Valvekaamera paigaldamisel korteriühistu alale on mõningad reeglid ja piirangud ning neid peab enne süsteemi paika panemist kindlasti teadma, sest alati ei ole slavestuste tegemine sugugi õigustatud.Foto: Shutterstock

Korteriühistud paigaldavad oma aladele üha enam videokaameraid. Neid kinnitatakse trepikodadesse, aknalaudadele, välisfassaadile ja lambipostide külge. Kaamerate abil salvestatakse enamik kortermajas ja selle ümbruses toimuvast videopildile.

Kuigi kaamera võib varguste korral suureks abiks olla, on see tihti ka hoopis tüliallikas. Halvimal juhul kaasatakse lisaks tüli mõlemale osapoolele vaidluse lahendamisse ka korrakaitseasutus.

Räägime sellest, mida pead teadma valvekaamera paigaldamise reeglitest. Lisaks seletame lahti, millal ei ole salvestiste tegemine õigustatud.

Valvekaamerad korteriühistus

Korteriühistu on ühisala, kus kehtivad ühisreeglid. Nendes on kokku leppinud kõik ühistu liikmed. Valvekaameraid ei tohi korteriühistusse paigaldada ilma loata ning läbirääkimisteta

Ei piisa ka pelgalt juhatuse otsusest. Otsus valvekaamerate vajaduse, paigaldamise ja kasutamise kohta tuleb teha kollektiivselt üldkoosolekul. 

Mida otsuse tegemisel jälgida?

Ühistu koosolekul kus arutatakse kaamerate vajalikkust, tuleks arutada järgmisi punkte.

 • Kui suur on ohtude esinemise tõenäosus?
 • Kas valvekaamerate paigaldamisele on alternatiive (näiteks signalisatsioon, parem valgustus või kvaliteetsema lukustusega uks)?
 • Mis eesmärgil soovitakse kaameraid kasutada? Kui valvekaameraid tahetakse kasutada vaid ühel kindlal eesmärgil, siis kas kaamera on võimalik paigaldada nii, et nähtavusse jääks ainult rohkem ohustatud ala (näiteks välisuks)?

Kui üldkoosolekul selgub, et turvakaamera alternatiivid ei ole piisavad, tuleb pöörata tähelepanu sellele, kuidas kaamerad paigaldatakse.

On oluline, et valvekaamerad ei kahjustaks liialt ühegi ühistu liikme privaatsust.

Selle kindlaks tegemiseks tuleks vastata muuhulgas järgmistele küsimustele.

 1. Kas kaamera peaks salvestama ka heli? 
 2. Kas videovalve peaks töötama ööpäevaringselt?
 3. Kas videokujutised peaks udustama kohtades, kus neid vaja ei ole?

Kui kaamerat tahetakse paigaldada välisukse juurde, et tabada teolt võimalikud vargad, ei ole tõenäoliselt heli salvestamine vajalik. See võib tuua kaasa korteriomanike privaatsuse liigse kahjustamise.

Kuidas töödeldakse andmeid ja kellel on lubatud salvestisi kasutada?

Kui kaamerad on paigaldatud, on ühistul ka kohustus kirjeldada, kuidas töödeldakse kaameraga salvestatud isikuandmeid.

Kuna kaamerapildile jäävad paratamatult ka kolmandad isikud, peab ühistu juhatus olema valmis väljastama dokumenti, mis kirjeldab isikuandmete töötlemist, kui keegi seda küsib. Juhul, kui kasutatakse turvafirma teenust, peab ka see olema dokumendis fikseeritud. Turvafirmaga peab olema sõlmitud andmekaitse leping.

Kuidas ning kellel on aga lubatud salvestisi kasutada? Videosalvestisi ei ole lubatud reaalajas jälgida ega muul eesmärgil kasutada. Küll aga tohib õigusrikkumise korral teha salvestisest väljavõtte ning edastada selle politseile.

Lisaks sellele ei tohi kõigil korteriomanikel olla salvestiste jälgimiseks ligipääsu, kui selleks ei ole adekvaatset põhjust. Olenevalt korteriühistu suurusest võiks ligipääs kaamerapildile olla ühel või maksimaalselt kahel juhatuse liikmel.

Rikkumise korral, näiteks kui parklas on aset leidnud avarii, on lubatud esitada salvestis asjaosalistele. Selleks on tarvis kõigepealt veenduda, et salvestisest huvitatud inimeste huvi on õigustatud (näiteks, et pildile jäänud ning avariis osalenud autod on tõepoolest nende omad, kes salvestisi näha soovivad).

Millal ei ole salvestiste tegemine õigustatud?

On kohti, kus ei ole salvestiste tegemine või nende näitamine teistele osapooltele õigustatud. Selle teema üks aktuaalsemaid näiteid on mänguväljakud. 

Kuna mänguväljakutel viibivad inimesed üldjuhul pikemat aega (pikemalt kui näiteks rattaparklast ratast võttes või esiuksest sisse-välja käies), oleks sinna valvekaamera paigaldamine liigne privaatsuse riivamine. 

Mänguväljakul peab last alati valvama täiskasvanu ning kaamera seda ei asenda.

Mida meeles pidada?

Kokkuvõtvalt peaksid ühistu alale valvekaamera paigaldamisel pidama meeles järgmist.

 • Otsus kaamera kasutamise kohta tuleb vastu võtta ühistu üldkoosolekul.
 • Ligipääs salvestistele ning filmitavatele aladele peab alati olema põhjendatud.
 • Kaameraga salvestatud isikuandmete töötlemine peab olema läbipaistev.
 • Valvekaamera salvestise kasutamise eesmärk peab olema arusaadav.
 • Enne kaamera paigaldamist peab olema selge, et see on hädavajalik.
 • Kaamera kasutamisel tuleb ühistul välja panna teavitavad sildid koos kontaktandmetega.
 • Üldkoosolekul tuleb kokku leppida salvestiste säilitamise periood.

Lisainfo saamiseks pöördu andmekaitseteenuseid pakkuva advokaadibüroo poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.