Mis peitub minikasvuhoonete populaarsuse taga ja mis kasu sellest aiasõbrale tõuseb?
Enda tarbeks toidu kasvatamine on paljude eestlaste jaoks traditsioon, hobi ja elu loomulik osa. Enda vaevaga kasvatatul on ju ikka erilisem mekk!
Värsket kraami ei leia aga ainult suvila või eramuhoovide peenardelt ja maalt vanaema juurest. Üha enam kohtab hoovides laiutavate suurte kasvuhoonete kõrval ka väiksemaid, mis sobivad hästi rõdule või näiteks pisema hoovialaga maja terrassile.
Võimalus looduslikku ja mahedat toidukraami kodus kasvatada on aiandushuvi juurde meelitanud ka need entusiastid, kes sellest ruumipuuduse tõttu varem loobuma pidid.
Minikasvuhoone lubab kasvatada igal pool ja aastaringi
Mis üldse on minikasvuhoone? Tegu on väikse ja teisaldatava kasvualaga, mille puhul hoonest kui sellisest rääkida tegelikult ei saagi. Seda ei kinnitata ei seina ega põranda külge ja üheks märksõnaks väikeste mõõtmete kõrval on võimalik see hõlpsasti teisaldada.
Isegi suuremad mudelid võtavad enda alla vähem kui ruutmeetrise ala, pisemad aga meenutavad mõõtmetelt pigem kohvilauda või madalat kappi.
AB Polari aianduskaupluse juhataja Karl Auntocki sõnul on tegu tootega, mida soetavad agaralt nii alles algajad kui ka kogenud aiandusspetsid.
“Minikasvuhoonete klientuur on lai. Neid ostetakse nii maamajja kui linnakorterisse. Väikesed mõõtmed on abiks, kui pinda napib, samas soetatakse väikeseid kasvuhooneid tihti ka suurematele lisaks,” selgitab Auntock populaarsuse tagamaid.
Kompaktsed, teisaldatavad ja sobivad ka väiksemasse ruumi
Kasutajasõbralikud mõõtmed on sellise kasvuhoone puhul kahtlemata suur eelis. Nii pakub pisike kasvumaja võimalust taimekasvatuseks ka neile, kelle jaoks oli see varem võimatu.
Korralik pisikasvuhoone sobib suurepäraselt rõdule, terrassile või korteriakna alla.
Riiulitel põhinev süsteem kergitab kasvuhoonet kõrgusesse, mitte laiusesse, mistõttu säilib kompaktne ruumikasutus. Lisaks on saab seda alati kiirelt kokku pakkida või mujale tõsta.
Teisaldatavusel on veel üks suur pluss. Sügisel linna koliv suvitaja võib kasvuhoone kasvõi kaasa võtta, mis on klassikalise lahenduse puhul ju mõeldamatu. Nii võib taimekasvatusega sujuvalt edasi tegutseda kasvõi 20 ruuduses linnakorteris.
Mida minikasvuhoones kasvatada?
Karl Auntocki sõnul sobib väike kasvuhoone samade asjade kasvatamiseks, milleks tavapärane suurem mudel: “Tomatid, kurgid, erinevad maitsetaimed ja kõik muu säärane on väikeses kasvuhoones edukalt kasvatatav.”
Suureks minikasvuhoone plussiks on aastaringne lillede, taimede ja köögiviljade kasvatamine.
Köetud ja piisava valgusega ruumides saab suvist kasvatusperioodi niiviisi omajagu pikemaks venitada.
Samuti lubab lahendus mugavalt taimi ettekasvatada või lihtsalt rohkem eksperimenteerida ja katsetada näiteks ka eksootiliste taimede ja viljadega. Nii võivad edukalt õide lüüa lilled, milleks Eesti loomulik kliima kuidagi ei sobi. Või saab viisakat saaki oodata meie kliimas kidurateks jäävatelt viljadelt nagu arbuusid (Vaata lisa err.ee) ja viinamarjad.
“Kui piisavalt eeltööd teha ja infot koguda, võib omal käel ja kodustes tingimustes kasvatada mitmeid eksootilisi taimeliike,” julgustab Auntock proovima.
Minikasvuhoone rõdule – vali õige suurus ja sobiv disain
Kui jätta välja Prantsuse rõdu, peaksid kõik teised rõdutüübid väikesemõõtmelise kasvuhoone kenasti ära mahutama. Valida tuleb vaid õige disain ning suurus.
Enamike kasvuhoonete mõõtmed on sellised, et rõdunurk sobib nende paiknemiseks ideaalselt – näiteks sellise kahe riiuliga mudeli suuruseks on 69x49x95 cm (pikkus x laius x kõrgus).
Seega tasuks enne ostu kindlaks teha, mis peab riiulitel oma koha leidma ja kuidas on neid kõige parem paigutada. Kuna rõhku on pandud praktilisusele, siis on ka kasvuhoonete disain minimalistlik ja vajadustest lähtuv. Materjalidena on kasutusel enamasti terasraamid ning kattena kasutatakse kilet. Leidub ka plastikust ja polükarbonaadist valmistatud mudeleid.
Oluline on kindlasti jälgida, et paika pandud kasvuhoone seisaks kindlal pinnal ning oleks paigutatud tuulevarju. Kui rõdul ruumi napib või korteril rõdu polegi, tasub kasvuhoonele koht leida hoopis toas.
