Kuidas tagada puhtus ja hea õhukvaliteet ehituse ajal?

Üha enam inimesi otsustab remonttöid teha iseseisvalt, ent enamasti on meil käepärast vaid kodused puhastusseadmed - tavalised tolmuimejad ja mopid. Paraku jäävad kodused tolmuimejad sellistes tavapärasest raskemates tingimustes hätta.Foto: Provent OÜ

Remondi ja ehituse ajal ümbritseb meid töökeskkond, kus tolmu, prahti ja jäätmeid tekib pidevalt. Tekkivad jäätmed ei ole lihtsalt jalgu jääv prügi, mis nõuab koristamist, vaid võivad ohustada ka elanike ja töömeeste tervist, kahjustada tööks kasutatavaid seadmeid ning olla ohuks isegi tööjärgus ruumidele. Puhast töökeskkonda ning standarditele vastavat õhukvaliteeti ootavad ja eeldavad seega nii tööde tellija kui ka töötegijad.

Tolm ja teised saasteained, mis tekivad ehitustööde käigus

Paratamatult tekib ehitus- ja remonttööde käigus rohkelt tolmu – see on peen, tihti nähtamatu ja võib tunduda seetõttu ebaoluline, kuid selle mõju tervisele ja tööohutusele on märkimisväärne. Eriti ohtlikuks peetakse tolmuosakesi, mille suurus on alla 1 μm. Tolm võib õhus püsida kaua ja tugevalt mõjutada õhukvaliteeti. Ilma vajaliku puhastamise või tööohutusvahendite kasutamiseta võib tolm tungida sügavale hingamisteedesse, põhjustades terviseprobleeme nagu hingamisteede haiguseid ja allergilisi reaktsioone.

Tolm võib mõjutatada ka tööseadmeid – see ummistab kiiresti filtreid, muutes seadme vähem efektiivseks või lausa lõpetades selle töö kuniks vajalik hooldus või remont saab seadmele tehtud. Sõltuvalt planeeritud ehitustöödest võib tekkida lisaks tolmule ka saepuru, metallitolmu, vedelike lekkeid, kipsitolmu ning puidulaaste.

Puhas töökeskkond on oluline ka valmiva ruumi enda vaatenurgast, sest tolmune ja must keskkond võib mõjutada teostatavate tööde kvaliteeti. Tolm võib määrida värvitud seinu ning maas vedelev puru võib kahjustada värskelt paigaldatud parketti. Efektiivne ja järjepidev koristus remonditöödel aitab vähendada hilisemaid halbu üllatusi ja kulukaid asendusi või parandusi.

Milliseid seadmeid ma päriselt vajan?

Üha enam inimesi otsustab remonttöid teha iseseisvalt, ent enamasti on meil käepärast vaid kodused puhastusseadmed – tavalised tolmuimejad ja mopid. Paraku jäävad kodused tolmuimejad sellistes tavapärasest raskemates tingimustes hätta. Jääb puudu jõudlusest, et ehitusest tekkivat prügi efektiivselt eemaldada, kogumismahuti täitub kiiresti ja hullemal juhul on ka filtrid hetkega umbes.

Tööstuslik tolmuimeja on sellises keskkonnas hädavajalik, pakkudes suuremat jõudlust. Need on spetsiaalselt kujundatud tööstuslike keskkondade tarbeks olles suurepäraseks abiliseks ka ehitusel ja remonditöödel. Provent OÜ pakub laia valikut Ruwaci tööstuslikke tolmuimejaid, sealhulgas ka mudeleid asbesti puhastamiseks ja plahvatusohtliku tolmu eemaldamiseks. Loe lähemalt, miks asbest ruumides on tervisele eriti ohtlik. Eriti mugav on uuenduslik juhtmevaba akutoitel töötav tööstuslik tolmuimeja, mis teeb puhastustööd lihtsamaks.

Ehitustöödel tuleb kindlasti ette ka olukordi, kus üheks spetsiifiliseks tööks oleks vaja vastavat puhastusseadet. Näiteks vannitoa remonditööde käigus võib lekkida torudest vett. Kodused tolmuimejad kindlasti sellises olukorras koristamiseks ei sobi, ent tööstuslike tolmuimejate mudelite hulgast leiab ka selleks õige seadme. Seejuures ei tule üldse kallist investeeringut teha ja endale seda seadet soetada, sest Provent pakub seadmeid ka rendiks. Ühekordsete tööde teostamiseks või konkreetse mudeli testimiseks on tolmuimeja rent suurepärane viis kulusid kokku hoida.

Näpunäiteid, kuidas ruumid ehituse käigus puhtana hoida

  • Puhasta regulaarselt – pidevalt ruumi ja pindu puhastades on töökeskkond alati puhas. Mida rohkem prahti koguneb, seda keerulisem on seda hiljem puhastada. Kui tolm juhtub veel niiskust saama, võib selle eemaldamine olla päris keeruline.
  • Kata pinnad – võimalusel kata nii palju pindu, kui võimalik. Nii ei tule igat pinda koguaeg puhastada ja hiljem saab katte kokku korjata ning utiliseerida või puhastada. Näiteks, katta tasub aknad ja aknalauad, kui neid ei plaani renoveerida. Kui paika jääb ka põrandamaterjal, kata see näiteks kilega.
  • Tühjenda ruum – tee remonditav ruum ebavajalikest asjadest võimalikult tühjaks. Nii ei tule üldse palju puhastada, kui tolm ei ladestu mööblile, dekoratiivesemetele ja kõigele muule, mis ruumi on jäetud.
  • Tee tööplaan – mõtle läbi, milliseid töid on vaja teha, mis järjekorras neid teha plaanid ja millist prügi võib tööde käigus tekkida. Sellest tulenevalt saad planeerida ka tööseadmete kasutamise. Näiteks võiks lihvimistööde ajaks rentida täiendava õhu filtreerimise seadme, et koguda tolmu ja lihvimispuru tööde ajal otse õhust, tänu millele jääb ka töökeskkond puhtamaks ja töökeskkond on ka iseendale sõbralikum.

Kui juba ehitustööde planeerimine on käsil, soovitame lugeda ka teisi näpunäiteid remonttöödeks, millele tasuks mõelda just planeerimise faasis, et hilisemat rahulolematust ennetada.

Mõningate ehitus- ja remonttööde käigus tasub pilgud pöörata tööstuslike lahenduste poole, mis ongi spetsiaalselt disainitud vastu pidama tavapärasest raskemates tingimustes. Nii loome iseendale meeldivamad töötingimused, hoiame oma kodused seadmed töökorras ning tagame valmivate tööde kvaliteedi. Seejuures ei tasu karta, et tööstuslik lahendus tähendab kohe suurt investeeringut, sest rendivõimalused teevad seadmed kättesaadavaks kõigile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.