Mida võiksid teada enne uue tööriista soetamist?

Mistahes energiat vajava tööriista puhul seisab kasutaja olulise küsimuse ees: kas eelistada juhtmega, vedelkütusmootoriga või akuga varianti? Enne tööriista ostuotsust tasuks põhjalikult mõelda nii oma praegusele kuid ka tuleviku kasutusvajadusele.

Pole harvad juhused kui inimesed avastavad alles kasutuse käigus, et juhe hakkab tööde teostamisel segavat rolli mängima või kütusevaru soetamine ja hoiustamine osutuvad tülikaks.

Juhe, vedelkütus või aku – milline on parim? Millist eelistada?

Juhtmega tööriistad sobivad hästi neile, kes kavatsevad tööd teha statsionaarselt ega plaani tööriistaga näiteks mööda maja või objekti ringi liikuda. Pidevalt vooluvõrku ühendatud tööriista puhul ei pea muretsema, et ühel hetkel jõud raugeb või aku tühjaks saab.

Võib juhtuda, et esialgselt plaanitud kasutuskohas saabki töö tehtud ent kui tulevikus on vaja tööriistaga siiski rohkem liikuda, hakkab juhe selgelt liikumisvabadust piirama. Samuti tasub arvestada, et juhtmega tööriistaga pole midagi teha, kui piisavalt lähedal ei asu pistikupesa või ka juhul kui näiteks tormise ilma tõttu on elektriühendus katkenud või puudub tööde teostamise kohtades elektrivarustus üldse.

Vedelkütustelt töötavate tööriistade hulka kuuluvad enamasti aia- ja metsatööriistad, mootorsaed, trimmerid, lehepuhurid ja muruniidukid. Nende tööriistade puhul on mobiilsus ehk liikumisvabadus ülioluline, mistõttu on juhtmega variandid valikus ainult tänu nende madalale soetamiskulule.

Kui elektritööriistade puhul tuleb üldiselt arvestada vaid algse soetushinnaga ja suurema kasutuse korral ka elektriarve mõningase tõusmisega, siis vedelkütustelt töötavate mootorite osas ka mootoriõlide ja kütuseõlide kuludega.

Vedelkütustelt töötavatel tööriistadel kulub ka neid reeglina tublisti ja iga kasutuskord tähendab omanikule teatud väljaminekut. Kõigist kolmest – aku, juhe ja vedelkütused – saastab just viimane kõige enam ka keskkonda

Kolmas, nii kodu- kui ka profi- ja ärikasutajate seas populaarseim variant on akuga tööriist. Akuga tööriistadest tuleb enamikule inimestele esimesena ette akutrell, millel energiaallikas juba nime sees on.

Akutoitega tööriistu ja seadmeid leidub aga rohkelt ja näiteks Jaapani ettevõtte Makita valikus on maailma kõige arvukamalt 18V akutööriistade tootesarja tooteid (üle 300), mis kõik ühilduvad sama akuga. Makita 18V akusid iseloomustab ka kõige lühem laadimisaeg, mille muudab võimalikuks nutika laadimise tehnoloogia.

Seadmeid on valikus alates profitööriistadest kuni kodukasutuses olevate mugavustoodeteni välja.

Akuga tööriistad on liikumise mõttes kõige parem valik, kuna need ei vaja pidevat juhtmega ühendust ning kaaluvad enamjaolt vähem kui teised analoogsed ametivennad.

Sarnaselt sellega, et kütus saab ühel hetkel otsa, on tarvis ka arvestada aku tööajaga. Akut tuleb aeg-ajalt laadida. Juhul kui kasutajal on tööriistaga komplektis olnud rohkem kui üks aku, ei ole tarvidust kasutuses olnud aku tühjenemisel tööprotsesse seisma jätta. Seda eeldusel, et aku laadimisaeg on lühem kui kasutuses oleva aku tühjenemise aeg, mida ta ka reeglina on.

Vale aku võib peagi valusalt kätte maksta

Tööriistu valides hindavad kliendid kvaliteetsust ja vastupidavust, mistõttu valitakse tihti juba tuttavaid kaubamärke, kellega on varasem kogemus ja usaldus olemas.

Kuid isegi kui tööriista valikul võetakse aluseks kvaliteet ja usaldusväärsus, siis akude osas üritatakse tihtipeale kokku hoida, valides originaalbrändi asemele mõne soodsama koopia. Koopiatel on aga reeglina vähemkvaliteetsed sisud – sellest ka soodsam hind – mille lõpptulemusena põlevad need sageli kergemini läbi.

Küsime kommentaare Jaapani elektritööriistade ja nende tarvikute tootja Makita, Makita Eesti Oy esinduse tootejuhilt ja hooldusteenuste juhilt.