Minikasvuhoone tuppa, terrassile või lisaks suuremale kasvumajale
Taimed vajavad kasvamiseks parajat temperatuuri, piisavalt valgust ja õiges koguses vett. Nii ei ole kasvatamiseks eraldi ruumi kui sellist tegelikult üldse vaja ning taimedele ja viljadele vajalik keskkond võib olemas olla ka elutoas.
Ilmselt on paljud kohanud oma sõpru või sugulasi külastades rohelisi oaase aknalaudadel, kus paiknevad läbisegi kõikvõimalikud taimeliigid. Minikasvuhoone kasutamine aitab sellises korratuses kindlasti organiseeritust luua, seega võib tegu olla ka hea kingiideega.
Väike kasvuhoone on kasutatav ka terrassil, kus seda saab nihutada vastavalt päikese liikumisele või külmade tulekul tuppa peita.
Paljud aga soetavad miniatuurse kasvumaja suuremale seltsiks: vürtside, lillede või muude eraldatust nõudvate liikide kasvatamiseks.
Tervislikumad valikud loovad trende ka aianduses
Karl Auntock leiab, et üks põhjus kasvuhoonete populaarsuse tõusul on kõigele muule lisaks ka inimeste teadlikkuse kasv toitumise ja tervisliku elustiili vallas.
Mahetoit, veganlus, jätkusuutlikkus ja teadlikud-tervislikud valikud on tänapäeval inimeste jaoks üha elementaarsemad. Nii on enda tarbeks vajamineva kasvatamine muutunud iseenesestmõistetavaks ja paljud seda võimalust agaralt ka kasutavad.
Väikesed kasvuhooned on siinkohal tublideks abimeesteks ning valida on võimalik paljude eri mõõdus mudelite vahelt.
Väikesed kasvuhooned suurteks ettevõtmisteks
Minikasvuhoone kohta kehtib hästi ütlus: vormilt väike, hingelt suur! Nii võivad tagasihoidlikest uitmõtetest alguse saada suuremad ettevõtmised ning pole erakordne seegi, et väikese kasvuhoonega alustanu tuleb varsti poest suuremat valima.
Õnneks on kasvuhoonete valik lai, mitmekülgne ning parajas suuruses mudeli leidmine ei tohiks olla kellegi jaoks liiga keerukas ülesanne.
Olemas on kahe, kolme ja nelja riiuliga versioone, mis on minikasvuhoonete kõige mahukamad mudelid. Sellist on kerge üles panna ja lahti võtta ning tänu kergele kaalule ei ole asukoha muutmine keeruline.
Praktilisust pakub rõdule või terrassile paigaldatav väike kast-tüüpi kasvuhoone, mis on ideaalne lillede kasvatamiseks.
Milline väike kasvuhoone valida rõdule, milline tuppa ja terrassile?
AB Polari e-poes leidub suurte kasvuhoonete kõrval rohkelt ka väikseid, mille eelised tulevad kitsastes tingimustes suurepäraselt välja. Kõik need sobivad kasutamiseks kodus, suvilas või maakodus.
Ideaalne kasvuhooneke rõdule
Alumiiniumist ja polükarbonaatplaatidest väike kasvuhoone rõdule on ideaalne lahendus neile, kes ei plaani asja suurelt ette võtta, kuid soovivad siiski, et rõdunurgas miskit rohelist sirguks.
Soodne ja kompaktne lahendus, mida on kerge vajadusel teise kohta tõsta.
Jalgadega kasvuhoone
Jalgadega kasvuhoone on ideaalne neile, kes soovivad toas näiteks ürtide kasvatamisega algust teha. Väikeste mõõtude ja kerge kaalu tõttu ei võta see palju ruumi isegi väiksemas korteris ning kaasaegne ja elegantne disain rõõmustab silma.
Väike riiulitega kilekasvuhoone
Kõige klassikalisem mini kilekasvuhoone on ühtlasi ka kõige universaalsem, sobides oma multifunktsionaalsusega ühtviisi hästi igale poole. Kuna seda on kerge teisaldada ka ilma kokku pakkimata, võib seda hõlpsalt liigutada terrassilt tuppa ja vastupidi.
Leia sobiv kasvuhoone ja hakka aga pihta!
Kui näpud sügelevad juba mulda ning ettevalmistused ja plaanid, mida kasvama panna, on tehtud, jääb üle veel vaid õige kasvukoht välja valida.
Kõige tähtsam on välja selgitada, mida ja kui palju tahetakse kasvatada, milline kasvuhoone selleks kõige paremini sobiks ning seejärel leida kodus aiamajandusele parim asukoht.
Kindlasti on väikesest kasvuhoonetest kasu ka neile, kellel on hoovis juba suurem “sugulane” olemas. Tihtilugu on erinevate taimekultuuride jaoks tarvis eri kasvutingimusi ja siinkohal on väike igati sobiv ka laiema haardega aiapidajale.
AB Polarist leiad hea valiku väiksemaid ja suuremaid kasvumajasid, palju lisainfot ning kiire tarne. Vaata üle, küsi vajadusel lisa ja võidki teha juba esimesed sammud rohelisema tuleviku poole!