8 ESSVE näpunäidet ja soovitust, kuidas terrassi ehitus probleemivabalt läbi viia

Puidust terrassi ehitamine võib olla küllaltki keeruline protsess, kuid õige planeerimise ja korraliku teostuse ning kvaliteetsete vahendite kasutamisel on tulemus kaunis ja vastupidav ning rõõmustab sind aastaid.Foto: ESSVE

Puitterrassi ise ehitamine ei pruugi olla kuigi keeruline, kuid enne alustamist on mõistlik teha korralikku ettevalmistustööd, õppida selgeks paigaldusjuhised ja küsida nõuandeid terrassiehituse asjatundjatelt.

Jagame mõningaid soovitusi, mis aitavad sul ehitada tugeva, vastupidava ja kauni terrassi – sellise, mis pakub rõõmu vähemalt kümme aastat.

Loe, millised on kaheksa head soovitust puitterrassi ehitamiseks ja mida on oluline teada juba enne seda, kui ehitustöödega pihta hakkad. Soovitusi annab ESSVE esindaja Risto Hiob.

Terrassi loomine eeldab põhjalikku eeltööd

Ajahambale vastupidava terrassi loomine nõuab mitte ainult õiget töömeetodit, kvaliteetset puitmaterjali ja häid tööriistu, vaid ka tähelepanu õigete kinnituste/kruvide valimisel.

Sõltuvalt terrassi asukohast on oluline leida sobiva viimistlusega kruvid. Ehituseksperdid  soovitavad eelistada roostevabu kruvisid, mis tagavad pikaajalise ilmastikukindluse  ja terrassi kindla paigalpüsimise isegi siis, kui konstruktsioonis esineb liikumisi.

Millised on sobivad ja kvaliteetsed kruvid terrassi ehitamiseks?

Hiobi sõnul on alati ohutu valik kasutada roostevabu A4 kruvisid, kuid oluline on arvestada ka teiste teguritega, mis võivad kruvide valikut mõjutada. 

Näiteks kui kavatsed ehitada kõrget terrassi või paigaldada selle basseini äärde, siis tuleks kruvide valikut lähemalt uurida.

Terrassi asukoht: olulised kaalutused ja praktilised näpunäited

Terrassi tulevase asukoha valik nõuab põhjalikku kaalumist, kuna see mõjutab privaatsust ja terrassi kasutamise võimalusi. Hiobi kinnitusel on oluline arvestada, et terrass ei vähendaks päikesevalguse hulka ega takistaks loodusliku vaate säilimist.

Kui soovid nautida rohkelt päikesevalgust, on soovitatav valida terrassi asukoht päikese liikumise põhjal. 

Kui soovid aeg-ajalt lõõgastuda ka varjulises paigas, on võib olla hea mõte valida koht, kus on olemas looduslikud varjualused, näiteks puud. Teine variant on ehitada terrassile varikatus.

Hea kvaliteediga puitmaterjal on kauni terrassi ehitamisel võtmetähtsusega 

Kui materjal on kummaliselt odav, siis tavaliselt põhjusega. Puitmaterjal, millel on kõverused, mõõtmisvead ja palju oksakohti, võib lõpuks osutuda kallimaks. 

“Arvatakse, et rohkete oksakohtadega lauad on pigem esteetiline probleem, kuid tegelikult võib niisuguste laudade kasutamine põhjustada pingeid ja nõrku ühenduskohti, eriti kui oksakoht jääb laua otsale,” kirjeldab Hiob. 

Tema soovitab ilusa puitterrassi nimel valida materjaliks võimalikult väheste oksakohtadega, sirged ja ühtlased lauad.

Kuidas kujuneb terrassi ehituse hind?

Terrassi ehitamise hind sõltub mitmest tegurist, nagu terrassi suurus, kõrgus, materjalide kvaliteet ja paigaldusviis. Kui kasutada kvaliteetset puitmaterjali ja kinnitusdetaile, võib see tõsta materjalikulude hinda võrreldes odavama alternatiiviga.

“Samas tasub see pikas perspektiivis end ära, sest kvaliteetsed materjalid tagavad terrassi pikema eluea ja väiksema hooldusvajaduse,” lubab Hiob.

Terrass katusega või ilma katuseta?

Mõistagi mõjutab terrassiehituse hinda suuresti ka lisaks terrassile varjualuse ehitamine. Ehk siis terrass koos katusega nõuab kahtlemata suuremaid väljaminekuid. Seega tasub hoolega oma soovid läbi mõelda.

Katusega terrass annab kaitse päikese, vihma ja lume eest, mis muudab õueruumi kasutamise veelgi mugavamaks. Samuti võib see olla hea valik, kui soovid luua õdusa paiga, kus nautida vihmase ilma heli ja lõhna, jäädes ise samal ajal kuivaks. .

Varjualusega terrassil võib olla ka teatud piiranguid, nagu vähem päikesevalgust, ruumipuudus või halvem õhuringlus. 

