Kvaliteetse mööbli tunneb tihti ära juba välimuse järgi. Korralikult ehitatud ja hoitud diivan või tugitool võib kesta aastakümneid ning säilitada sealjuures ergonoomika. Kuid ka mööblikauplustes ringi jalutades võib näha väga soliidseid ja pilkupüüdvaid diivaneid, mis ei pruugi sugugi halvasti ehitatud olla.
Eestis üle kümne aasta mööbli restaureerimise ja ehitusega tegelenud Allan Prooso rääkis, mida tasub kvaliteetse mööbli ära tundmiseks tähele panna.
Käsitöö osas tasub valvas olla
Üldiselt oleme harjunud, et kvaliteet ja hind käivad käsikäes ning mida vastupidavamat ja korralikumat toodet sa tahad, seda rohkem kaupmees selle eest ka raha küsib. Viimastel aastatel on väga populaarseks saanud igasugu käsitööna valminud kaubad ja tooted ning mööbel pole mingiks erandiks.
Allan Prooso sõnul tasub käsitööna valmistatud mööbli puhul vähemalt Eestis esialgu valvsaks jääda.
“Kui keegi täna ütleb, et tegu on Eestis valmistatud käsitöö mööbliga, siis tõenäoliselt on tegelikult tegu liinitööga. Inimene võib selle mööbli valmimise juures küll mingit liigutust teha, kuid asja ehitatakse ikkagi liini põhimõttel,” rääkis mööblifirma Ra Sun tegevjuht.
Mööblit saab käsitööna valmistada küll, kuid see hõlmab oskusi ja kogemusi paljudes eri etappides alates näiteks diivani konstruktsioonist kuni polsterdamise ja kanga õmblemiseni. Selliseid sadulseppasid, kes ühe mööblieseme otsast lõpuni ise valmis teevad, võib kohata Tallinnas asuva Ra Suni tööruumides.
Kvaliteedist annavad märku materjalid ja töövõtted
Esimese sammuna tuleks Prooso sõnul mööblit valides teha selgeks, kuidas ja kus on antud ese valmistatud ning missuguseid materjale ja tehnilisi lahendusi selleks kasutati.
“Kvaliteetne diivani konstruktsioon tähendab tavaliselt karkassi, mis on valmistatud vineerist või täispuidust. Pehmuse annavad diivanile reeglina sik-sak vedrud ja poroloon, harvem kasutatakse ka vedruplokki või Pocket vedrusid. Kvaliteetne polster koosneb mitmest eritihedusega porolooni kihist, mis tagab lisaks istumismugavusele ka vastupidavuse ja istme vormi parema säilivuse,” selgitas ta.
Pikalt pehme mööbli valmistamisega tegelenud Prooso on osutanud hulga töid erinevatele asutustele ja ettevõtetele – kuni eelmise aastani olid firma põhikliendid kohvikud, restoranid, hotellid ehk sisuliselt kõik, kel vaja eritellimusel valmistatud mööblit.
“Kui on vaja keerulist lahendust, erinevaid kujusid või midagi kummalist, siis see on meie teema,” nentis Prooso.
Mida teada kangaste kohta?
Konstruktsiooni kõrval mängib diivani välimuses suurimat rolli muidugi kattekangas, mille valikul tasub samuti mõelda tuleviku peale. “Mööblikangaste valik on ääretult lai. Kasutatakse polüesterkangaid, täisnaturaalseid kangaid ja nende omavahelisi kombinatsioone. Oluline on
kangaste puhul silmas pidada kulumiskindlust ehk Martindale’i näitajat. Avalikus ruumis loetakse minimaalseks Martindale arvuks 25000 – 30000 pööret,” rääkis Prooso.
Kui nüüd kodumööblit valides sama reeglit järgida, siis tõenäoliselt ei tule ostjal mitu aastat kulunud kanga tõttu diivani- või kangavahetusele mõelda.
“Arvestada tuleks ka sellega, et polüesterkangad ei määrdu nii kergesti kui näiteks puuvillased või linased kangad. Villased kangad võivad kokkupuutel nahaga olla pisut torkivad,” lisas Prooso.
Kui kodus peaks olema kass, siis tasub eelistada pigem samet, mikrofiiber või väga tiheda koega kangaid. Põhjus on väga lihtne – kassid ei kipu neid nii väga kraapima. Mõistagi leiab Ra Suni kangavalikust ka eriti keskkonnasõbralikke materjale.
“Uus suund on ka taaskasutatud puuvill, mis on keskkonnasõbralikum ning väiksema ökoloogilise jalajäljega. Plastpudelitest valmistatud taaskasutatud polüester on samuti käe all väga mõnus ja täiesti nagu päris kangas,” rääkis ekspert.
Suuresti taandubki kvaliteetse mööbli leidmine põhjalikule ostueelsele uurimistööle, erinevate mööblikaupluste külastamist ja kaupmeestega vestlemist. Alati on variant lasta koju diivan või tugitool ka eritellimusena valmistada, mis tagab, et tulemus oleks nii mõõtudelt, ehituselt kui ka välimuselt just sulle sobib.
Lisaks mööbli restaureerimisele ja eritellimuste valmistamisele pakub Ra Sun ka erinevaid käsitööna valminud omatooteid alates diivanitest ja tugitoolidest kuni baaripukkide ja päevavoodeiteni välja.
Ra Suni tootevalikuga saab lähemalt tutvuda ettevõtte kodulehel. Kui maailm jälle lukust lahti tehakse, võib neid külastada ka Tallinnas Luise ja Koidu tänava nurgal, aadressil Luise 36 või salongis 4Room, Pärnu maantee 110.