Koertele mõeldud närimismaiused – miks ja kuidas teha parim valik oma lemmikule?

Faddy närimas naturaalset veise hingetoru - sobilik eelkõige suuremale koerale.Foto: FendaF

Seekordses artiklis räägib FendaFi kaasasutaja Piret Oper koertele mõeldud närimismaiustest – looma naturaalsetest kuivatatud osadest(nahk, magu, maks, nina jne), mitte väikestest kommilaadsetest palakesest. Ühtlasi ei ole naturaalne ka valge puhvis seakärss või -saba, sest naturaalse puhul peaks see pärit olema albiino loomalt.

Koertele mõeldud maiuste osas võib tekkida kaks peamist küsimust – miks üldse koertele maiused ning mis sellel vahet on kust maiust osta. Mina olen küll kogu aeg oma lemmikutele maiuseid andnud, kuid enne kui hakkasime tegutsema lemmikloomaäris ei pööranud ma väga tähelepanu maiuste kvaliteedile ega pakendile, rääkimata maiuste päritolust.

Täna on minu jaoks väga oluline, et mu koerad saaks ainult kvaliteetseid ja naturaalseid tooteid. Õnneks eelistavad nad ka ise puhast ja naturaalset toorainet ehk keemiliselt töödeldud maiused jäävad meie majas lihtsalt puutumata. Proovin seekord tuua selgust, mida maiuste puhul jälgida ning miks üldse koertele maiuseid peaks andma.

Kas maiusel ja maiusel on vahe?

Kui me FendaF’i lõime, otsustasime ise proovida kodus ka maiuseid valmistada – peamiselt selleks, et aru saada kui palju on vaja toorainet, kui palju jääb kuivatatud toodet alles, kui pikk on kuivatusprotsess ning kui kaua kuivatatud tooted säilivad.

Kuna kuivatasime siseelundeid oma koduahjudes, siis lõikasime tooraine väikesteks tükkideks ning asusime kuivatama. Isegi väikeste tükkide kuivatamine madalal temperatuuril (50-60 kraadi) võttis aega umbes 80 tundi. Tooraine mõttes jäi kuivatatud toodet alles ca 30%.

Olen mitmel korral näinud koeraomanikke mainimas, et nemad on kuivatanud kõigest 6-7 tundi ja toode on kuiv. Küll aga tasub meeles pidada, et nii lühikese kuivatamisajaga kuivab toode kõigest pealt ehk seest jääb toode tooreks. See on probleem peamiselt säilitamise osas. Meie enda testitud kuivatatud maiused on siiani paberkotis nagu neid oleks eile kuivatatud – need ei ole muutnud värvi ega sinna pole tekkinud ka „elu“, mis liha roiskumise puhul on üsna tavaline.

Lisaks mängib rolli kuivatamise temperatuur. Mida madalamal temperatuuril me liha kuivatame, seda rohkem säilivad seal kasulikud ained. Seevastu, mida kehvema kvaliteediga toorainet kasutatakse, seda kõrgema temperatuuriga on vaja liha töödelda, et see oleks lemmikule üldse „ohutu“. Kahjuks pean peatuma ka sõnal ohutu. On väga levinud väärarusaam, et kui lemmikutele mõeldud tooteid müüakse nt toidupoes, siis tähendab see automaatselt ka seda, et need on meie lemmikutele ohutud. Ei saa ju ometi olla, et toidupoes müüakse midagi, mis ei ole meie lemmikule hea ega kasulik. Tegelikkus aga päris nii lihtne ei ole. Nimelt on lemmikloomatoit üsna reguleerimata.

Lemmikloomadele mõeldud toit ei ole tegelikkuses üldse toit vaid hoopis sööt. Lisaks tohib lemmikloomatoidus kasutada toorainet, mida ei peeta inimestele söömiseks ohutuks. Minul endal tekib sellega seoses kohe probleem – kuidas miski, mida ei peeta minu jaoks ohutuks, on ohutu minu lemmikule?

Väga tihti põhjendavad inimesed seda sellega, et me sööme erinevaid asju kui meie koerad. Kas aga tegelikkuses sööme? Sööme ju ka meie toorest liha (veiseliha tartari näol näiteks), tean ka inimesi, kes söövad toorest maksa. Lihtsalt meie toore liha valik on oluliselt kesisem kui loomadel. Muud vahet tegelikult ei olegi. Jah, meie koertel on õige toitumise korral ka oluliselt happelisem seedesüsteem ehk nad saavad hakkama paremini erinevate bakterite ning muuhulgas ka roiskunud toiduga, kuid see ei tähenda, et nad vajavad vähem toitaineid kui meie (mida rohkem on toit töödeldud, seda vähem on seal alles looduslikke toitaineid).

