Kuidas rajada koduhoovi spordiväljak?

Kodune spordiväljak võimaldab kokku hoida väärtuslikku aega, mis kulub treeningutele sõitmiseks ning pakub pere noorematele tervislikku alternatiivi nutiseadmetes istumisele.Foto: Spordiareenid OÜ

Sportliku vormi tõstmiseks on suurepärane võimalus omada eramaja või maakodu hoovis spordiväljakut. Kodune spordiväljak võimaldab kokku hoida väärtuslikku aega, mis kulub treeningutele sõitmiseks ning pakub pere noorematele tervislikku alternatiivi nutiseadmetes istumisele.

Spordiväljakute rajamisega tegeleva Spordiareenid OÜ juhataja Mario Luik peab oluliseks kasulike liikumisharjumuste tekkimist, mida kinnitavad ka mitmed kliendid, kes teevad nüüd tänu kodusele spordiplatsile kogu perega rohkem sporti.

Millest alustada?

Kõik algab sellest, millist või mitut spordiala soovitakse harrastada. Tavapärased valikud on korvpall, tennis, võrkpall, rannavõrkpall ja jalgpall. Multispordiväljakute puhul rajatakse lahendusi, kus platsi kate on korraga erinevatele spordialadele sobiv.

“Senine kogemus näitab, et inimeste eelistused on seinast-seina. Meie soovitus on nii-öelda pigem rohkem kui vähem. Mitmekülgsemad võimalused loovad nii nooremale kui ka vanemale spordisõbrale atraktiivsema treeningkeskkonna,” toob Luik välja.

Teiseks tuleb hinnata kui palju on koduhoovis vaba ruumi spordiväljaku rajamiseks ning millist lisatööd eeldaks soovitud platsi mõõtude saavutamine. Viimane tähendab maastikukujunduse ettevõtmist – põõsaste ja kivide eemaldamist, puude mahavõtmist, pinnase tõstmist.

Näiteks ühe korviga tänavakorvpalli­väljaku rajamiseks piisab juba umbes 70m2-st, kuid standardmõõtmetes tenniseväljaku rajamine eeldab ligi 700 m2 vaba maad. Koduomanik võiks teada sedagi, milline on planeeritud asukohas olemasolev pinnas (nt muld, liiv, kivid vms).

Millele veel peaks tähelepanu pöörama?

Kui lähteülesanne on läbi mõeldud, soovitab Luik ühendust võtta spordiväljakute terviklahendusi pakkuvate ettevõtetega.

“Spetsialistilt saab head nõu, kuidas idee ellu viia. Lisaks koos valida välja sobivad tooted ning võtta vajadusel hinnapakkumised töö erinevatele osadele,” põhjendab ta.

Kui on aga teada, mida täpselt tahetakse, siis see kiirendab kogu eeltöö protsessi märkimisväärselt. Läbi tuleks käia järgmised teemad:

  • spordiväljakule kattelahenduse valimine,
  • pinnasetööde (sh drenaaži vajadus) mahu hindamine lähtuvalt valitud kattest,
  • piirdeaia vajalikkuse hindamine,
  • spordiinventari valimine,
  • haljastustööde mahu täpsustamine,
  • valgustuslahenduse vajalikkuse hindamine.

Spordiplatside rajamiseks soovitatavad tooted

Nii lihtsama spordiplatsi kui ka multispordiväljaku rajamisel on mõistlik kaaluda kattena tugevamat plastikkatet (koduhoovi tingimustes paigaldus kivisillutisele või betoonplatsile) või pehmemat kunstmurukatet (paigaldus võimalik graniitsõelmetest rajatud alusele).

Spordiareenid OÜ pakub Sport Court PowerGame Plus (USA) plastikkatet, mis on spordisõbrale koduhoovi spordiplatsi rajamiseks turvaline ja vastupidav valik. Tegemist on Eesti kliimas aastaringselt kasutatava ja praktiliselt hooldusvaba lahendusega. Plastikkate paigaldatakse otse siledale aluspinnale. Pärast sadu kuivab plastikkate kiirelt ning saab ühtlasi ka puhastatud. PowerGame Plus on FIBA, FIVB, ITF, IFF ja IHF tunnustusega võistlus- ja treeningväljakutele sobiv pinnakate.

Kunstmurukattega rajatakse enamasti nii tennise- kui ka jalgpallimänguks sobivaid spordiplatse. Sobiva toote oskab vastavalt päringule välja pakkuda spetsialist. Kunstmuru vajab pidevat hooldamist (sh harjamist ja liivatamist), kuid kasutuse mõttes ja esteetilises võtmes on kunstmuru koduomanikule hea lahendus. Tenniseväljaku rajamiseks tasub kaaluda hübriidliivakatte, näiteks Pavitex TopSand kasutamist. Tegemist on kaasaegse ning hooajaliselt pigem vähe hooldust vajava väljakukatte lahendusega, mis annab väga kvaliteetse tennisemängu kogemuse.

Spordiväljaku sisustamiseks treeningvahenditega on võimalus kasutada püsivat ehk kohtpaikset (maasse betoneeritud) või teisaldatavat ehk mujale liigutatavat spordiinventari (nt vabalt seisvad jalgpalliväravad). Kõik sõltub aga loomulikult spordiväljaku eripäradest ja soovitud lõpptulemusest. Toodete materjalide (metall, plastik jne) puhul tasuks kindlasti üle täpsustada nende vastupidavus meie keerulises kliimas.

Kui kiiresti saab hakata spordiväljakut kasutama?

Alates töö tellimisest võib selle tegemine lähtuvalt mahust ja keerukusest aega võtta kuni kaks kuud. Spetsiaalsed kattelahendused ja spordiväljakule vajaliku inventari saab tavapäraselt kätte ligikaudu ühe kuu jooksul sõltuvalt hooajast.

Pinnasetööid, kattematerjalide paigaldamist ja inventari paikapanekut mõjutavad otseselt ilmastikutingimused.

Kui palju maksab kodune spordiväljak?

Tervikuna mõjutab projekti maksumust spordiväljaku kattelahenduse valik. Täpsustavalt eeltööde vajaduse ulatus – kas tuleb rajada asfalt- või betoonalus, graniitsõelmetest aluspind või tänavakivist laotud plats? Väljakaeve kohapeal ladustamise võimalus ning suurte masinatega platsi juurde tagatud ligipääs hoiavad kulud madalamad.

Spordiareenid OÜ juhataja Mario Luik täpsustab, et on kordi, kus tuleb kliendi lennukaid ideid koomale tõmmata või siis selgub plaane üle vaadates, et projekt on küllaltki lihtne ning vajaminev investeering mõistlik. Ta lisab, et tihti tuleb ette ka olukordi, kus projekti maksumust hinnatakse sõltuvalt pinnasetööde vajadusest oluliselt väiksemaks.

“Kuna võimalikke teostuse suundi on palju, siis tasub igal juhul asjad läbi arutada ja koostöös spetsialistiga parim lahendus leida,” soovitab Luik.

Spordiareenid OÜ tegeleb välispordiväljakute ja piirdeaedade ehituse, spordiinventari müügi ja paigalduse, aluste rajamise ja eriehitustööde ning konsultatsiooniga alates 2009. aastast. Ettevõtte missioon on muuta sportimise keskkond igal tasemel ja igas vanuses spordisõpradele mitmekülgseks, atraktiivseks, turvaliseks ja vastupidavaks.

Lisainfo: www.spordiareenid.ee.
Jälgi meid ka Facebookis ja Instagramis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.