Samuti võib ehitamine olla keerukam, kuna katuse konstruktsiooni kavandamine ja paigaldamine nõuab täpsemat planeerimist ning ehitamist.

Kuidas ehitada terrassi karkass kiiresti ja tõhusalt?

Ehitusvaldkonna spetsialistid on otsinud pidevalt võimalusi, kuidas muuta oma töö tõhusamaks. 

Näiteks saab kasutada konstruktsioonikruvisid, mis lubavad ehitada terrassi karkassi ilma vajaduseta kasutada talakingasid või muid kinnitusdetailide.

“Võimalik on valida terrassi alusraami ehitamiseks kas suure lapiku peaga konstruktsioonikruvid WAF või ET-T kruvid,” ütleb Hiob ja lisab, et viimased on n-ö nähtamatu kinnitusviisiga, sest kruvide väike pea süvistub puidu sisse. Mõlemad kruvid ei vaja ettepuurimist, säästes sedasi ühe tööetapi jagu aega.

Seega, konstruktsioonikruvid vabastavad terrassiehitaja kinnitusdetailide kasutamisest ja päästavad ettepuurimisest.

Terrassiehitus: milline on õige viis laudade paigaldamiseks?

Terrassilauad peaks paigaldama nõnda, et ilusam külg jääks ülespoole. Ideaalis võiks ülespoole jääda südamikupool, et puidu aastarõngad moodustaksid „naeratava suu“. 

“Ajaga lauad veidi painduvad ning kui südamikupool on suunatud ülespoole, muutuvad lauad kumeraks, mis hõlbustab vee äravoolu,” selgitab Hiob.

Milline on laudade õige vahekaugus?

Terrassi ehitamisel on üks levinumaid vigu vale vahekauguse jätmine terrassilaudade vahele. See väike apsakas võib tuua kaasa halbu tagajärgi, eriti kui puit hakkab ilmastikutingimuste tõttu paisuma ja kahanema.

Loe terrassilaudadest ja nende paigaldamisest täpsemalt.

Naudi paljajalu kõndimist  terrassil, kus kruvipead on turvaliselt peidus

Diagonaalselt paigaldatud terrassikruvide ehk peidetud kinnitamise meetod annab terrassile luksusliku ilme, kuna kruvipead jäävad nähtamatuks. 

Lisaks hõlbustab sellise meetodi valik terrassi hooldamist tulevikus ja vähendab pindusid, mis traditsioonilisel kinnitamise meetodi puhul võivad tekkida kruviavade ümbrusesse. 

Hidden Decking System (HDS) on lihtne peidetud kinnitamise süsteem terrassilaudadele, mis on jõukohane ka algajatele ehitajatele. Tähtis on järgida õigeid paigaldusjuhiseid, et tagada terrassi korrektne paigaldus ja pikaajaline vastupidavus.

Õigete tööriistade abil kulgeb töö lenneldes

Õiged tööriistad tagavad töö lihtsuse ja kiiruse. Kui kasutad vale suurusega tööriistu või töövahendeid, mis pole ette nähtud konkreetse töö tegemiseks, võib terrassi ehituse aeg pikeneda ja protsess ise on tunduvalt keerukam.

Spetsiaalselt terrasside ehitamiseks mõeldud tööriistade ja -vahendite abil saad luua professionaalse välimusega ning vastupidava terrassi.

Enamasti kasutatakse terrassi ehitamisel tööriistu nagu akutrell, mõõtmisvahendid, järkamis- ja nurgasaag.

Lisaks nendele peamistele töövahenditele on kogenud ehitajate lemmikute hulgas ka: 

  • juhtsiiniga uputussaag, 
  • kriidinöör, 
  • vesilood ja/või laserlood (kui võimalik), 
  • ESSBOX kohver, mis on ideaalne valik kruvide hoidmiseks ja transportimiseks.

Ära unusta korrapärast hooldamist – see pikendab terrassi eluiga

Kui terrass saab edukalt valmis ehitatud, ei tähenda see seda, et nüüd on kõik vajalik tehtud ja terrassile pole enam tarvis tähelepanu pöörata.

Oluline on ka korrapärane hooldus, et tagada terrassi pikaajaline vastupidavus ja esteetilisus. 

Regulaarne puhastamine, õlitamine ja värvimine pikendavad terrassi eluiga ja hoiavad sinu lemmikpaiga heas seisukorras. Lisaks hooldusele on oluline terrassilt regulaarselt lehti, oksi ja prügi koristada.

Puidust terrassi ehitamine võib olla küllaltki keeruline protsess, kuid õige planeerimise ja korraliku teostuse ning kvaliteetsete vahendite kasutamisel on tulemus kaunis ja vastupidav ning rõõmustab sind aastaid.

Vaata lisaks terrassiehituse täpsemat juhendit, tutvu kogu tootevalikuga või loe ESSVE teisi meediakajastusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.