Kui ohutud on puhastusvahendid sinu lemmikloomale?

Enamus meist ei mõtle sellele, et meie koerte allergiates või nahaprobleemides võivad süüdi olla ka puhastusvahendid.Foto: Shutterstock

Enamus meist ei mõtle sellele, et meie koerte allergiates või nahaprobleemides võivad süüdi olla ka puhastusvahendid. FendaF OÜ kaasasutaja ning koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Oper nendib, et mäleta senini paari aasta tagust kommentaari Facebooki koerte grupis, kus kommenteeriti, et ega siis koer seda sisse ei söö.

“Oled sa kindel? Esiteks koer lamab põrandal, siis limpsib oma karva või käppasid ning tulemusena on seesama keemia koera organismis. Lisaks arvesta ka seda, et see keemia imendub sisse ka läbi koera naha, sealhulgas käpapatjade. Mina olen ammu vahetanud kodused puhastusvahendid võimalikult puhaste ja looduslike vastu. Sealhulgas nõudepesuvahendid, pesugeeli, põrandapuhastusvahendi kui ka üldise puhastusvahendi,” märgib Piret ja avab teemat artiklis täpsemalt.

Milliseid toksilisi aineid vältida?

Kas sina üldse tead mis aineid sinu kodused puhastusvahendid sisaldavad? Mina ütlen ausalt, et varasemalt ma ei ole jälginud kodukeemia koostist, sest see tundus ebaoluline. Olulisem oli see, et kodu kergelt ja kiirelt puhtaks saada. Mida rohkem sellesse teemasse aga süübida, seda rohkem saad aru, et enamus kodukeemiat sisaldab koostisaineid, mis on väga mürgised.

Lisaks peame arvestama asjaoluga, et koer veedab enamus oma aega põrandal ehk tema kokkupuude mürgiste ainetega on oluliselt suurem kui meil, sisuliselt puutub ta keemiaga kokku ööpäevaringselt. Lisaks sellele, et need imenduvad tema kehasse läbi naha ja käpapatjade, hingab ta ka neid toksiine endale sisse. Muuhulgas tasub meeles pidada, et su koera lõhnatundlikkus on kuni 10 000 korda tundlikum kui sinu enda oma. Seega kui mõne puhastusvahendi lõhn tundub sulle endale tugev, siis mõtle mida su lemmik tunneb?

Toon allpool ära levinumad puhastusvahendid, mis ilmselt Sul ka kodus olemas on.

Ammoniaak ehk ammooniumhüdroksiid

Ammoniaak on väga levinud puhastusvahend, see on väga levinud näiteks aknapesuvahendites. Lisaks on see väga mürgine. See on teada-tuntud ärriti, eriti su lemmiku hingamisteede jaoks. See võib põhjustada põletustunnet kurgus, ninas ja hingamisteedes, mis võib viia hingamisraskusteni. Lisaks võib see ärritada nahka ning silmi. Kui koer seda limpsib, võib see tekitada põletust suus, kurgus ning kõhus.

Ammoniaaki võib leiduda

 • ahjupuhastites,
 • aknapesuvahendites,
 • roostevabast terasest toodete puhastusvahendites,
 • täispuidust põranda vahades.

Valgendi (kloor)

Valgendi on väga levinud puhastusvahendina. See on tugev desinfitseerija ning paljud kasutavad seda täiesti eraldiseisvalt või siis tooteid, mis kloori sisaldavad. Kloor on aga ohtlik nii inimestele kui ka koertele. Kui koer peaks valgendit alla neelama, siis olenevalt allaneelatud kogusest võib see põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, põletustunnet suus või kõris, lisaks ka krampe ja šokki. Kui koer hingab sisse valgendiaure, võivad tulemuseks olla hingamisteede haigused.

Valgendit leidub

 • küürimispulbrites,
 • wc-pottide puhastusvahendites,
 • hallituse eemaldajates,
 • tavalises valgendis,
 • pesuvahendis,
 • nõudepesuvahendis,
 • universaalsetes puhastusvahendites.

Ftalaadid

Tegemist on endokriin- ehk sisesekretsioonisüsteemi kahjustavate kemikaalidega, mida kasutatakse toodetel hea lõhna tekitamiseks. Ettevaatlik tuleb olla seetõttu, et neid ei ole tihtipeale koostisosade loendis. Kui koostisosade loendis on “lõhnaaine”, siis võib see sisaldada ka ftalaate (reeglina sisaldabki).

Tõendid näitavad, et ftalaadid põhjustavad vähki. Loomkatsete tulemustena on leitud, et ftalaadid võivad põhjustada maksa-, munandi- ja kõhunäärmekasvajaid.

Ftalaate leidub

 • lõhnastajates,
 • universaalsetes puhastusvahendites.

NB! Ftalaate leidub ka muudes koertele mõeldud toodetes nagu näiteks mänguasjades, puuride mattides, pesades jne. Seega enne ostmist selgita välja mida see toode sisaldab.

Glükooleetrid

Glükooleetrid on toksilised ning neid leidub paljudes kodukeemia toodetes. Uuringute kohaselt võivad need põhjustada maksa-, närvi- ning seedesüsteemi kahjustusi. Lisaks on leitud seoseid kopsukahjustustega, aneemiaga kui ka neerukahjustustega nii loomadel kui ka inimestel.

Glükooleetreid leidub

 • üldistes puhastusvahendites,
 • plekieemaldusvahendites,
 • vaibapuhastusvahendites,
 • klaasipuhastusvahendites,
 • vedelseepides.

