Kont, krõbinad või midagi muud – kuidas toita koera, et ta oleks terve ja sale?

Kui jälgid, mida ise suhu pistad, siis miks sa ei võiks sama teha oma neljajalgse sõbra toidulaua puhul.Foto: Instagram/stellaochcava.

See pole enam uudis, et tasakaalustatud toitumine on inimese tervisele hea, aga miks räägitakse vähem sellest, mis on hea lemmikloomale? Pala Petfoodi asutaja Prabha Natarajani räägib lähemalt, mis peab koera söögikausis olema, et ta kõik vitamiinid kätte saaks ja terve püsiks. 

Mida rohkem töötlemist, seda vähem kasu

On ju loogiline, et kui lemmikloom ei saa toidust kätte kõiki päevaks vajalikke toitaineid, tekivad kehas puudujäägid. Tagajärjeks on see, et koeral on keeruline võidelda haigustega ning tugevdada lihaseid ja luid.

Natarjani sõnul töödeldakse tavapärase lemmikloomatoidu tootmisel koostisosi väga kõrgel temperatuuril. Töötlemise tõttu hävib aga palju looduslikke toitaineid, näiteks ensüümid, aminohapped ja vitamiinid. “Kuigi valdav osa nendest aminohapetest ja vitamiinidest lisatakse tagasi sünteetiliselt töödeldud lisandite kaudu, ei ole nende seeduvus ja efektiivsus sama mis looduslikel aminohapetel ja vitamiinidel,” selgitab ta.

Sageli tekivad sellise protsessi käigus ka täiendavad reaktsioonid, mis võivad lemmiklooma tervisele kahjulikult mõjuda. “Pala toortoidu eeliseks on just nimelt see, et toorainet on väga tagasihoidlikult töödeldud. Seega saavad paljud koerad toortoidust hoopis rohkem kasu, sest säilitatud on maksimaalne toiteväärtus,” märgib Natarajani.

Koerad saavad toortoidust rohkem kasu, sest säilitatud on maksimaalne toiteväärtus.Foto: Tapani Romppainen.

Milliseid toitaineid vaja on?

Tähtis on, et koera toit oleks tasakaalustatud. Seal peaks olema piisavalt mineraalaineid ja vitamiine, nagu B-, A-, D-, E- ja K-vitamiin, samuti kaltsiumi ja fosforit. Rasv on oluline toitaine- ja energiaallikas, mis pakub asendamatuid rasvhappeid, mida koera organism ise toota ei suuda. Kiudained on vajalikud käärsoole tööks.

Koera keha erinevad koed koosnevad suures osas valkudest, mis omakorda koosnevad aminohapetest. Valkudeta on koeral raske säilitada keha optimaalset seisundit, mispärast on aminohapete roll väga suure tähtsusega.

Koer ise ei ole võimeline tootma kõiki kehale vajalikke aminohappeid ja vitamiine, aga ta vajab neid iga päev teatud koguses. Kõrgel temperatuuril töödeldud toidus hävib suur hulk aminohappeid. Seepärast on lemmikule parim valik toortoit, kus aminohapped ja vitamiinid on oma loomulikul kujul ning organismile kõige paremini omastatavad.

Foto: Instagram/heston_panda.

“Pala tasakaalustatud toidud sisaldavad ca 80% hästi seeduvat toorliha ja -kala, 13–14% antioksüdandi- ja kiudainerikkaid köögivilju ja marju ning 3–4% looduslikke supertoiduaineid. Lisaks ei sisalda Pala toidud teravilju, täiteaineid, tärklist ega taimseid rasvhappeid – need on koostisosad, mida koer tegelikult ei vaja,” räägib Pala Petfoodi asutaja.

Uuringud kinnitavad toortoidu olulisust

Toortoitu uurib lähemalt ka Helsingi Ülikooli teadusasutus DogRisk, mille tegevus keskendub peamiselt koerte tervisele ja toitumisele. Uuringutest tuli välja, et toortoidu lisamine koera toidulauale tõepoolest parandab looma tervist ja pikendab eluiga.

On tähelepanuväärne, et kasu tervisele avaldus juba siis, kui toortoiduga asendati vaid viiendik koera igapäevasest söögist.

Ka tegid teadlased kindlaks, et toortoidust saadavad valgud, köögiviljad ja marjad vähendavad koeral allergiliste haiguste tekke riski. Uuringus viidati, et sama ei saa öelda toidupoodides müügil olevate tavaliste kuivtoodete kohta.

Kui jälgid, mida ise suhu pistad, siis miks sa ei võiks sama teha oma neljajalgse sõbra toidulaua puhul. Alusta kvaliteetse ja tasakaalustatud toidu pakkumisega ning saate koos väärikalt ja tervelt vananeda. Rohkem infot erinevate toortoitude kohta leiad www.palapets.com.

Foto: Leila Luodemaa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.