Leia oma aia suurusele vastav muruniiduk

Kui sul on kuuris oma aia suurusele vastav muruniiduk ning pead meeles teda usinasti hooldada, püsib masin aastaid töökorras ja sinu aiamuru on tänuväärselt kaunisti piiratud.Fotod: k-rauta.ee

Muruniiduk on aiaomaniku asendamatu abiline. Kui kunagi hoiti muru madalana kariloomade või käsivikati ja uuemal ajal mootorita käsiniiduki abil, siis nüüd leiab poest iga aiatüübi jaoks sobiva masina. Valikut tehes tuleb silmas pidada aialapi pindala, maa tasasust ja haljastust, kuid ka niitja eelistusi.

Selles artiklis räägime, millistele teguritele muruniiduki valimisel tähelepanu pöörata, et selle kasutusmugavus vastaks sinu aia suurusele.

Muruniiduk väikses aias

Piiratud pindalaga väikeste aedade puhul on oluline valida kompaktne ja hõlpsasti manööverdav muruniiduk. Kaalu pigem lükatavaid elektrilisi või akumootoriga muruniitjaid, mis on kaalult kerged ja millega on lihtne kitsastes nurkades ja takistuste ümber tegutseda.

Kuna elektrilise muruniiduki peab, nagu nimigi ütleb, ühendama elektrivõrguga, piirab tema liikumisvabadust toitejuhe, mistõttu on sellise masinaga mugavam just väiksemate aedade niitmine. K-Rauta tootevalikust saad näiteks Boschi elektrilse muruniiduki Rotak. Üldjuhul tekitavad need ka vähem vibratsiooni ja müra.

Akumootoriga muruniiduk saab hakkama keskmiselt 500-ruutmeetrise aia hooldamisega. Võimsamate aku peal töötavate muruniitjatega saad ühe laadimiskorraga ära niita aga ka kuni 1000-ruutmeetrise ala, nagu näiteks sellise K-Rauta e-poes müügil oleva akutoitel muruniidukiga Grunder. Sellist niidukit eelistavad ka keskkonnasõbralikumad inimesed, kes soovivad vältida bensiinimootoriga kaasnevaid heitgaase.

Robotmuruniiduk kui mugav lahendus

Oma mugavuse ja tõhususe tõttu on niitjate valikus viimastel aastatel populaarsust kogunud robotmuruniiduk. Autonoomne niiduk liigub ringi iseseisvalt, lõigates hämmastava täpsusega aias muru, samal ajal kui ise jalga puhkad ja lehte loed. Robotmuruniiduk on ideaalne väiksemate ja keskmise suurusega õuealade minimaalse pingutuse ja järelevalvega hooldamiseks.

Kuna robotmuruniiduk tegutseb iseseisvalt, tuleb sobiva mudeli valimisel mõelda ka sellele, kui palju on aias takistusi. Kui aed on praktiliselt tühi plats, võib valida masina, mille võimsus ühtib aia pindalaga. Kui aga aias on peenrad, puud ja põõsad ja võib-olla ka laste mänguala, siis tuleb arvestada, et kõik takistused vähendavad robotmuruniiduki niitmisvõimekust. Paljude segavate takistuste korral tuleks valida poole suurema võimsusega seade, näiteks 1000 ruutmeetrise aia puhul 2000-ruutmeetrise võimsusega niiduk.

Robotmuruniiduki eelis on ka see, et selle saab seadistada töötama sellele ajale, nagu endale sobib ja kui näiteks ise aias ei tegutse, kasvõi öösel. Masinat ostma minnes tasub alati siiski konsulteerida ka müüjaga ja lasta niiduk paigaldada spetsialistil, kuna robotmuruniiduk ei pruugi sobida igasse aeda. K-Rauta tootevalikust võime soovitada näiteks robotniidukit Gardena Silena Minimo.

Bensiinimootoriga muruniiduk

Bensiinimootoriga muruniidukiga on mugav niita suuremat ala, kuna puuduvad juhtmed ning niitmise aeg on teiste mootoritüüpidega võrreldes pikem.

