Küsimuse, kas anda kassile kuiv- või märgtoitu, on endale esitanud ilmselt paljud kassiomanikud. Kassitoitude DVM ja Pro Plan tootejuht Julija Abram nendib, et nii kuiv- kui ka märgtoidul on omad eelised ja puudused ning selgitab need artiklis täpsemalt lahti.

Kuiv- ja märgtoidu põhiline erinevus seisneb toidu niiskussisalduses. Kuivtoitudes on niiskust umbes 10%, märgtoitudes aga 70–80%. See tähendab, et kuivtoitu tarbides vajab kass rohkem vett, märgtoiduga saab loom osa päevasest veevajadusest kätte juba toidust. Siiski ei saa kindlalt väita, et üks variant on parem kui teine – kõik oleneb siiski kassist. 

Märgtoidu eelised ja puudused

Paljud lemmikloomad eelistavad üldiselt märgtoitu ning see on tihti seotud söögipoolise niiskussisaldusega. Niiskus elavdab lõhna- ja maitsemolekule ning märgtoit on täiendav veeallikas. Kassid on üldiselt pigem kehvad veejoojad ja märgtoiduga saavad nad vett, mis on eriti oluline kuseteede murede all kannatavatele kassidele. Märgtoitu võib olla kergem süüa ka kassidel, kellel on probleeme hammastega ja kelle jaoks on toidu närimine valulik.

Märgtoidu puudus on loomulikult selle kõrgem hind. Samuti tuleb silmas pidada, et pärast märgtoidu pakendi avamist tuleb see ära tarvitada 42 tunni jooksul ja vahepeal tuleb toitu säilitada külmkapis.

Mõni kass kipub külma toiduga pirtsutama. Sellisel juhul on abiks toidu soojendamine, sest soe toit on enamasti ahvatlevam ja lõhnab paremini kui külm toit. Inimestelegi maitseb rohkem soe kaerahelbepuder kui kuivad kaerahelbed.

Kindlasti tasub meeles hoida, et märgtoitu ei tohi välja jätta terveks päevaks, sest sellega kaasneb suurem toidu riknemisest tingitud seedetraktihäirete või isegi mürgistuse oht.

Kuivtoidu eelised ja puudused

Kuivtoit võiib lemmikul ees olla kogu päeva ja selle puhul ei pea kartma riknemist. Päeva lõpus tuleks söömata jäänud kuivtoit siiski ära visata, sest kõik kuivtoidud lahtuvad pikemal kokkupuutel õhuga ja kass ei pruugi tahta seda enam süüa.

Kuivtoitu saab panna automaatsetesse söötjatesse ja mänguasjadesse ning lsiaks on kuivtoidu hind soodsam kui märgtoidu oma.

Kuivtoidu puuduseks on kergemini tekkiv ülesöötmise oht ning seda eriti vabasöötmisel kassidel – kauss on kogu aeg toitu täis ja kass käib söömas siis, kui ise soovib. Tegelikult peab ka vabasöötmisel kassi päevase toidunormi eraldi välja kaaluma ja ideaalis jaotama selle 2–3 toidukorraks, et ennetada toidu lahtumist. Kuivtoit on kontsentreeritud ja seda peab kass saama üldiselt üsna vähe, sest energiatihedus on suurem.

Kas anda kuiv- ja märgtoitu koos või eraldi?

See, kas anda kuiv- ja märgtoitu lemmikul koos või eraldi, oleneb tegelikult kassi eelistustest. Mõni kass eelistab märgtoitu, teine kuivtoitu. Kombinatsioon mõlemast on hea võimalus pakkuda kassile maksimaalset toiduelamust. Pakkuda võib neid nii koos kui ka eraldi.

Paljud kassiomanikud eelistavad skeemi, kus üks toidukord on märgtoit ja kuivtoit on kogu aeg ees. Teised pakuvad 2–3 söögikorda, kus märgtoit on segatud kuivtoiduga. Ükskõik millist skeemi eelistada, oluline on, et kass saaks täisväärtuslikku ja tasakaalustatud toitu talle sobivas koguses. See aga tähendab arvutusi!

Kui eelistada kuiv- ja märgtoidu kombinatsiooni 50:50, siis tuleks üle vaadata toidupakkide peal olev toitmisjuhend ning vähendada paki peal olevat päevast toidukogust 50% võrra, et vältida kassi ülesöötmist ja liigse kehakaalu kogunemist. Nii saab kass poole päevasest toitainevajadusest kuivtoidust ja teise poole märgtoidust.

Tähelepanelik tasub olla just märgtoidu puhul, sest paljud märgtoidud on lisandsöödad ehk toidud, mis katavad vaid osa kassi päevasest toitainevajadusest (nt valkude ja osaliselt rasvavajaduse). Täisväärtuslikud toidud sisaldavad õigetes vahekordades kõiki kassi eluks vajalikke toitaineid, sh vitamiine ja mineraale.

Märgtoitu ostes tuleks tähelepanelikult jälgida nii eestikeelset tõlget kui ka originaalteksti, sest tihtipeale läheb just see oluline info tõlkes kaduma või aetakse omavahel segamini täissööda ja täiendsööda termin. Selles olukorras on kõige õigem lähtuda originaaltekstist. Kui tegemist on täissöödaga, siis peab see lähtuvalt seadusest olema pakile märgitud. Kui tegemist on lisandsöödaga, siis seda ei pea pakil eraldi välja tooma.

Kõige lihtsam on valida Pro Plani kassieinekotikesed, mis sisaldavad täisväärtuslikku, tasakaalustatud ja väga maitsvat toitu. Pakkuda on kaks maitset pirtsakatele ja tundliku seedimisega kassidele (kalkuni ja ookeanikalaga), kaks maitset kastreeritud-steriliseeritud kassidele (veise ja kanaga) ja üks maitse kassipoegadele (kalkuniga).

Otsi tooteid hästi varustatud lemmikloomapoodidest ja anna tagasisidet, kuidas kiisule maitses, märkides Instagramis postituse juurde #proplaneesti. Ideaalse kombinatsiooni saavutamiseks proovi ka Pro Plani kuivtoitusid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.