Katus on maja üks kõige tähtsamaid osi ja ilma katuseta ei ole maja maja. Millest katusemüüjad oma tooteid tutvustades palju räägivad, on aga kvaliteet. Kuidas erineb hea katus väga heast katusest? Kas kvaliteetsema katuse lisaväärtusi on üldse kellelegi vaja?
Kvaliteedi mõiste on väga lai. Ega iga toote puhul ei pruugigi täpselt aru saada, mida kõrge kvaliteedi all konkreetselt mõeldakse. Mõnikord võib näida, et selle sõna kasutamine võimaldab lihtsalt rohkem raha küsida ja kõrged kvaliteedinäitajad käega katsutavat kasu ei anna. Katuste puhul see nii kindlasti pole.
Kvaliteedist sõltub garantii pikkus
Kuna majale soetatakse katus pikkadeks aastateks, on see investeering, mille kestvusiga on ülioluline. Maja ehitades ei soovi keegi kulutada aega sellele, et mõelda, millal katus taas välja tuleb vahetada. See kõik tundub olevat nii kauges tulevikus, et ei puutu majaehituse hetkel justkui asjassegi.
Teema väärib siiski tähelepanu, sest kui valida pakkuja, kelle katusel on näiteks kõigest 10-aastane garantii, siis saabub see aeg kätte üpris ootamatult. Mõistagi ei saa katuse eluiga kohe pärast garantii lõppu otsa. Lihtsalt pärast garantiiaega sõltub katuse eluea pikkus palju rohkem hooldusest, ilmastikuoludest ja muudest teguritest. Seda enam tasub eelistada katust, mis vastupidavuse näitajate poolest positiivselt silma paistab.
Väga hea katus tõstab maja väärtust
Majad vahetavad sageli omanikke. Müügisoovi korral tõstavad heas seisus või kehtiva garantiiga hoone osad märgatavalt kinnisvara väärtust. Rääkimata sellest, kui maja liigub järeltulijate kätesse. Iga vanem soovib oma lastele jätta vara, mis muudab nende elu mõnusamaks, mitte ei too kaasa uusi kohustusi ja suuri väljaminekuid. Seetõttu on mõistlik valida katus, millele tootja võimalikult pika garantii annab.
Ruukki jagab oma katused nelja kvaliteediklassi. Klasside nimetused Ruukki 50 Plus, Ruukki 40, Ruukki 30 Plus ja Ruukki 30 sisaldavad endas kõige olulisemat infot – nimelt seda, mitu aastat vastava kvaliteediklassi katusele garantii kehtib. Täpsemalt tehniline garantii, mis näitab seda, kui kaua katus garanteeritult töökorras püsib. Kui on juba ette teada, et järgmise 50 aasta jooksul ei ole vaja katuse pärast üldse muretseda, annab see päris suure kindlustunde.
Ka esteetiline garantii on oluline
Lisaks tehnilisele garantiile annab Ruukki oma katustele esteetilise garantii. Olgem ausad, maja esinduslik välimus on ju väga oluline. Isegi kui katus ei lase läbi ning on igati funktsionaalne, rikub väsinud, kulunud ning räämas katus hoone välisilme täielikult.
Kuna katuse värske väljanägemine sõltub just eriti ilmastikust ja mehhaanilistest mõjuritest, saab pikalt kestvale ilule lootma jääda üksnes kõrgekvaliteediliste materjalide puhul. Ka madalama kvaliteediklassi katuse välimust on võimalik vajadusel värskendada, ent see on kulu ja vaev, mida annaks juba katust tellides vältida. On ju suur vahe, kas esteetiline garantii kehtib 10 või 25 aastat.
Neile, kes hoolivad keskkonnast
Üha rohkematele inimestele läheb korda ka see, kui suur on nende tarbimisest tulenev ökoloogiline jalajälg. Mõistagi tahavad selle vähendamisse oma panuse anda ka keskkonnateadlikud materjalitootjad. Ruukki pole siinkohal erand. Kahe kõrgema kvaliteediklassi katuste puhul kasutatakse mitte ainult ilmastiku- ja korrosioonikindlaid ning parema UV-taluvusega materjale, vaid neid ka toodetakse loodussäästlikumalt. Põhimõte on lihtne – traditsiooniliste fossiilkütuseõlide asemel kasutatakse toorainet tootes Rootsis kasvatatud rapsist tehtud õli.
Vähetähtis pole ka fakt, et teraskatuseid saab peaaegu 100% ulatuses taaskasutada. Teiste katusekatte materjalide puhul pole see võimalik. Kuna katus on füüsiliselt väga suur, on päris oluline mõelda, mis saab sellest pärast kasutusea lõppu. Kui on valida, kas see läheb keskkonda koormavaks prügiks või saab ümbertöötlemise järel uue elu, kõlab ju mõistlikumalt viimane variant. Seega teevad inimesed, kes eelistavad just kõrgema kvaliteediklassi teraskatust, mitmel viisil teene ka loodusele.
Kui suur on hinnavahe?
Kui hambaarsti juures selgub, et puuduv hammas tuleb asendada, pakutakse kas ajutist krooni või eluaegset implantaati. Nende kahe lahenduse puhul võib hinnavahe olla isegi kuni kümnekordne. Õnneks katuste puhul nii suuri kääre pole.
Kui tootja annab oma katusele juba 30-aastase garantii, on selge, et toode on hea. Väga hea katus on muidugi kallim, kuid mitte oluliselt. Ruukki puhul on hinnavahe keskmiselt vaid 5%.
Näiteks 100-ruutmeetrine Ruukki 30 Plus (Classic profiil) kvaliteediklassi katus maksab 4300 eurot. Pikema garantiiga, kauem ilus püsiva ning keskkonnasõbralikumalt toodetud alternatiivi, Ruukki 50 endale ka kõik lisatarvikud, kinnitusvahendid, transport, aluskate, vihmaveesüsteem ning lumetõke.
Saadava kasu väärtus tasub enda jaoks läbi mõelda ning siis võrrelda seda lisakulu suurusega. Igal juhul on võit suurem kui lisaks makstud summa.
Mida kvaliteediklassid tagavad?
Katusetoodete vastupidavuse ja pikaealisuse määravad toote kvaliteediklass ja materjali tehnilised omadused, mis on olulised näitajad nii katuse tootmis- kui paigaldusprotsessis ja samuti hilisemas ekspluatatsioonis. Näiteks ultraviolettkiirguse (UV) taluvus tagab värvitooni säilimise, kriimustuskindlusest sõltub aga värvkatte eluiga. Ümbritsevast keskkonnaklassist tuleneb vajalik korrosioonikindlus – keskkonna saastatus ja agressiivsus ning niiskus ja sadeveed põhjustavad korrosiooni.
Kui materjali kasutada vales keskkonnaklassis, on tagajärjeks jällegi katuse eluea vähenemine. Väga oluline näitaja on temperatuuritaluvus – põhjamaises kliimas kõigub temperatuur vahemikus -30 °C kuni +30 °C. Lisaks veel pinnakatte paksus ja struktuur, püsivus puhtana ehk hooldusvajadus, esteetiline ja tehniline garantii. Ruukki katustest ja kvaliteediklassidest saab lähemalt lugeda ettevõtte koduleheküljelt.