Kodu üürimisel on oluline olla teadlik nüanssidest, mis mõjutavad sinu üürikogemust ja tagavad su õiguste kaitse. Arco Vara Kinnisvarabüroo maakler Annabel Saksing jagab viit olulist nõuannet, mis aitavad sul üürnikuna oma õiguste eest seista.
1. Koostage vastuvõtmis- ja üleandmisakt
Kinnisvara vastu võttes ja hiljem omanikule taas üle andes koostage kindlasti objekti vastuvõtmis- ja üleandmisakt, kus fikseeritakse objekti seisukord üürilepingu alguses ja lõpus. See dokument aitab vältida vaidlusi võimalike kahjustuste üle ning annab selguse korteri seisukorrast erinevatel ajaperioodidel. Kui akti allkirjastamisega on mõlemad pooled kinnitanud, et pretentsioone ei esine, ei saa pahatahtlik üürileandja hiljem nõuda lisamakseid näiteks väidetavalt kahjustatud esemete eest.
Kui tehingut vahendab professionaalne maakler, siis tõenäoliselt on vajalikud aktid koostanud just tema. Kui aga tekib vajadus seda ise teha ning puudub varasem kogemus, siis kinnitan, et igati sobilik on ka väga lihtne, valgele paberile käsitsi kirja pandud kokkulepe.
Kindlasti peaks akt sisaldama kuupäeva, üüripinna aadressi, osapoolte andmeid ning mõlema kinnitust, et objekt on üle antud ja vastu võetud ning pretentsioone ei esine. Lisaks on hea kirjalikult üles märkida, mitu võtmekomplekti on saadud või tagastatud. Kasulik oleks enne sisse kolimist objekti seisukord ka fotodel jäädvustada.
2. Lisakulud lepingusse kirja
Pange üürilepingusse täpselt kirja, millised lisakulud on poolte kokkuleppel üürniku kanda. Välja võiks tuua täpsed kommunaalkulude read, parkimistasud, koristusteenused. See aitab ennetada ebameeldivaid üllatusi ja vältida võimalikke hilisemaid vaidlusi.
3. Tähtajalise ja tähtajatu lepingu tingimused olgu selged
Tee endale selgeks, millistel tingimustel saab nii tähtajalist kui ka tähtajatut lepingut lõpetada. Olen palju kokku puutunud sellega, et lepitakse kokku ühes või teises, kuid puudub selge arusaam, mida vastav leping tegelikult tähendab.
Tähtajatu lepingu puhul ei ole lepinguperioodi kestus kindlaks määratud ning lõpetamise soovi korral peab osapool teist teavitama vähemalt 3 kuud ette. Tähtajaline leping on seevastu aga kindlaks määratud perioodiga ning kehtib kuni lepingusse kirja pandud kuupäevani. Tähtajalist lepingut korraliselt üles öelda ei saa, välja arvatud teatud erandjuhtudel (soovitan tutvuda võlaõigusseadusega).
4. Tea oma õigusi
Ole teadlik oma õigustest üürnikuna – see vähendab võimalust, et üürileandja nõuab sinult midagi, mida seadus tegelikult ei luba. Tihti tuleb seda ette just siis, kui üüritehingut ei vahenda kogenud maakler ning omanik ise ei ole seadustega kursis.
Näiteks kas tead, et vastavalt võlaõigusseaduse § 308-le on sinul kui üürnikul õigus sisse kolides tagatisraha tasuda kuni 3 kuu jooksul võrdsetes osades? Minu kokkupuude näitab, et väga paljudele tuleb see üllatusena.
5. Mööbli väljavahetamises leppige kokku varakult
Kui oled leidnud sobiva üürikodu, kuid tunned kohe, et mõnd suuremat maali või mööblieset sa seal näha ei tahaks, selgita omaniku seisukoht välja juba enne lepingu sõlmimist. Paljudel juhtudel võib omanik esemete äraviimisega nõustuda. Samas tean olukordi, kus üürnikul on olnud algusest peale soov näiteks korteris olev vanem diivan välja vahetada, kuid lepingueelselt seda omanikuga ei kooskõlastatud ja hiljem tõi see kaasa suure pettumuse.
Need viis nõuannet valmistavad sind ette erinevateks olukordadeks ning tagavad kindlasti sujuva ja muretu üürimiskogemuse. Olles kursis oma õiguste ja kohustustega, saad aktiivselt kaasa aidata positiivsele suhtele omanikuga ning tagada, et üürimine toimub vastavalt mõlema poole ootustele. Kuldne reegel on pigem mitte eeldada, vaid kindlasti suhelda ning omavahel asjades selgelt kokku leppida.
Soovin sulle muretut üürikogemust!