Kennelköhast lahti koduste vahenditega

Kennelköha on eriti ohtlik just kutsikaeas, sest võib väga kergelt areneda kopsupõletikuks.Foto: Unsplash

Kennelköha on sisuliselt koerte külmetushaigus (ülemiste hingamisteede nakkus), mille peamine sümptom on kuiv krooksuv köha. Kennelköha võivad põhjustada mitmed viirused, bakterid ja mükoplasma. Eriti hea aeg kennelköha levimiseks on meie sombune sügis, pehme talv ja kevad.

Reeglina kennelköha ise üle ei lähe ning mida varem haigusele jaole saada, seda kerge on seda ravida. Nõuandeid köhast jagu saamiseks jagab FendaF OÜ kaasasutaja ning koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Oper.

Kennelköha on ülimalt nakkav

Kennelköha on ülimalt nakkav ning juhul, kui koer on nakatunud kennelköhasse, tuleks vältida igasugust kokkupuudet teiste koertega. Haigus nakkab nii otsese kontakti kui ka esemete ja inimeste kaudu. Näiteks võite te kennelköha tuua koju ise oma jalanõudega, samuti on tavapärane, et töökoerad saavad kennelköha kaitsetrennis (kui kasutatakse varrukamehe varrukat).

Haiguse peiteaeg võib olla kuni 10 päeva – selle aja jooksul haigustunnused ei avaldu, kuid koer on juba nakkusohtlik. Seega väga head võimalust kennelköha ennetada ei olegi. Vaktsineerida saab oma lemmikut küll näiteks koerte adenoviiruste ja paragripi vastu, aga teiste haigusetekitajate vastu see kaitset ei paku.

Kui peres on mitu koera, siis ühe koera nakatumisel on ülimalt suur tõenäosus, et nakatub ka teine koer. See võib toimuda ka isegi kuni nädal hiljem. Siiski ei ole kennelköha muidu terve koera jaoks midagi hullu, eriti juhul, kui haigust esimesel võimalusel ravima hakata. Ettevaatlikud peaksid aga olema need koeraomanikud, kelle koeral on näiteks immuunpuudulikkus.

Kuidas kennelköha koduste vahenditega ravida?

Mida varem kennelköhale jaole saada, seda kergem on seda ravida. Päris niisama see haigus paraku üle ei lähe ning kindlasti tuleks haigestunud koera hoida toas, et köha ei areneks edasi kopsupõletikuks.

Enda kogemuse põhjal ütlen, et hoides koera toas ning ravides teda allpool toodud vahenditega, on paranemine üsna kiire. Minu vanemal saksa lambakoeral oli enesetunne parem sisuliselt peale 3-4 tundi ning rögisev köha oli kadunud.

Kodused ravimeetodid

  1. Meie kogemusel on üks parimaid koduseid vahendeid piim meega. Koer reeglina ei talu piima, see teeb kõhu lahti, aga keedetud piimaga seda probleemi ei teki. Seega laske piim korraks keema tõusta ning lahustage selles veidi mett (saksa lambakoera puhul on kogused umbes 250 ml piima ning 1 spl mett). Mina olen seda andnud 3-4 korda päevas, reeglina siis, kui saan aru, et mu koeral jälle kurgus kraabib ehk ta hakkab rögisema. See vahend on meie majas teinud imesid – sisuliselt jääb rögisemine järele kohe pärast seda, kui koer on piima ära joonud. Suurem osa koeri joovad seda segu hea meelega, kuna see on magus, mõned üksikud võivad pirtsutada.
  2. Pertussiin ehk laste köharohi. Jälgige, et te EI ANNUSTA rohkem, kui on lubatud väikesele lapsele (ravimi sees on vähesel määral etanooli). Osadele koertele rohu maitse meeldib, sest see on veidi magus. Minu koerad seda ei taha, seega ei ole mul muud varianti, kui ravim neile lihtsalt suhu valada. Aga see rohi päriselt töötab. Väga väikeste koerte puhul soovitan koguse osas konsulteerida arstiga.
  3. Bromheksiin – käsimüügiravim Bromhexine-Grindeks 8 mg tabletid (inimeste apteegis täiesti olemas). Bromheksiini annustamine: 2 mg 1 kg kaalu kohta ning anda 2 korda päevas ning võib anda 7–10 päeva järjest. 1 tablett on 8 mg ehk 40 kg suuruse koera annus on 2 korda päevas 10 tabletti. Tegemist on lima vedeldajaga.

Bromheksiin on minul isiklikult aidanud terveks ravida ka ühe kasvataja koera, kes meie juures hoiul oli ning kellel meie juures kennelköha välja lõi. Teda ei aidanud piim meega ega pertussiin, vaid just bromheksiin ravis ta sisuliselt paari päevaga terveks.

Holistilise veterinaari dr Karen Shaw Beckeri soovitused

Lisaks lugesin Karen Beckeri artiklit, kus ta toob ära looduslikud vahendid kennelköha raviks.

