada.

Selleks, et sa ei peaks iga kord, kui lõikad köögivilju ja puuvilju, kõndima või kummarduma prügikasti poole (ja on tõenäoline, et vähemalt osa jääkidest kukub tee peal maha), pane lähedusse sobilik kauss, kuhu saad äraviskamisele minevad jäägid kiirelt kokku koguda.

Pärast kõigi koostisosade tükeldamist saab kaussi kogunenud toidujäätmed suurepäraselt ühe korraga prügikasti visata.

Fot: Canva

3. Hoolitse, et ei tekiks ebameeldivat lõhna

Oleme juba arutlenud selle üle, kui palju prügi toiduvalmistamisest üle jääb. Kas oled aga pidanud prügikoti varakult, see tähendab enne koti täitumist välja viima üksnes ebameeldiva lõhna tõttu?

Usutavasti noogutas umbes iga kolmas lugeja nüüd pead. Eelkõige annabki halb lõhn märku sellest, kui korras sinu köök tegelikult on. Ja isegi kui tööpinnad on läikivad, kuid köögis levib ebameeldiv lõhn, tahetakse sealt kindlasti võimalikult kiiresti lahkuda. 

Prügihaisu peamine põhjus on lagunevad toidujäägid. Kui eelistad puhast lõhna (muidugi võivad erinevad lõhnaained olukorda parandada, kuid ebameeldiv lõhn jääb ikkagi), aga ei soovi, et prügikasti peaks sageli välja viima, võid soetada spetsiaalselt jäätmete sorteerimiseks mõeldud ämbri, kliki siia.

4. Pesulapid nõudepesumasinasse

Käsnad ja lapid võiksid köögis olla vähenähtaval kohal, eks ole? Eriti pärast mõnda kasutuskorda, kui käsnade karedamale küljele koguneb üha rohkem väikseid toidujääke. Rääkimata liigsest rasvast, mida on samuti iga kord üha raskem ja raskem käsnast välja saada. 

Mida sellisel juhul teha? Kui sul on nõudepesumasin, pane käsnad ja lapid koos kõigi nõudega nõudepesumasinasse. See peseb need paremini puhtaks kui tavaline pesumasin ja lapid-käsnad kestavad kauem, sest neid ei pea käsitsi küürima. 

5. Jälgi, kuhu kiirustades asjad jätad

Ilmselt ei ole paremat ideed köögi kohandamiseks oma elustiili järgi kui see, et igal asjal olgu oma koht.

Muidugi, kui kolid uude kohta, korraldad asjad nii, nagu sel hetkel kõige parem tundub. Aja jooksul ilmneb sageli, et asjad paigutuvad teistesse kohtadesse võrreldes sellega, mille oled neile algselt plaaninud, ja järk-järgult läheb köök segamini. Sa võid olla enda peale vihane, et sa ei suuda asju korras hoida. Või leppida sellega, sest sul pole lihtsalt piisavalt aega, et kõik asjad ära panna. 

Kuid on veel üks võimalus – koht, kuhu asjad kiirustades jätad, on tõenäoliselt kõige mugavam ja loogilisem nende hoidmiseks. Muidugi ei ole siin peetud silmas selliseid näiteid nagu toolidel rippuvad riided.

Aga üldiselt on pidevalt “vales kohas” olevad asjad lihtsalt signaal sellest, et võiksid neid hoida näiteks uksele lähemal või riiulitel madalamal. Loo igale asjale mugav, kuid korrastatud koht, kuhu neid saab jätta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.