Millised on peamised originaal- ja koopiaakude erinevused?

Karl Lestsepp, Makita Eesti tootejuht: “Liitiumioon akusid saab toota erinevalt, kuid kõik nad eranditult koosnevad mitmetest akuelementidest ja juhtelektroonikast. Originaalakude puhul on tegemist hoolikalt valitud ja tuntud tootjate poolt valmistatud akuelementidega, mida aga ei saa öelda koopiaakude kohta.

Oleme teostanud ka mõningad kontrollostud, et veenduda koopiaakude ehitus- ja koostekvaliteedis. Avastused olid etteaimatavad,“ sõnas Karl Lestsepp.

Akude koosteerinevus: originaalakudel on kõik elemendid korraliku kaitseva raami sees ja ühendatud tugevate punktkeevitustega, koopiaakudel akuelemente kaitsev tugiraam puudub ja akuelementide ühendused on tehtud lohakalt ja ohtlikult.
Koopiaaku akuelementide ühendused on tehtud lohakalt, termoandureid on ainult üks ning ka see ei asetse akuelementide vahel vaid ainult ühe elemendi kohal. Akuelementide ülekuumenemisel sellest kasu ei oleks ja tõenäoliselt tähendaks see aku mahapõletamist.

“Koopiaakudel ei pruugi olla korralikku kaitset alatühjenemise ja üle täitumise eest, mis tänu originaalakudesse sisse ehitatud kaitsemehhanismidele ja kontrollelektroonikale on olemas, rakendudes vastavalt vajadusele. Samuti tihtipeale ei toimi koopiaakudel ülekuumenemise kaitse, mis peaks rakenduma juhul kui akuelemendid liiga kuumaks muutuvad.

Seda võib juhtuda nii aku laadimisel kui ka kasutamisel. Eelnevalt mainitud akuelementide ülekuumenemine võib põhjustada seda, et kasutatav aku hakkab suitsema ja seejärel süttib juba ereda leegiga põlema. Sellised põlengud aga kujutavad väga suurt ohtu akude kasutajate tervisele ja varale“ selgitas Karl Lestsepp.

Oliver Press, Makita Eesti hooldusteeninduse juht: “Jah, kindlasti võivad koopiaakud olla ohtlikud. Turule ilmunud mitteoriginaalakusi soetades on risk saada toiteallikas, mis ei vasta kirjelduses toodud mahtuvusele ning milles kasutatud materjalid ja tarkvara ei ole kontrollitud kvaliteediga. Paljudel koopiaakude teavitusiltidel leidub valeinfot. Reeglina pole neil ülekoormus- ega ületühjenemiskaitset ja neil võivad olla ebastabiilsed elemendid, tagajärjed on aga ettearvamatud.“

Koopiaaku mikroskeem on mõeldud originaallaadija petmiseks. Termolüliti, mis peaks asetsema akuelementide vastu, on jäetud elementide kohale ja kinnitatud ainult tükikese läbipaistva teibiga. Teip ei ole sulamiskindel ega tuleohutu.
Mikroskeemide erinevus, originaalakul on mikroskeem palju suurem ja rohkemate lisadega kui koopiaakul. Koopiaaku mikroskeem on ehitatud põhimõtteliselt ainult selliseks, et oleks võimalik ära petta originaalset nutikat laadijat.

Millist kahju võib vähemkvaliteetse sisuehitusega aku põhjustada tööriistale?

„Ka meie esindusse on jõudnud juba mitmeid koopiaakude kasutamise tõttu mahapõlenud tööriistu. Juhtumeid, kus aku on koos tööriistaga süttinud. Kergemal juhul on lähemal asetsevaid esemeid põlengusse kaasanud ent kahjuks sageli ka selliselt, et tööriist on täielikult hävinenud. Originaalakudel on süttimise viidud risk miinimumini.

Akudesse on paigaldatud kiip mis suhtleb tööriistaga ning lülitab selle ülekoormusel ehk ohukorral välja. Koopiaaku soodsam hind võib olla ahvatlev kuid risk, et midagi juhtub on suur“ selgitab Oliver Press.

„Siinkohal tahaksin südamele panna tõsiasja, et säästetud 30-40 eurot ei korva uue seadme soetusmaksumust ja selliselt juhtunud õnnetused ei kuulu ka garantiikorras parandamisele. Lühidalt kokkuvõttes – koopiaakudel ei pruugi olla sarnaseid ohutusmehhanisme nagu on originaalakudel ja tihti ei osata selles ka ohtu näha“ sõnas lõpetuseks Karl Lestsepp.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.