  • Esberitox on kiiretoimeline siilkübar, mis võib olla väga efektiivne Bordetella nakkuste virulentsuse vähendamisel.
  • Manuka mesi. Põhimõtteliselt peaks aitama ka tavaline toormesi (mis on tahke ehk mida ei ole kuumutatud).
  • Toores küüslauk ning oliivileht on looduslikud antibakteriaalsed ja viirusevastased ained.
  • Libejalakas võib aidata leevendada valusat ja ärritunud kurku.
  • C-vitamiin on viirusevastane ning E-vitamiin toetab immuunsüsteemi.
  • Puneõlil on antiseptilised, seenevastased, viirusevastased ja antibakteriaalsed omadused.

Eeterlikke õlisid saab kasutada selleks, et aidata koeral kennelköha korral kergemini hingata. Eukalüpti, lavendli ja teepuu õlid omavad antibakteriaalseid ja viirusevastaseid omadusi. Kummelil on rahustav efekt. Eeterlikke õlisid tuleb alati vees lahustada. Kasuta neid difuuseris ühes ruumis ning luba oma koeral ruumist lahkuda, kui ta seda soovib. NB! Neid eeterlikke õlisid tohib kasutada ainult kodudes, kus ei ole kasse!

Hundihammas (astragalus) on ürt, mida kasutatakse Hiina meditsiinis immuunsüsteemi tugevdamiseks, kopsufunktsiooni toetamiseks ning bronhiaalsete rakkude taastumise stimuleerimiseks.

Lühiajaline immuunsus

Hea uudis on see, et kennelköha läbi põdenud koer omandab lühiajalise immuunsuse – kuni pool aastat – ning selle aja jooksul sama haigusetekitaja tõttu ei haigestu. Kui haigusetekitajaks on mõni teine bakter, siis on koeral risk uuesti haigestuda.

Kennelköha on eriti ohtlik just kutsikaeas, sest võib väga kergelt areneda kopsupõletikuks. Kui te näete, et koeral on selgelt halb olla või ta enesetunne ei lähe koduste vahenditega paari päeva jooksul paremaks, siis ärge viivitage ning minge arsti juurde. Parem on sellisel juhul kasutada antibiootikume, mitte riskida tüsistustega.

Kennelköha vaktsiin

Praeguseks on olemas kennelköha vaktsiin ning see kogub ka üha enam populaarsust. Holistiline veterinaar dr Karen Shaw Becker ei soovita aga koeri kennelköha vastu vaktsineerida. Peamiseks põhjuseks on see, et Bordetella bakterid kaasnevad tavaliselt mõne teise nakkusohtliku haigusega, tavaliselt viirusega. Kennelköha on tegelikult mitu erinevat infektsiooni, mis esinevad samal ajal. Tegemist ei ole üksiku infektsiooniga.

Veterinaarimmunoloogia asjatundja dr Ronald Schultz on öelnud, et Bordetella on “vaktsineerimatu” haigus. Infektsiooni põhjustavad erinevad bakterid ja viirused ning ükski üksik vaktsiin ei suuda pakkuda kaitset kõigi nende vastu ega ravida aktiivset infektsiooni. Kennelköha põhjustajaid on umbes 40, kuid vaktsiin katab neist vaid vähesed. Praegune kennelköha vaktsiin sisaldab ainult koerte paragrippi ning Bordetella bronchiseptica’t. See tähendab, et vaktsiin on tegelikkuses ebaefektiivne.

Dr Karen Shaw Becker ütleb, et kui mingil põhjusel on tõesti vaja kasutada süstitavat Bordetella vaktsiini, konsulteeri süstiva veterinaararstiga detoksifikatsiooni võimaluste osas. Oluline on meeles pidada, et koer võib ikkagi saada kennelköha isegi siis, kui ta on hiljuti vaktsineeritud. Seetõttu soovitab Becker tungivalt seda tarbetut ja sageli ebatõhusat vaktsiini vältida, kui see on võimalik. 

Lisaks ütleb Becker, et me peaksime vältima tarbetuid vaktsineerimisi ja liigset veterinaarravimite ning keemiliste parasiidi- ja kahjuritõrjevahendite kasutamist. Samuti on vaja vähendada koera kokkupuudet keskkonnas leiduvate toksiinidega, mis omakorda vähendab tema toksilist koormust ja bioloogilist stressi.

Pea meeles, et mida tugevam on sinu lemmiku immuunsüsteem, seda paremini saab ta hakkama erinevate haiguste ning bakterite ja viirustega. Lemmiku immuunsüsteemi mõjutab aga nii see, mida ta sööb, kui ka see, kui palju ta liigub.

Kui tahad rohkem teada sellest, kuidas oma lemmiku eest looduslikult hoolitseda, külasta meie kodulehte ning loe tervisenurgas avaldatud artikleid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.