Kütaks oma kodu soojaks nutikalt, odavalt ja efektiivselt, aga kuidas?

Maasoojuspumba puhul on esialgne investeering küll suurem kui õhk-vesi kütet soetades, ent jooksvad kulud seevastu edaspidi märksa madalamad.Foto: Vaillant

Energiahinnad purustavad järjest uusi rekordeid ning seetõttu tasuks hoolega süveneda ja endale koju säästlik ja tõhus küttesüsteem valida. Paraku on turul palju erinevaid lahendusi ning tegijaid palju, mistõttu võib valiku tegemine olla paras peavalu. Aga milline küttesüsteem kütab siis kodu efektiivselt soojaks, tagab hea sisekliima ega tekita asjatult suuri arveid?

Maasoojus OÜ küttesüsteemi spetsialisti Toomas Tiirmanni sõnutsi ei pruugi tavaline inimene üldse teadagi, milline küttelahendus tema koju kõige paremini sobib. Ta rõhutab, et parima valiku tegemiseks tuleks alati nõu küsida spetsialistidelt, kes oskavad iga süsteemi head ja vead esile tuua ning aitavad konkreetse kodu jaoks kõige paremat lahenduse leida. Ta soovitab konkureerivaid pakkumisi võrrelda ja hoolikalt ettevõtte tausta uurida ning meeles pidada, et kaasaegsed küttesüsteemid on terviklikud lahendused, kus erinevad seadmed töötavad käsikäes ning kütavad toa soojaks minimaalse kuluga.

Maasoojus müüb ja paigaldab 140-aastase soojustehnika tootmise kogemusega Saksa ettevõtte Vaillant maa- ja õhk-vesi soojuspumpasid ning põrandakütte- ja ventilatsioonilahendusi. Uuenduslik ja nutikas Vaillant soojustehnika koondab erinevad kütte-, vee-, kliima- ja ventilatsioonisüsteemid ühtse juhtimise alla. Kõik seadmed on omavahel seotud ning soojus tekitatakse ning seda hoitakse kõige efektiivsemal moel, ilma et üks seade peaks teise tööd kuidagi kompenseerima. Kõigele lisaks saab kasutaja nutiseadmes küttekuludel silma peal hoida.

Soojustehnika “kuldne reegel”

“Väga levinud on arvamus, et korralikult köetud majas peavad radiaatorid ja põrandad olema käega katsudes kuumad. Tegelikult see loogika paika ei pea ning soojuspumba tööpõhimõte on hoopis vastupidine,” selgitab Tiirmann. Nii Vaillant soojustehnika kui ka soojuspumpade üleüldine “kuldne reegel” on, et soojuspumba, kui madalatemperatuurilise kütteallika eesmärk on temperatuuri hoida, mitte seda pidevalt tõsta või langetada. Ideaalselt paigaldatud ja seadistatud küttelahendus hoiab kodus ühtlast temperatuuri, ilma et pinnad tuntavalt kuumeneksid.

Foto: Vaillant

Põhiliste vigade kõrval, mida küttesüsteeme valides ja paigaldades tehakse, toob Tiirmann välja, et sageli minnakse põrandakütte puhul kergema vastupanu teed. Selle asemel, et luua konkreetsele majale sobiv rätsepalahendus ja põrandakütte kontuurid käsitsi välja arvutada, tehakse arvuti abil standardskeem. Selle soetusmaksumus ja paigaldus võivad küll soodsamad olla, ent paraku kergitab poolikult läbimõeldud süsteem hiljem oluliselt kulusid. Maasoojus lähtub soojustehnika paigaldamisel alati konkreetse kodu eripäradest.

Milline siis on parim küttelahendus?

Arvestades seadme maksumust ning paigaldust, on maasoojuspump võrreldes õhk-vesi soojuspumbaga kahtlemata kallim, ent kui vähegi võimalik, siis soovitab Tiirmann eelistada just seda. Esialgne investeering on küll suurem, ent jooksvad kulud seevastu märksa madalamad.

“Kuigi õhk-vesi soojuspumbad on saanud Eesti inimeste suureks lemmikuks, siis tegelikult need meie heitlikusse kliimasse nii hästi ei sobigi,” tõdeb Toomas Tiirmann. “Esiteks kasutavad need päris palju elektrit ning teiseks on nende eluiga võrreldes maasoojuspumbaga koguni kaks korda lühem juba seetõttu, et kompressorid ja detailid paiknevad välitingimustes,” selgitab ta.

Vaillant tootesarjas on siiski üks nn hübriidmudel, mille siseosaks on maasoojuspump ning sellega liidetud õhk-vesi soojuspumba välisosa. See tähendab, et kogu tehnika paigaldatakse siseruumidesse ning väljas paikneb ainult soojusvaheti. Enne ühe või teise variandi kasuks otsustamist tasuks kasutada Maasoojuse kodulehel asuvat kalkulaatorit, mis arvutab välja, milline oleks aastane kulu soojuspumbaga ja kui palju selline lahendus maksab. Valemisse on võimalik lisada ka põrandakütte, ventilatsiooni ja jahutuse soov.