Kuna bensiinimootoriga niidukid on sageli võimsamad kui näiteks robotmuruniiduk või akutoitega niiduk, on nendega lihtsam tihkemat muru niita. Sellised masinad kipuvad olema veidi raskemad ja mürarikkamad ning eeldavad kindlasti ka regulaarset hooldust.

Bensiinimootoriga muruniidukitest pakub K-Rauta e-pood näiteks võimsat iseliikuvat Alpina niidukit.

Murutraktor suuremate aedade hooldamiseks

Suure aialahmaka puhul kipub aga parimaks lahenduseks olema hoopis murutraktor. Kui niidetavat pinda on juba 1000 ruutmeetrit või rohkem, siis on tõhusam ja mugavam kasutada masinat, mida ei pea käsitsi lükkama ja millega saab suuri maa-alasid palju kiiremini niita. Murutraktor annab võimaluse ka eakamatel või või seljaprobleemidega inimesel liigse pingutuseta muru niita, toetudes traktori mugavale istmele, nagu näiteks selle K-Rautas müügil oleva murutraktor Alpina puhul.

Ka siinkohal on masina valimisel oluline mõelda sellele, kuidas aed on liigendatud ehk kui palju leidub seal puid, põõsaid ja peenraid ja muid takistusi. Tihedamalt liigendatud aeda sobib paremini hoopis raider, millel on eesasetsev lõikeorgan ja keskliigendiga roolisüsteem. Tegemist on väga hästi manööverdatava masinaga, mille abil saab niita ka puude-põõsaste alt, kuhu traktoriga üldjuhul ei ulatu. 

Arvesta maapinna reljeefiga

Kallakute või künkliku maastikuga aedade puhul on oluline, et valitav muruniiduk oleks hea tõmbevõimega ja stabiilse ülesehitusega.

Otsi mudeleid, millel on laiad ja tugevad rattad ning madal gravitatsioonikese, et küngaste vahel oleks turvalisem niita. Kaalu täiendava kontrolli või manööverdamisvõimega niiduk kasutamist.

Erinevad niitmissüsteemid

Muruniidukit valides on hea teadvustada ka milline niidusüsteem masinal on. Süsteeme on kolm ja niidetud muru visatakse kas masina küljelt või tagant välja, multšitakse või see liigub masina küljes olevasse kogujasse.

Multšeriga muruniiduk jätab peenestatud muru niidetud alale maha, andes murule kasvamiseks vajalikke toitaineid. Sellise süsteemi puhul tuleks arvestada, et niita tuleb tihedamalt ning muru ei tohiks niitmisel olla väga kõrge.

Integreeritud kogujaga masinaga sobib neile, kes soovivad, et niidetud muru saaks ka kohe kokku kogutud. Selline muruniiduk pole aga mugav suurte pindade korraga niitmiseks kuna kogujat on vaja aeg-ajalt jätkuvalt tühjendada.

Muruniiduki hooldus

Muruniiduki töökorras hoidmiseks ja optimaalse jõudluse tagamiseks tuleb niidukit hooldada. Puhasta regulaarselt niiduki kogujat, terita terasid, ning vaheta  õhufiltreid või süüteküünlaid vastavalt vajadusele. Oma niiduki eluea pikendamiseks ja mootori sujuvaks töötamiseks uuri tootja käsiraamatut, kus on muuhulgas juttu õli vahetamisest.

Lisaks igasugustele niiduki niitmisomadustele ja hooldusega seotud kaalutlustele tasub masinat valides läbi mõelda ka see, kus teda hoiustada saad. Suure niidulaiusega traktori või muruniiduki puhul ei pruugi masin kuuri uksest sisse mahtuda.

Kui sul on kuuris oma aia suurusele vastav muruniiduk ning pead meeles teda usinasti hooldada, püsib masin aastaid töökorras ja sinu aiamuru on tänuväärselt kaunisti piiratud.

Sirvi laia valikut eri tüüpi muruniidukeid K-Rauta veebipoest ja sinu muru tänab sind pehme rohelusega!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.