Miks koerale üldse maius?

Kui me kunagi oma esimesele saksa lambakoerte erinäitusele müüma läksime, vaadati meid nagu veidrikke ning oli ka küsimusi, et miks üldse koerale maius – ta saab ju süüa! Kahjuks tundub, et inimesed unustavad ära, et närimine on üks koera põhivajadusi. Iga koer tahab ja vajab närimist!

Koerte hambad on loodud rebimiseks, purustamiseks ja närimiseks, seega on meie ülesanne seda neile ka pakkuda. Minu enda kogemusel on närimine parim hammaste puhastaja. Küll aga peab tegu olema veidi pikema ja tugeva närimisega. Karvaga jänese kõrv on küll üks koerte vaieldamatuid lemmikuid, aga väga palju see hambaid puhastada ei aita, sest seda närimist ei jätku pikaks ajaks.

Lisaks hammaste puhastamisele pakub närimine tegevust ning ajaviidet su lemmikule. Meil näiteks koerad otsivad ise endale sobiva närimismaiuse mänguasjakastist kui tekib soov midagi närida. Muuhulgas ei ole mina ka ühelgi oma koeral hambaid pesnud, sest nad lihtsalt närivad ja puhastavad niimoodi oma hambaid. Eriti hästi aitavad hambaid puhastada aga karvased maiused.

Siinkohal ilmselt paljud lugejad kirtsutavad nina – nii karvade kui ka kaasneva „lõhna“ osas. Jah, karvased maiused lõhnavad oluliselt rohkem kui karvata maiused, aga karvaga maiused on sinu lemmikule väga kasulikud ehk kindlasti tasuks neid lemmikule anda. Kui oled lõhna osas tundlik, siis minu soovitus on anda karvaseid maiuseid perioodil, kui saad oma lemmikul lasta neid närida õues (olgu selleks siis rõdu, aed või terrass).

Karvaga maiuste eelised:

  • karvu ei seedita, seega liiguvad karvad lihtsalt läbi seedetrakti ning aitavad seda puhastada. Karvad võtavad endaga väljudes kaasa ka toidujäätmed, mis on sinna püsima jäänud. Seedetraktis olevad toidujäätmed reeglina muudavad seedimist aeglasemaks. See omakorda võib koera jaoks kaasa tuua ebamugavustunde, kuna see on soodne keskkond nii seentele kui bakteritele;
  • toitaineid omistab keha läbi seedetrakti seinte. Seega juhul, kui need on kaetud vanade toidujäätmetega, ei suuda koer ka kõiki vajalikke toitaineid piisavas koguses omistada;
  • soolestiku tähtsus koerte immuunsüsteemis on tohutult oluline, seega mida puhtam on soolestik, seda paremini suudab immuunsüsteem võidelda sissetungijatega;
  • samuti haaravad need karvad endaga kaasa seedetraktis olevad ussid ja nende munad, seega on karvadega tooted osaliselt ka looduslik kaitse usside vastu;
  • lisaks aitavad karvad puhastada ka hambaid – eemaldab hammastelt kattu ning hammaste vahelt väikeseid toiduosakesi, mida me muidu oleks vaja eemaldada hambaharja abil;
  • kuna karvad on oma olemuselt kiudaine, siis aitavad karvad muuta ka väljaheidet kõvemaks ning seega on koeral lihtsam oma pärakupaunu tühjendada.

Karvad ja suled ei anna küll mingit toiteväärtust, aga eelnevalt välja toodud punktide põhjal on karvadel ja sulgedel väga suur roll seedetrakti puhtana ja tervena hoidmisel.

Kuidas leida oma lemmikule parim maius?

Olen suur holistiliste veterinaaride austaja ning proovin jälgida nende soovitusi nii palju kui vähegi võimalik. Nad reeglina ei mõista kellegi valikuid hukka, aga soovitavad lemmikloomaomanikel teha nii häid valikuid, kui vähegi rahakott lubab. Küll aga toovad ka nemad välja aspekti, et isegi kui loomaomanik valib hoolega toitu ning annab võimalikult puhast toitu, siis maiuste osas valitakse siiski odavam ja kehva kvaliteediga maius.

Kõik, mida me koerale anname, peaks meenutama päris looma osa – olgu selleks siis nina või saba või kasvõi maks või magu. Küll aga on lemmikloomaomanike seas endiselt liiga levinud nii hambapuhastuskondid kui ka toornahast tooted. Lisame sinna veel ka valged seakärsad ja -sabad ning saamegi ühe korraliku keemilise kompoti.

