Sisuturundus

Kuidas kõikuv elektri börsihind enda kasuks tööle panna?

Elektri börsihinda mõjutavad mitmed tegurid ning see jätkab tõusmist, tekitades peavalu paljudele. Probleemile saab leida lahenduse ning selle enda kasuks tööle panna.Foto: Pixabay

Elektrihinnad on viimase aasta jooksul tohutult tõusnud ning Venemaa invasioon Ukrainasse ei ole sellele kindlasti mitte kaasa aidanud. Sõjal on olnud tõsine mõju piirkondlikele ja ülemaailmsetele energiaturgule ja -hindadele. Need on omakorda võimendanud tõuget suurema energiajulgeoleku ja hinnastabiilsuse poole.

Kõrgenenud elektrihinnad jätkavad peavalu tekitamist pea igale kodanikule. Elektri börs kui ka Balti börs, kus energeetikafirmade kasvunumbrid on avalikult näha jätavad mulje, et pole muud võimalust kui õppida ebaselge tuleviku ja kõikuvuse ehk volatiilsusega elama.

Kui suur on potentsiaal, et seda saab positiivse võimalusena kasutada nii ettevõtete kui ka eraisikute jaoks?

Mis põhjustab elektri börsihinna volatiivsust?

Me kõik oleme kursis viimasel ajal toimunud elektri börsihinna suure tõusuga. Nüüdseks on see saanud igapäevaseks jututeemaks. Mis on aga need tegurid, mille tõttu hinnas hüppelisi muutusi näeme?

Siin on elektri hinna suurimad mõjutajad.

  • Majanduslikud tingimused. Kasvav majandus koos suurenenud infrastruktuuri nõudlusega suurendab energia nõudlust ja -kulusid. Halvasti toimivates majandustes on tihti märgata vähenenud nõudlust ja madalamaid kulusid.
  • Saadavus. Suurem osa meie kasutatavast energiast saadakse fossiilkütustest, nagu kivisüsi ja maagaas. See on üldiselt odavaim energiatootmisviis. Kui neid fossiilkütuseid napib, tuleb kasutada muid kallimaid energiatootmis viise, mille tulemuseks on kõrgemad energiahinnad.
  • Ekstreemsed ilmastikutingimused. Äärmiselt kuum või külm temperatuur suurendab energia nõudlust ja see omakorda suurendab kulusid. Samuti võivad äärmuslikud ilmastikutingimused, nagu tornaadod, häirida tarnimist. See jällegi tõstab ka kulusid.

Volatiilsus on siin, et jääda 

Elektrihinnad jätkavad sujuvalt tõusu. Oleme kuulnud inimestest, kes on olnud sunnitud lisatöö leidma, et kokku kraapida piisavalt raha üle mõistuse suurte arvete jaoks. Hindade tõusuga leiab nii mõnigi, et isegi metalli kokkuost on väljapääs, kui aias mõni vana autoromu seiseb.

Elektrihinnad on laes olnud juba kuid ning sellele ei paista veel lahendust olevad, kuid see on inspireerinud inimesi nippe leidma, mida oma kasuks tööle panna. Suurenenud volatiilsus tähendab, et näeme börsihindades päeva vältel suuri kõikumisi – hind on hirmutavalt kallis üks tund kuid võib olla meeldivalt taskukohane järgneval tunnil.

Kas aga kontrollida börsi seisu iga kord kui on soov induktsioonpliit sisse lülitada? Ei ole väga realistlik korraldada enda toimetused börsi seisu järgi.

Kuidas kasutada elektri börsihinna volatiilsust enda kasuks?

Börsi suur volatiilsus inspireerib tööstus- ning tootmisettevõtteid leidma nutikaid ning paindlikke energialahendusi.

Järjest rohkem on kuulda ettevõtete võimalustest ise soodsat elektrit toota. Lihtne viis selleks on päikesepaneelide paigaldamine. Olemasolev päikesejaama saab aga ettevõtte kasuks tööle panna, kaubeldes ülejääva energiaga energiaturgudel. Selleks on vajalik ühendada päikesejaam virtuaalse energiaturuga.

Samuti on ettevõtete jaoks avanenud võimalus panna enda seadmed kasu teenima, muutes nende töökoormust. Seda saab teha kasutades kõiki suuremaid elektriseadmeid, mille koormusgraafikut on võimalik nihutada võimsusega vähemalt 100 kW. Tasub tutvuda Eesti Energia energiajuhtimise teenusega ning kaaluda selle kasu enda jaoks.  

Kuhu siit edasi liikuda?

Antud majanduslikud tingimused ei jäta üle muud kui olla loominguline ning leida olukorra stabiliseerimiseks innovatiivseid lahendusi.

Ettevõtted peavad leidma strateegiad, et kaitsta ennast suurenenud hinnakõikumiste eest. Samuti tuleb lahendused kättesaadavaks teha ka eraisikute jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.