Kõrgete energiahindade vastu on rohtu! Lahenduseks on ahi või soojustsalvestav kamin

Pitsaahi ja kamin Kihnus.Foto: Calor Nordic

Kõrgetele energiahindadele leevenduse otsimine pole ilmselt kellelegi meist võõras. Kes keerab kütte kraadi võrra madalamale, et küttekuludest ligi 5% kokku hoida, kes jälgib pingsalt börsihinda ja sätib kõik vajalikud toimingud võimalikult madala hinnaga perioodile.

Aga on ka neid, kes üritavad kütteperioodil kõrgete energiahindade ning madalate temperatuuridega toime tulla nii, et otsivad riidekapist välja soojemad riided. Vaatamata kokkuhoiule näeb arvetel siiski üha suuremaid summasid kui need, millega seni harjunud olime. 

Lõputult pole säästa võimalik – mis on lahendus?

Väidetavalt ei tule soodsad energiahinnad enam kunagi tagasi ja see ongi uus normaalsus. Jääb üle veelgi enam kokku hoida või leida alternatiivseid lahendusi. Toasoe ja energia üldisemalt kuulub iga pere esmavajaduste hulka ning selle arvelt lõputult säästa pole võimalik.

Mis on lahendus? Üks võimalus on liikuda tagasi juurte juurde ja võtta taas kasutusele traditsioonilised kütteseadmed, milleks on ahjud ja soojustsalvestavad kaminad.

Isikliku kütteseadme omamine on muutumas taas ääretult populaarseks. Üheltpoolt annab isiklik kütteseade hubast toasoojust neil hetkedel, mil energiahinnad on üle mõistuse laes, teisalt tagab see mõnusa toasoojuse ka siis, kui elektri-, gaasi- või kaugküte on parasjagu rivist väljas. See viimane on väga oluline argument energiajulgeoleku seisukohast vaadatuna, eriti arvestades praegu maailmas valitsevat heitlikku olukorda.

Ahi või soojustsalvestav kamin tagab hubase olemise

Ahju või soojustsalvestava kamina omanikuna ei pea sa kunagi muretsema, et toad on ebameeldivalt külmad või laualt puudub soe toit. Juba meie esivanemad oskasid hinnata koldes valmistatud pajaroogasid, ahjukartuleid, putrusid, liha ning suppe. Selliseid toiduvalmistamise traditsioone on võimalik kergelt jätkata ka nüüd, sest kaasaegsed ahjud võimaldavad seda ja enamgi veel.

Ahi või kamin?

Kas valida ustavaks kaaslaseks ahi või soojustsalvestav kamin, oleneb juba individuaalsetest soovidest ja objektiga seotud nüanssidest.

Ahjud on soojust salvestavad kütteseadmed, mis ehitatakse kas põhikütteks või abikütteks. Abikütteks ehitatakse ahi reeglina siis, kui põhiküttena on kasutusel näiteks elektri-, gaasi- või kaugküte, aga soov on aina kasvavatelt energiakuludelt kokku hoida ja olla valmis erinevateks kriisisituatsioonideks, kui põhiküte ei toimi.

Põhikütte ahjud on mõistagi ahjud, mis oma võimekusega saavad hakkama terve elamu või korteri kütmisega kogu kütteperioodi vältel.

Tänapäevased ahjud on keskkonnasäästlikud ja tõhusad, need ehitatakse kõrge kvaliteediga šamottmaterjalist ahjukoldeid kasutades. Pikema salvestusaja saavutamiseks lisatakse ahjule lõõristik ja soojust salvestavast plaadist või (toorsavi)tellistest väliskest. Olenevalt ahju salvestusvõimsusest, eraldab see hubast soojust kuni 24 tunni jooksul pärast tule kustumist koldes.

Alternatiiv põhi- või abikütte ahjudele on soojustsalvestavad kaminad. Kui tavapärased kaminad, mis on mõeldud ainult meeleolu loomiseks, eraldavad soojust vaid tule põlemise ajal koldes, siis soojustsalvestvad kaminad annavad meeldivat soojust veel mitmeid tunde pärast tule kustumist.

Tavapärased kaminad koosnevad kaminasüdamikust ja soojust mittesalvestavast väliskestast, soojustsalvestavate kaminatele aga paigaldatakse kaminasüdamiku peale ja/või külgedele soojust salvestavast materjalist elemendid ning kasutatakse soojust salvestavat väliskesta sarnaselt ahjudele.

Samuti pakuvad häid võimalusi veesärgiga kaminad, mille puhul saab puidust saadud energia suunata kas sooja tarbevee tootmiseks või kütteks (radiaatorid või vesi-põrandaküte). 

Kütteautomaatika toob kokkuhoiu

Tänapäevased ahjud ja kaminad teeb eriti põnevaks ja innovaatiliseks kütteautomaatika võimalus. Kütteautomaatika aitab kokku hoida küttepuid, tagab eriti pika ja puhta põlemise ning mainimata ei saa jätta loomulikult mugavust. Enam ei pea ahju segama ega kannatamatult ootama siibri sulgemist, et saaks lõpuks teiste toimingute juurde naasta.

Kvaliteetne ja töökindel kütteautomaatika hoiab ise põlemisprotsessil silma peal ja lõpetab sammhaaval õhu pealeandmise ahju või kamina koldesse. Automaatikaga on ahiküte väga mugav ja turvaline.

Elav tuli loob meeleolu

Ahjud ja kaminad pakuvad lisaks hubasele toasoojusele ka suurepärast emotsiooni elava tule näol. Kõik nimetatud kütteseadmed on varustatud suurte klaasustega, mis võimaldavad kargetel õhtutel nautida leekidemängu selle täies hiilguses.

Keeruline on leida rahustavamat tegevust, kui seda on elava tule nautimine kas üksi, kallima või kogu perega pärast väsitava tööpäeva lõppu. Aeg justkui peatub viivuks ja argimured väljuvad korstna kaudu koos suitsugaasidega.

Elava tulega kütteseade teeb kodu hubaseks, annab sooja ja püüab pilke disainielemendina. Ahjud ja soojustsalvestavad kaminad võivad olla tavapärased sirge klaasuksega, nurgaga aga ka tunneli tüüpi, kus tuld saab nautida samaaegselt kahest ruumist.

Kütteseadmete disainimisel ja viimistlemisel on võimalusi tohutult palju ja seda ilmestavad suurepäraselt meie referentsid. Ahjud ja kaminad võivad olla konservatiivselt kandilised, voolavalt ümarad, erineva kõrguse ja tasapinnaga, sisaldada erinevaid lisasid nagu lesod, puudehoidlad või karniisid.

Viimistleda on ahjusid ja kaminaid võimalik looduslike savi- ja lubikrohvidega, Stucco Lustro’ga, samuti traditsiooniliste lahendustena katta plaatide või graniidiga.

Ahjud ja kaminad on Eestimaa kodudes alati kõrgelt au sees olnud ja nõnda jääb see olema ka tulevikus. Võrreldes teiste küttelahendustega on ahju- ja kaminasoojus kõige hubasem ning meie tiimi valmistatud kütteseadmed ei jäta külmaks mitte kedagi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.