Sisuturundus

Kuidas saada päikesejaama omanikuks veel selle aastanumbri sees ja miks see kasulik on?

Foto: Shutterstock.

Päike särab kõrgel taevas ja on valmis tootma energiat. On õige aeg mõelda läbi, kuidas  päikeseenergiat enda kasuks maksimaalselt rakendada ja realiseerida oma vajadused.

Seda enam, et riikliku taastuvenergia toetusskeemi mahuvad jaamad, mis on  paigaldatud enne 2020. aasta lõppu.

Taastuvenergia toetust makstakse  kuni 50 kW võimsusega tootmisseadmega toodetud ja konkreetse energiaettevõtte, näiteks Elektrumi, kaudu võrku müüdud elektrienergia eest. Taastuvenergia toetuse määr on 5,37 s/kWh ehk 0,0537 eurot kilovatt-tunni kohta lisaks Nord Pool elektribörsi Eesti piirkonna hinnale. Toetust makstakse kaksteist aastat.

Kuna paljud eraisikud ja ettevõtted on juba mõistnud päikeseenergia kasutamise kasulikkust ja loodussõbralikkust ning taastuvenergia toetuste viimane aasta on jõudmas poole peale, võib nõudlus paigaldajate järele kasvada sedavõrd suureks, et liiga pika ja aeglase hoovõtu puhul ei pruugi teie plaanide realiseerumine selle aasta sisse mahtuda. 

Et suurendada sõltumatust kõikuvatest elektrihindadest, parandada hoone energiatõhusust, suurendada kinnisvara väärtust ja elada keskkonnasõbralikumalt, tasub tegutsema hakata kohe praegu ja võtta ühendust paigaldajaga. 

Asjaajamine on lihtne

„Alustama peaks ühenduse võtmisest päikesejaama paigaldajaga. Paigaldaja vaatab üle hoone või maalapi võimalused ja teeb sobiva pakkumise.

Samuti aitab koostada võrguettevõtjale liitumistaotluse. Kogu protsess on lihtne, kui valite võtmed kätte lahenduse, nagu näiteks on Elektrumi Päikese Klõps tootesari,“ kinnitas Elektrumi äriarendusjuht Marek-Andres Kauts. 

Investeeringu suurus sõltub jaama võimsusest ja paigalduse tüübist. Väiksemad 5 kW jaamad maksavad suurusjärgus 5000 eurot. Ühekordset suurt investeeringut on võimalik kätte saadavamaks teha järelmaksu abil. 

Järelmaks algab 65 eurost kuus, mis on juba oluliselt kättesaadavam summa kui 5000 eurot. Päikese Klõps paketis on järelmaks ilma lepingutasu ja intressita.

„Jaamade tasuvusajad jäävad 10 aasta piiresse. Suurematel jaamadel on see periood pisut lühem. Taastuvenergia toetus moodustab umbes pool 12 aasta sissetulekust. Seega on ilma toetuseta jaama tasuvusaeg umbes poole pikem.“ 

Kui müüki ei plaani, on aega

Suurematel tarbijatel, näiteks kui tootmishoone katusel on 50 kW jaam, toimub kohapeal tarbimine läbi otseliini. Otseliini arvesti võimaldab toetust saada ka elektri eest, mis kohapeal toodetakse ja tarbitakse. Nende jaamade tasuvusaeg on toetust saades orienteeruvalt poole lühem kui ilma toetuseta ja nii tasub suurema jaama soovijatel kiirustada.

„Kui räägime kodutarbijatest, siis nemad teenivad tõepoolest toetust üksnes võrku müüdud netosaldeeritud koguse eest. Kui kõik ise ära tarbida, siis toetust ei saa ja ei ole vahet, kas jaam rajatakse toetusperioodil või hiljem. Rajades jaama  veel toetusperioodi ehk selle aastanumbri sees, on elektri võrku müümine mõistlik, ilma toetuseta on selle majanduslik tasuvus pikk ja tasuvam on rajada jaam üksnes omatarbimise vastu,“ selgitas Kauts.

Riikliku taastuvenergia toetuse kadumise järel on tema sõnul asemele oodata vähempakkumisi: „Aga kodumajapidamiste või väikeettevõtete omanduses olevate jaamade puhul on vähempakkumisel osalemine bürokraatlikult keerulisem ja seetõttu soovitan jaama rajamise ikkagi selle aasta sisse mahutada.“ 

Jaama rajamisel on Elektrum igal sammul toeks

Elektrum tagab täisteenuse „võtmed kätte“ põhimõttel. 

„Tagatud on mitte ainult päikesepaneelide tarne ja paigaldamise kliendi asukohas, vaid ka kogu abi päikeseelektrijaama rajamisel kaasneva asjaajamisega ning finantseerimisel: sobiva suurusega süsteemi arvutused, liitumine võrguettevõtjaga, kooskõlastused kohaliku omavalitsusega, jaama käiku andmine. 

Vajadusel aitame finantseerida jaama rajamist Elektrumi intressivaba järelmaksuga kuni 5-aastaseks perioodiks, samuti nõustame, kuidas saada riiklikke toetusi. 

Tagame oma klientidele toodetud elektri maksimaalse tarbimise, päikesepaneelide soetamise parima efektiivsuse ning võimalikult kiire paigaldamise.

Päikese Klõps päikeseelektrijaama rajamise protsess võtab alates kliendilepingu sõlmimisest kuni üleandmis-vastuvõtuakti allkirjastamiseni aega kuni 3 kuud ja me tagame, et klienti hoitakse igast etapist kursis ja talle pakutakse täielikku tuge,“ lubas Kauts.

Lisaks, on Elektrumil praegu käimas ka loosikampaania, mis ehk võimaldab päikesejaamade müüjate vahel kergemini otsust langetada.

Nimelt, kõik erakliendid, kes sõlmivad päikesejaama ostulepingu Elektrumiga enne 30.09.20 kuupäeva, osalevad 5500€ väärtuses järelmaksu soodustuse loosimises. vaata lisaks kodulehelt!

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.