Miks Vaillanti soojustehnika eriline on?

  • Vaillant soojustehnika lahendused koondavad erinevad kütte-, vee-, kliima- ja ventilatsioonisüsteemid ühtse juhtimise alla. Kõik seadmed on omavahel seotud ning kodus saavutatakse ja hoitakse soojust kõige efektiivsemal moel, ilma et üks seade teise tööd peaks kompenseerima.
  • Küttekuludel saab silma peal hoida mugavalt oma nutiseadmest. Mõne klikiga saab jälgida, milline on soojuspumba elektrikulu graafiliselt päevade, tundide ja kuude lõikes. Samuti on võimalik juhtida kütte- ja tarbevee temperatuure ja režiime ning ventilaatori seadeid. Kogu automaatika on väga lihtsalt käsitletav. Temperatuure saab seadistada nii suviseks kui talviseks perioodiks, nii päevaseks kui öiseks ajaks ning perioodiks, kui olete kodust eemal või teil on hoopis pidu ning kodus viibib tavapärasest rohkem inimesi.
  • Vaillanti soojuspump jälgib ise, mis toas toimub ning selle tsirkulatsioonipump suudab vastavalt maja vajadusele pöördeid tõsta või langetada. Tänu sisseehitatud Green IQ seadmele õpib soojuspump kuue kuni kaheksa kuu vältel maja põhjalikult tundma, salvestab kõik andmed ning arvestab välistemperatuuri, põrandaküttesse minev ja sealt tuleva temperatuuri, ruumi niiskuse ja sisetemperatuuriga. Soojuspump võtab serverist kõige värskema tarkvara, mis võrdleb seadistusi ja soojuspumba suurust ning selle abil arvutab pidevalt, kuidas kõige säästlikumalt maja kütta.Tuppa paigaldatava ekraani kaudu saab kasutaja seadmete tööl silma peal hoida. 
  • Vaillant soojustehnika jälgib ruumi niiskuse taset ning reguleerib vastavalt sellele temperatuuri. Ruumi sisekliimas mängib suurt rolli niiskus. Kui õhk on kuiv, siis levib soe ühtmoodi, kui ruum on niiske, siis teistmoodi.
  • Vaillanti seadmetel on ka aktiiv- ja passiivjahutus. Aktiivjahutuse puhul suunatakse toast saadav energia maa sisse ehk suvel köetakse maapinda ette. Suvine jahutuslik kasutegur on ligikaudu 9, mis tähendab, et 1 kw energia eest tehakse 9 kw jahutust. Kui aktiivjahutuse puhul kasutatakse kompressor-tehnoloogiat, siis passiivjahutuse puhul jahutatakse ainult maakontuuri abil ning maa seest tuleva vedeliku külm energia antakse üle toas olevasse kütteringi.
  • Vaillanti ventilatsioonimoodulisse on paigaldatud spetsiaalne elektritenn, mis suudab väljast tulevat õhku soojendada ning viib elektrikulu miinimumini.

Terviklik lahendus

Väga paljud soojuspumpade tootjad on sisuliselt komplekteerimisjaamad, mis tähendab, et seadmete osad ostetakse erinevatelt tarnijatelt kokku ning need kohtuvad vooluringis alles objektil. Vaillant on üks väheseid, kes toodab kõik soojuspumpade detailid ise ning tagab kõikidele varuosadele kahekümneaastase kättesaadavuse garantii.

“Kui meil laos mõnda juppi pole, siis jõuab see Saksamaalt Eestisse ühe ööpäevaga,” räägib Tiirmann ja lisab: “Vaillant soojuspumpade kohta saab ainsana maailmas öelda „Made in Germany”, kuna kõik pumba komponendid on tõepoolest Saksamaal valmistatud ja kokku pandud.”

Vaillant kvaliteedijuhtimine on väga kõrgel tasemel ning enne põhjalikku katsetamist ja iga toote eraldi testimist ühtegi seadet tehasest välja ei lubata. Vaillant pakub soojuspumpade kompressoritele kuni kümneaastast, teistele osadele kaheaastast garantiid.

Foto: Vaillant

Maasoojus konsulteerib kliente, paigaldab küttelahenduse ning vastutab hilisemate hooldus- ja garantiitööde eest. Ootamatute rikete puhul tulevad Maasoojuse spetsialistid kliendile kohe appi. 

Vaillant targa juhtimise süsteemil on tehasepoolne veateadete kontroll, seega kui midagi ei tööta korrektselt, saab sellest kohe teada ka piirkonnajärgne tehnik, kes saab reageerida või kasutajat instrueerida. Küll aga tuleb kliendil, tulenevalt rangetest andmekaitse reeglitest, sellise jälgimisteenuse võimaldamiseks allkirjastada deklaratsioon.

Vaata lähemalt  www.maasoojus.ee või tutvu Vaillant toodete näidistega ettevõttes kohapeal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.