Sisuturundus

Mida peaks ärikliendid teadma päikeseelektrijaamade rajamisest 2021. aastal?

Möödunud aastaga lõppes riigi poolt üpris helde taastuvenergia toetuse jagamine päikeseelektrijaamade rajamiseks. Edaspidiseid toetusi jagatakse juba vähempakkumiste korras, kuid riiklike toetuste vähenemine ei tähenda, et ärikliendid peaksid nüüd päikesejaamade rajamisest loobuma.

Enim mõju avaldab toetuste vähenemine neid suurarendajaid, kes toetuste pealt nn kobarjaamad eskeemi abil rohkem kasumit võita üritavad. Sel juhul ehitaks äriklient jaamu paari-kolmekümnekaupa koos, kvalifitseeruks sama toetuse alla ning jaamade tasuvusaeg muutuks oluliselt lühemaks.

Millele peaks äriklient või näiteks korteriühistu edaspidi tähelepanu pöörama, kui mõttes on päikeseelektrijaama rajamine?

Päikeseelektrijaama võib rajada ka omafinantseeringuta

Viimastel aastatel on äriklientide seas tõusnud huvi lisaks omafinantseeringuga jaama rajamisele ka omafinantseeringuta päikesejaamaade vastu, kus jaama rajamise ja hilisema hooldamise kulud kannab kliendi asemel hoopis näiteks Elektrum.

Inglise keelest pärinev PPA (Power Purchase Agreement) ehk elektriostu lepingu lahendus seisneb selles, et Elektrum rajab kliendi hoone juurde või katusele päikeseelektrijaama ning katab investeeringu ise. Kliendi jaoks tähendab see, et tema ei maksa jaama rajamise ega hooldamise, vaid jaama toodetud elektri eest.

PPA-tüüpi finantseerimisskeem sobib neile, kes ei soovi ise jaama ehitamisega, opereerimisega ja investeeringu katmisega tegeleda. Samas võimaldab selline lahendus kindlustada ennast tuleviku elektrihindade tõusu vastu.

Erinevusi PPA skeemi ja omafinantseeringuga päikesejaama rajamise vahel võib näha allolevast tabelist.

PPAPäikeseelektrijaama ise ehitamine ja omamine
• Investeering on Elektrumi kanda. Lepingutasusid, kuutasusid ja muid obskuurseid kulusid ei kaasne.• Investeering on tarbija kanda.
• Jaama hooldab ja hoiab käigus Elektrum, sh võtab enda kanda jaama mittetöötamisega seotud riskid ja töökorda seadmise kulud.• Jaama hooldab ja hoiab käigus Klient, sh võtab enda kanda jaama mittetöötamisega seotud riskid ja töökorda seadmise kulud.
• Kliendiga on kokkulepitud fikseeritud hind, millega klient kogu jaamas toodetud elektrit ostab.• Kliendi jaoks sõltub jaama tasuvus elektri hinnast börsil ja jaama töökindlusest.
• Klient saab jaama omanikuks pärast kokkulepitud perioodi lõppu.• Klient on jaama omanik koheselt.
• Jaam on ehitatud endale tootmiseks, mis tagab parimate komponentide kasutamise ja ehituskvaliteedi.• Jaam on ehitatud müügiks.

Hoolimata vähenematest toetustest ei tasu päikeseelektrijaama rajamise mõtet nurka heita, sest tegelikult on võimalik ka toetusteta päikeseelektrijaama abil oma elektrukulutusi madalamal hoida ja ühtlasi sõltumatuks elektrritootjaks saada.

Samuti suurendab jaama olemasolu nii kinnisvara väärtust kui ka ettevõtte või korteriühistu kuvandit keskkonna suhtes.

Elektrumi päikesejaamade ja -energia kohta saad lähemalt lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.