Kuidas hinnata oma vara kindlustusväärtust?

Kui soovid oma kodu kindlustada, ei tohiks lähtuda selle turuväärtusest, vaid hoopis taastamisväärtusest.Foto: istockphoto

Oma vara kindlustamine on oluline, et ootamatute kahjude korral ei peaks inimene ise kahjukulusid kandma. Samas võib kindlustussumma määramine olla keeruline – liiga väike kindlustussumma võib tähendada, et kahju hüvitisest ei piisa kulude katmiseks, samas kui liiga kõrge kindlustussumma toob kaasa asjatult suured kindlustusmaksed. Kuidas leida tasakaal ja määrata oma vara kindlustusväärtus õigesti?

Tee oma varadest ülevaade

Kõigepealt on oluline saada oma varadest terviklik ülevaade. Kui kindlustad oma kodu, tuleb arvestada nii hoone kui ka kogu seal oleva sisustusega – mööbli, kodutehnika, elektroonika ja muude esemetega. Soovitatav on koostada nimekiri suurematest ja väärtuslikumatest esemetest ning võimalusel ka väiksematest, kuid siiski olulistest asjadest. Hea on teha oma varast ka pildid või video, mis aitavad hiljem kahjujuhtumi korral hüvitist saada.

Kinnisvara kindlustusväärtuse hindamine

Kui soovid oma kodu kindlustada, ei tohiks lähtuda selle turuväärtusest, vaid hoopis taastamisväärtusest. See tähendab summat, mis oleks vajalik samaväärse kodu taastamiseks juhul, kui see hävineks näiteks tulekahjus või loodusõnnetuses. Taastamiskulu sõltub ehitusmaterjalidest, tööjõu hinnast ja muudest teguritest. Kui maja on vanem või hiljuti renoveeritud, on kasulik küsida professionaalset hindamist, et kindlustussumma oleks võimalikult täpne.

Balcia kodukindlustus pakub kaitset, mida väärid ja tagab sinu kodu ja vara laiaulatusliku kaitse, pakkudes meelerahu ootamatute olukordade korral.

Mida tähendab asendushind?

Paljud inimesed arvavad, et kindlustades näiteks oma mööbli või tehnika, tuleks lähtuda esialgsest ostuhinnast. Tegelikult tuleb lähtuda hoopis asendushinnast – see on summa, mille eest saaksid samaväärse eseme praegu turult uuesti osta. Näiteks kui ostsid teleri viis aastat tagasi 500 euroga, kuid sarnase uue mudeli hind on nüüd 700 eurot, peaksid selle kindlustama 700 euro peale.

Kuidas hinnata erilise väärtusega esemeid?

Kui sul on kodus kallid kunstiteosed, ehted või antiikesemed, tasub need eraldi hinnata ja lisada kindlustuslepingusse eraldi kindlustuskaitsena. Tavaliselt vajavad sellised esemed professionaalse hindaja hinnangut. Oluline on teada, et tavaline kodukindlustus ei pruugi katta väga väärtuslikke esemeid täielikult, mistõttu tuleks nende kindlustamisel lepingutingimusi hoolikalt uurida.

Hoia tšekid alles

Oma vara kindlustusväärtuse määramisel ja hilisemal kahjunõude esitamisel on väga oluline, et sul oleksid alles ostutšekid, hindamisaktid ja muud tõendusmaterjalid. Kui näiteks kodutehnika või mööbel saab kahjustada, aitab ostuarve või muu dokument kindlustusandjal kiiremini eseme väärtuse ja selle hüvitamise kindlaks teha.

Ülekindlustus ja alakindlustus – mida vältida?

Oluline on leida tasakaal – vara ei tohiks olla kindlustatud ei liiga väikese ega liiga suure summaga.

Alakindlustus tekib siis, kui vara on kindlustatud liiga väikese summa eest. Näiteks kui kodu tegelik taastamisväärtus on 150 000 eurot, aga kindlustatud on see vaid 100 000 euro eest, võib kahjujuhtumi korral hüvitis olla ebapiisav.

Ülekindlustus tähendab, et kindlustussumma on suurem kui vara tegelik asendushind. See toob kaasa suurema kindlustusmakse, kuid kahjujuhtumi korral ei maksa kindlustusandja rohkem, kui on vara tegelik väärtus.

Kuidas kindlustussumma mõjutab makseid?

Mida kõrgem on kindlustussumma, seda suurem on üldjuhul ka kindlustusmakse. Samas kui vara on alahinnatud, võib kahjujuhtumi korral tekkida rahaline kahju, mida kindlustus ei kata. Seepärast on oluline regulaarselt oma vara väärtust hinnata ja vajadusel kindlustuslepingut uuendada.

Mida teha, kui vara väärtus ajas muutub?

Vara hind ei ole püsiv – ehitusmaterjalide ja tehnika hinnad muutuvad. Seetõttu on soovitatav vähemalt kord aastas oma kindlustusleping üle vaadata ja vajadusel kindlustussummat uuendada. 

Kui oled oma kodu hiljuti renoveerinud või juurdeehituse teinud, peaksid kindlustusandjale sellest teada andma. Renoveerimistööd võivad suurendada kodu üldist väärtust ning kui neid pole lepingus kajastatud, võib kindlustushüvitis olla ebapiisav. Samuti kui oled ostnud muid kalleid esemeid, siis võiksid kindlustusandjaga ühendust võtta, et veenduda, et need on lepingusse lisatud ja korralikult kindlustatud.

Mida kahjujuhtumi korral teha?

Kui sinu kodu või vara saab kahjustada, siis peaksid tegutsema nii.

  1. Tee kahjudest ülevaade – tee pilte kahjustatud esemetest ja kogu võimalikult palju infot, et kindlustusandjale olukorda selgitada. Kui võimalik, koosta nimekiri kõigist kahjustada saanud esemetest.
  2. Teavita kindlustusandjat – võta oma kindlustusfirmaga kiiresti ühendust ja esita kahjuteade. Mida kiiremini teatad, seda sujuvamalt saab kahju hüvitamine toimuda.
  3. Järgi kindlustuslepingu tingimusi – enne kui hakkad midagi parandama või välja vahetama, kontrolli, kas kindlustus nõuab kahju ülevaatust. Mõnel juhul tuleb oodata kindlustuse eksperdi hinnangut, et hüvitamine saaks toimuda vastavalt kokkulepetele.

Balcia kindlustus – usaldusväärne partner sinu vara kaitsmisel

Balcia kindlustus pakub paindlikke ja läbipaistvaid kindlustuslahendusi, mis aitavad kaitsta sinu kodu ja muud vara ootamatute kahjude eest. Meie kindlustuspaketid pakuvad sulle kaitset ootamatutes olukordades ja annavad kindlustunde igaks päevaks.

Kui soovid kindlustada oma kodu, auto või muu väärtusliku vara, leiame sulle just sobiva lahenduse. Võta meiega ühendust ja leiame sulle kaitse, mis vastab just sinu vajadustele!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.