Kuidas juba sel aastal kõige mugavamalt ja soodsamalt kodus päikeseenergiat kasutama hakata?

Foto: Shutterstock.

Päikeseenergia on viimase paari aastaga Eesti elanike seas üha populaarsemaks muutunud, kuna üha enam koduomanikke mõistavad, et koju paigaldatud päikeseelektrijaam on üks parimaid investeeringuid oma kulude kokku hoidmiseks.

Võtmed-kätte lahendus on lihtsaim viis koju või ettevõttesse päikesejaama rajamiseks

Siiski leiab tänaseni palju neid inimesi, kes päikeseenergiasse skeptiliselt suhtuvad, ja seda sugugi mitte põhjuseta. Päikesejaama rajamise protsess on omajagu keeruline: omavalitsuselt tuleb taotleda ehitusluba, väiksemate jaamade puhul esitada ehitusteatis. Samuti tuleb elektrivõrku ühendamiseks tõendada võrguettevõttele, et jaam on ehitatud nõuetekohaselt.

Elektrum pakub koduomanikele ja ettevõtetele nn võtmed-kätte lahendust Päikese Klõps. “Sisuliselt tähendab see, et võtame kogu päikeseelektrijaamaga seotud asjaajamise võtab enda peale,” sõnas ettevõtte äriarendusjuht Marek-Andres Kauts. “Elektrum korraldab nii jaama paigaldamise kui ka lubade taotlemise omavalitsuses, samuti asjaajamise võrguettevõttega jaama võrku ühendamiseks.”

Päikeseelektrijaama rajamise teine pool on muidugi finantseerimine. “Jaam on võrdlemisi kaalukas investeering: eramajade jaamad on enamasti 5-20 kW võimsusega ja maksavad suurusjärgus 5000 kuni 20 000 eurot, sõltuvalt jaama suurusest ja asukohast,” selgitas Kauts.

Ka sellele on Elektrumi Päikese Klõpsu lahenduses mõeldud: “Elektrum pakub investeeringukulu ajatamiseks unikaalset 0 lepingutasu ja 0 intressiga järelmaksu, millega on  võimalik soetuskulu isegi kuni 5 aasta peale jaotada.”

Mis on klientidel öelda?

Nullintressiga järelmaksu võimalus ja võtmed-kätte lahendus päikeseelektrijaama rajamiseks oli üks põhjuseid, miks näiteks möödunud aastal Läänemaal elav Mareike Raba koju Elektrumi päikesejaama paigaldada lasi.

“Päikeseelektrijaama ostu planeerisime perega juba aastaid ning arutelude käigus jõudsime otsuseni, et jaamaost tuleks ikka ette võtta. Lisaks, oli hoovis hulka tühja maad ja mida paremat sellega teha, kui päikesejaam rajada ja rohelist elektrit toota,” rääkis ta.

“Seda enam, kui jaama on võimalik soetada 0-intressi, järelmaksu ning ennekõike „võtmed-kätte-lahendusena“. Boonuseks oli asjaolu, et jaam valmis veel päikese tootlikkuse ajal, seega jõudis veel samal aastal päikeseenergiast teenima hakata. Meie peamiseks eesmärgiks oligi, et jaam võimaldaks majapidamises elektrikulusid alandada ja laiemalt anda väikse panuse fossiilsetest kütustest elektri tootmise vähendamiseks.”

Huvilistel tasub kiirustada, sest riigipoolne toetus lõpeb peagi

Sarnaselt Mareikele ongi Elektrumi pakutav võtmed-kätte lahendus see, mis mitmete värskete päikesejaama omanike jaoks kaalukiviks saanud. Teiseks plussiks on asjaolu, et kuni tänavu aasta lõpuni saab kuni 50 kW jaamadele mõeldud taastuvenergia toetus (fikseeritud 53,7 eurot megawatt-tunni kohta) läbi.

“Kui toetusega on jaama tasuvusaeg võimalik saada alla 10 aasta ja väga soodsate tingimuste korral isegi 7-8 aastani, siis toetuseta on tasuvusaeg poole pikem,” sõnas Kauts.

Uuest aastast valminud jaamadel on võimalik osaleda üksnes vähempakkumistel, kust toetuse saamine ei ole kindel, toetused on madalamad ja taotlemine bürokraatlikult keerulisem. Seetõttu soovitab Elektrum jaama rajamise soovi korral kiirustada, et veel kehtivast pakkumisest kasu lõigata.

Kuidas Elektrumi päikeseelektrijaama rajamine välja näeb?

Kui koduomanik või ettevõtja on otsustanud, et tahab järgmist kümnendi rohelise ja kuluvaba energiaga vastu võtta, ei jää muud üle kui Elektrumi poole pöörduda ja soovist teada anda.

“Kõigepealt pannakse koos Elektrumi spetsialistidega paika optimaalne tehniline lahendus, milline jaam on antud asukohta kõige sobivam. Elektrumil on ka erineva hinnaklassiga lahendused – Value ja Premium. Need erinevad paneelide tüübi ja võimsuse poolest.

Premium kasutab suurema võimsusega ja musta värvi monokristall tehnoloogial paneele. Ühe sellise paneeli võimsus on 310 – 330 W. Value aga soodsamaid polükristall tehnoloogial põhinevaid paneele, mille ühe paneeli võimsus on 280 W,” rääkis Kauts.

Kui lahenduse plaan on kliendiga paika pandud, uuritakse võrguettevõttest, kas ja missuguse kuluga saab jaama võrku liita. “Mõistagi uurime ise omavalitsusest ehitamise tingimusi. Kui võrguettevõttelt ja KOVilt on load olemas, läheb paigaldusega aega kuni 90 päeva. Seejärel saabki juba elektrit tootma hakata.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.