Anname nõu: kuidas head sulepatja valida ja õigesti hooldada

Sulepatjade täidisena kasutatakse pardi ja hane sulgi, sest veelindude suled hoiavad hästi kehatemperatuuri ning ei aja higistama.Foto: Unela

Hea ja kvaliteetne uni on inimesele tähtis. Ärgata hommikul reipa ja väljapuhanuna – kes meist ei teaks, kui hea tunne see on. Kvaliteetse une tagab aga õigesti valitud ja korralikult hooldatud voodivarustus. Padjad ja tekid on oluline komponent selleks, et saaksime mõnusalt magada ja ennast korralikult välja puhata. Valikuid on palju ja igaühel meist on oma eelistused, kuid täna räägime vanast heast sulepadjast.

Kindlasti on paljud mõelnud, et miks ühed sulepadjad maksavad 20 ja teised jälle 120 eurot? Põhjus on tegelikult väga lihtne – hind oleneb sellest, mis on padja täidiseks. Samuti määravad hinna ja kvaliteedi kaks olulist tegurit ja nende kombinatsioon – esiteks, kas kasutatud on tavalisi või udusulgi ja teiseks kas hane või pardi sulgi.

Suled või udusuled – mille poolest need erinevad?

Suled katavad lindude keha ning annavad neile lennuvõime ja on pärit linnu tiiva- ja seljasulgedest. Udusuled asuvad kaitsva kattesulestiku all, tavaliselt on neid kõige rohkem linnu kõhu piirkonnas, kus need sooja hoiavad. 

  • SULG – Sulgedega täidetud padjad on tugevamad ja dekoratiivsemad. Teravad sulerootsud võivad aga läbi padja tungida ja torkima hakata, seega sobivad need paremini diivanipatjadeks. Samuti tuleb arvestada, et tavasulg krabiseb rohkem kui udusulg. Ajapikku sule rootsud küll pehmenevad ning padi krabiseb ja torgib vähem;
  • UDUSULG – Udusuled on kerged ja kohevad ning neil puuduvad rootsud. Seetõttu peetaksegi udusulgi kõige paremaks padjatäidiseks. Kerged ja õhulised kiud on hõlpsasti vormitavad ning nendest valmistatud padjad on pehmed ja mõnusad. Udusulgedest padi on mugav ja temperatuuri reguleeriv, st kohaneb magaja keha temperatuuriga, pakkudes nii suvel vajalikku jahutust kui talvel sooja.

Tavaliselt kasutatakse padja täidisena sulgede ja udusulgede segu –  tavalised suled annavad padjale tugeva vormi ning udusuled lisavad pehmust.

Kas pardi või hane suled?

Sulepatjade täidisena kasutatakse pardi ja hane sulgi, sest veelindude suled hoiavad hästi kehatemperatuuri ning ei aja higistama. 

Mida siis valida, kas pardi- või hanesulgedega täidetud padi? Rusikareegel on see, et mida suurem ja täidlasem lind ning mida külmemas kliimas ta elab, seda paksemad on tema udusuled. Siinkohal teemegi selgeks, mis vahe on pardi- ja hanesulgedel.

  • PARDISULED – Kui otsid kvaliteetset sulepatja, mis maksab vähem, siis part on just õige valik. Pardisulgedega täidetud patjade hinnad on turul madalamad, sest neid on üldiselt rohkem saada ning suled on pisut väiksemad;
  • HANESULED – Hanesulgedega täidetud padjad on pisut kallimad. Haned elavad reeglina külmemas kliimas ning on suuremat kasvu, mistõtttu nende suled ja udusuled on samuti suuremad. Nende sulgedega täidetud padjad on parema vormiga ning mugavamad ning üldiselt peetakse peetakse hane udusulgi kõige kvaliteetsemaks padjatäite materjaliks.

Tulles tagasi patjade hinna juurde, siis hane suled ja udusuled on kvaliteetsemad, kui pardi omad ning seetõttu ka hinnalisemad.

Valiku erinevaid mõnusaid ja kvaliteetseidsuletooteid leiad Unelast.

Kuidas sulepatja õigesti hooldada?

Aastaid kasutusel olnud sulepadjad kipuvad ära vajuma ning neile võivad tekkida kollakad laigud ja randid. Kuidas pesta neid kodus nii, et saada padjad puhtaks ja taas kohevaks?

  • Esiteks: Kui majapidamises pole pesukuivatit, siis ei maksakski kodus sulepatjade pesemist ette võtta ja tasuks viia need pesumajja. Vanasti küll pesti sulepatju kodus, kuid siis võeti padjad lahti, suled pesti eraldi suures palis ja laotati päikese kätte kuivama. Tänapäeval vaevalt küll keegi viitsib seda tööd ette võtta.
  • Teiseks: Kui kodus on kuivati, võib kodus sulepatju pesta küll. Siis tuleb enne pesemist veenduda, et padja pealiskangas on terve, pole muutunud rabedaks ja kannatab pesu. Kollased plekid ja randid patjadel on tavaliselt higist. Vanu plekke ei pruugi enam pesus täielikult välja saadagi, kuid vähemalt pole pärast pesu padjas enam tolmulesti.
  • Kolmandaks: Kui padjal on plekid siis alusta nende nende eemaldamisest. Hea vahend selleks on sapiseep, nii tahkelt kui ka geelina. Tahke seep hõõru niisutatud padjale. Sapiseebigeeli lahjenda enne veega ja hõõru puhta pesukäsnaga korralikult padja peale. Lahjendamine on oluline, sest vesi aitab geelil kangasse imenduda ja plekke ka lahti leotada. Lase pesuainel 15-20 min mõjuda. Samuti võib kasutada spetsiaalselt sulgede pesuks mõeldud pesuvahendit.
  • Neljandaks: Pane padi pesumasinasse ja vali vähemalt 60 kraadise veega pesuprogramm. Tolmulestad hukkuvad selle temperatuuri juures. Kui pealiskangas võimaldab, võid patja ka kuumemalt pesta. Masinas võid pesuainena kasutada oma lemmik pesuainet või sapiseepi. Mitte mingil juhul ära patju pestes kasuta pesuloputusvahendit, sest see hävitab suled!
  • Viiendaks: Kui pesumasin on oma programmi lõpetanud, pane padi koos 3–5 tennisepalliga kuivatisse ja lase täiesti kuivaks. Kui padi jääb niiskeks, hakkavad selles bakterid vohama ning tolmulestad on kohe jälle tagasi. Tennisepallid aitavad padja uuesti kohevaks kloppida. Hea aeg suletooteid pesta on ka suvisel päikselisel ajal ja tuulutada ning sopsutada värskes õhus. Nii tagate värske ja mõnusalt koheva toote!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.