Foto: FendaF

Hambapuhastuskontide puhul soovitan ma vaadata koostist ning kokku lugeda mitut koostisainet sa ise tead ning mitu neist on looduslikud. Isegi, kui suudad leida toote, mille koostisainetest on enamus tuttavad, siis võivad need sisaldada aineid, mida lemmikule andma ei peaks. Sellised on nt naatriumtripolüfosfaat ja glütseriin. Pea meeles, et ka taimne glütseriin ei ole oluliselt parem kui tavaline glütseriin.

Hambapuhastuskontidest isegi levinum on toornahast tooted. Tead küll neid pressitud konte, mida on mitmes värvitoonis ning mis mitte kuidagi ei meenuta naturaalset toodet. Neid kirjeldatakse kui naturaalset närimismaiust, kuid asi on naturaalsest kaugel. Toornahast tooteid valmistatakse nahatehase jääkidest.

Kõigepealt pannakse nahad soolvette, siis jõuavad need parkimistöökodadesse, kus kasutatakse kemikaale nagu nt  tuha-leeliselahus või naatriumsulfiidiga lupjamine, mis on väga mürgine. Seejärel töödeldakse nahka rohkemate kemikaalidega, mis paisutavad nahka, muutes selle kihtideks jaotamise lihtsamaks.

Naha välimist kihti kasutatakse nahktoodete valmistamiseks (autoistmed, kingad jne). Sisemine kiht on see, millest valmistatakse pressitud konte (lisaks ka želatiini, kosmeetikat ning liimi). Sisemine kiht läheb seejärel pesemisse – seda pestakse ja valgendatakse kas vesinikperoksiidi, valgendi või muude tugevamate kemikaalidega. Muuhulgas aitab see eemaldada ka lõhna, mis on tekkinud lagunenud ja mädanenud nahast. Seejärel on aeg muuta selle nahkja kõrvaltoote valgendatud lehed koera jaoks maitsvaks.

Toornahast toodetele lisatakse tihti maitseaineid, kui neid suitsutatakse või ka värvitakse erinevat värvi (kindlasti oled ju näinud nii oranže, pruune kui ka rohelisi). Valmis tooteid säilitatakse mitmesuguste kemikaalide abil. Need võivad sisaldada nii formaldehüüdi või kroomi soolasid. Kui toornahast tooteid on testitud, on testide tulemused näidanud ka plii, arseeni, elavhõbe ja muude mürgiste metallide sisaldust. Kas sa tõesti tahad seda kõike oma lemmikule sisse sööta?

Viimase aspektina toon välja plastikus toodete säilitamise. Juba ammu soovitatakse inimestel eelistada klaaspudelis vett, sest plastikust lekib erinevaid aineid joogivette. Miks peaks sinu lemmikule mõeldud maiused plastikus olema paremini kaitstud kui meile mõeldud toit või vesi? Ja kas sa oled kindel, et sinu lemmikule mõeldud maiused on pakendatud BPA vabasse plastikusse? Pea meeles, et lemmikloomatoidu osas on reeglid üsna olematud.

Kokkuvõtteks

Ma olen kindel, et sa ei taha oma lemmikule sööta sisse aineid, mida sa ise ei sööks või sinu tervisele kahjulik on. Koostisained, mis on täna veel lubatud ainete nimekirjas, ei pruugi seda olla paari aasta pärast. Tuleta meelde, et üheks selliseks on näiteks titaandioksiid, mis alles eelmisel aastal inimese tervisele kahjulikuks tunnistati. Ometigi on see endiselt üks koertele mõeldud hambapasta koostisaine ning muuhulgas saadakse toornahast toodete atraktiivne valge värv just titaandioksiidi abil.

Meie müüdavad maiused on kõik valmistatud Euroopa päritolu toorainest ning iga uue toote valikusse võtmisel küsime tootjalt üle ka tooraine päritolu. Siiski on turul väga palju maiuseid, mille tooraine või toode ise on Hiinast. Neid tasub kindlasti vältida, sest USA’s on Hiinast pärit maiuseid seostatud lausa koerte surmaga.

Saad alati küsida maaletoojalt nii tooraine kui ka toote päritolu kohta ning kui sa seda infot ei saa, siis tasub olla ettevaatlik. Lisaks tasub olla ettevaatlik ka juhul, kui tegemist on odava tootega või toode ei lõhna või ei näe välja naturaalne. Pigem anna oma lemmikule vähem aga kvaliteetseid maiuseid.

Meie juurde saad sa tulla koos oma lemmikuga ning kõik meie müüdavad maiused on lahtiselt showroomis väljas ehk saad tutvuda kõikide toodete lõhna ning välimusega. Lisaks võid lasta oma lemmikul endal meelepärane maius välja valida!

Hoia silma peal ka meie e-poel – 9. septembril toimub juba järjekordne e-smaspäev!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.