Seda võivad sisaldada ka täiesti “looduslikud” puhastusvahendid.

Formaldehüüd

Formaldehüüd on kõigile teada kui palsameerimisaine. Kahjuks leidub seda ka kodukeemias. Kui formaldehüüd soojeneb toatemperatuurini, paiskub see õhku ning koer hingab selle sisse ning lisaks imendub see tema nahka.

Formaldehüüd ärritab tugevalt silmi ja nahka, võib alandada hingamissagedust ning närvireaktsiooni kiirust. USA Keskkonnakaitseagentuur on tunnistanud formaldehüüdi kantserogeeniks.

Seda leidub

 • üldistes puhastusvahendites,
 • sisse lülitatavad õhu lõhnastajad,
 • paberkäterätid,
 • seep,
 • lemmikloomadele mõeldud šampoon.

Muuhulgas töödeldakse formaldehüüdiga ka näiteks uusi vaipu ning pehmet mööblit, seega tasub uurida nende kohta enne ostu sooritamist!

1,4-dioksaan

Eetriks klassifitseeritud 1,4-dioksaan on tootmisprotsessi kõrvalsaadus, mida kasutatakse peamiselt koos kemikaalide, plastide, pestitsiidide ja kosmeetikaga. Selle sissehingamine, allaneelamine või nahaga kokkupuude põhjustab ärritust, mõjutades peamiselt neere ja maksa. Uuringud näitavad ka, et 1,4-dioksaan võib põhjustada ka vähki.

Seda leidub

 • pesuvahendites,
 • kuivatilinades,
 • kosmeetikas,
 • värvides ja lakkides.

Seda ei pruugi olla koostises välja toodud, kuna tegemist on kõrvalsaadusega. Igal juhul tasub vältida selle koostisosaga tooteid oma koeraga seotud toodete pesuks (pesad, käterätikud jne).

Puhastusvahendid – lemmikusõbralikud retseptid

Põrandapuhastamise vahend sobib nii puidu, keraamika, linoleumi või vinüülpõranda puhastamiseks. Lisaks ei pea sa tundma muret, et su koer sellega pestud põrandal magab.

Retsept: sega 1 tassitäis äädikat 1 liitri veega ning pese põrandat nagu tavaliselt. Ei ole vaja loputada. Sama vahendit võid kasutada ka üldise puhastusvahendina.

Soodaga küürimisvahend on ideaalne vannitoa küürimiseks. Kasuta seda vannis ning vetsus tugevate plekkide eemaldamiseks. Lisaks võib seda kasutada ka tasapindade, pottide, pannide ning ka põrandate puhul.

Retsept: sega omavahel võrdsetes osades sooda, soe vesi ja sool. Sega korralikult, et tekiks paks pasta. Kasuta pastat harja või svammiga hõõrumiseks, siis loputa korralikult sooja veega.

NB! Sooda on väga hea plekkide eemaldaja. Kui sa ajad midagi maha, raputa soodat otse sellele kohale. Lase sellel tund aega olla, et ta imeks niiskuse endasse, siis puhasta tolmuimejaga. Lisaks aitab see eemaldada ka lõhnu, seega on see ideaalne ka lemmiku poolt tekitatud plekkide eemaldamiseks.

Üldine puhastusvahend õunaäädikast, veest ning sidrunimahlast on sisuliselt kõik, mida on vaja peaaegu, et igasuguse pinna desinfitseerimiseks.

Retsept: sega üks osa äädikat ning neli osa vett pihustipudelis. Lisa segule veidi värskelt pressitud sidrunimahla ning sega hoolega.

Puidust lõikelaudade desinfitseerimiseks hõõru pooleks lõigatud sidrunit pealispinnal. Lase sidrunimahlal paar minutit toimida ning siis puhasta lõikelaud.

Kui plekid on väga tugevad, siis puista kõigepealt sinna soola ja seejärel hõõru pinda pooliku sidruniga. Pühi puhtaks.

Mööblipuhastusvahend on ohtlik, sest enamus neist sisaldab naftadestillaate ja nitrobenseeni, mis mõlemad on mürgised.

Retsept: sega 1/4 tassi oliiviõli, 4 supilusikatäit õunaäädikat ning 2 teelusikatäit sidrunimahla. Kasuta seda segu nagu sa kasutaks tavalist mööblipuhastuvahendit.

Ilmselt päris keemiavabalt ei ole võimalik kodus hakkama saada – kasvõi pesuvahendid. Siiski on ka veidi ohutumaid pesuvahendeid ehk alati saab teha paremaid valikuid. Minu üheks nõrkuseks olid alati õhu lõhnastajad – teate küll neid ilusaid pudeleid koos puidust pikkade tikkudega. Need on mul alati kodus olnud, aga viimase aasta jooksul olen ka need oma kodust välja jätnud.

Pigem tasub panustada kas difuuserisse või siis lihtsalt elustaimedesse, mis puhastavad väga hästi õhku. Difuuseri puhul arvesta kindlasti sellega, et kõik aroomiõlid ei ole koertele ohutud. Toataimede osas tasub kutsika puhul olla veidi ettevaatlikum just mürgiste taimede osas – uudishimulik kutsikas võib ikka neid ampsata. Kui aga koer taimede vastu huvi ei tunne, siis ei ole piiranguid.

Mõned ohutud toataimed sinu koera jaoks on

 • vesipahhiira,
 • tups-rohtliilia,
 • Bostoni sõnajalg,
 • Areca palm.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.