Milline on ideaalne kate lamekatustele meie muutlikus kliimas? Vastust ei pea kaugelt otsima!

Rubbergard EPDM on juurekindel ning talub ka seisvat vett – see teeb sellest ideaalse materjali murukatuste jaoks, mille suurem levik on Eestis jäänud justnimelt nendega kaasnevate probleemide taha.Foto: tootja

Ehkki viilkatustel on maailmas pikk ja kuulsusrikas ajalugu ning meie kliimavöötmes ka mõni praktiline eelis lamekatuse ees, kuulub tulevik siiski viimastele. Milline aga on ideaalne kate lamekatustele meie sademeterohkes ja muutlikus kliimas? Vastust ei tasu kaugelt otsida, sest maailma populaarseim lamekatuste kattematerjal on viimastel aastatel jõudnud ka Eesti turule – Elevate RubberGard EPDM.  

EPDM – mis see on?

Elevate Rubbergard EPDM katusekatte ühekihiline kummimembraan on valmistatud sünteetilisest kummist. See on loodud spetsiaalselt lame- ja madalakaldelistele katustele nii äri-, tööstushoonetel aga ka elumajadel.

Elevate RubberGard ei ole lihtsalt membraan – see on katusekatte süsteem, kus iga väiksemgi detail on väga täpselt läbi mõeldud, läbi proovitud sadadel tuhandetel katustel Alaskast Araabia kõrbeteni ja sertifitseeritud kümnete agentuuride poolt üle kogu maailma.

Natuke ajalugu

Vaatame tagasi tulevikukindla materjali kuulsusrikkasse minevikku.

 • EPDM – sünteetiline kumm –  leiutati Ameerikas 1955. aastal ning materjal võeti kiiresti omaks oma erakordse vastupidavuse tõttu. EPDM on veniv, samas tugev, kannatab ekstreemseid temperatuure ja ilmastikunähtusi ning kemikaale. Need omadused ajas, kuumas ega külmas ei muutu. Peale katuste kasutatakse EPDMi just väga head vastupidavust nõudvates toodetes nagu autorehvid, tihendid, kemikaalide voolikud, mootoririhmad jpm.
 • Juba 1962. aastal paigaldati esimesed EPDM katused, kusjuures nii mõnigi 1970-ndatel ehitatud katustest on siiamaani kasutusel ja töökorras.
 • Esimene Elevate Rubbergard (sel ajal tuntud kummitootja Firestone’i (1900)) katus paigaldati meile väga sarnase kliimaga Wisconsinis 1980. aastal – see katus ei vaja väljavahetamist ka praegu, 43 aastat hiljem.
 • See polnud aga esimene Elevate EPDM-i kasutus. Esimeseks oli hoopis veehoidla Hispaanias – 12 000 m² suurune veekogu, mis hoiab vett tänaseni.
 • Juba 80-ndate lõpuks oli EPDM-ist kujunenud kõige populaarsem katusekattematerjal lamekatustele ja seda positsiooni hoiab materjal tänaseni.
 • Elevate’i (ehk Firestone’i) 100aastane kogemus kummist toodetega ning aastakümnete pikkune katusekattemembraanide arendus on loonud tõesti kindla süsteemi – selle katuse omanik enam muretsema ei pea.

Aga vaatame pisut lähemalt, mis põhjused on muutnud Rubbergard EPDM-i maailma kõige menukamaks ja tulevikukindlamaks lamekatuste kattematerjaliks.

Ülimalt vastupidav

Elevate pakub EPDM-ile vähemalt 50-aastast eluiga, sest see materjal on äärmiselt vastupidav ja ilmastikukindel ning talub temperatuurivahemikku -45°C kuni +130°C, UV-kiirgust, osooni, tuult ja sademeid.

EPDM ei pragune ega vanane ning säilitab oma elastsuse ja tugevuse aastakümneteks. See peab vastu igasugusele ilmale – põletavale päikesele ja krõbedale külmale. Tänu elastsusele ei karda see materjal ka võimsaid rahetorme suuremate kui viiesentimeetriste raheteradega,  peale mida on tavaliselt katuseparandajatel käed-jalad tööd täis – Elevate EPDM katused aga toimivad edasi nagu peale ilusat suvepäeva.

Rubbergard EPDM ei hakka murenema ka aastakümnete jooksul, see on keemiliselt inertne ehk ei erita endast mingeid kemikaale.

Ideaalne veekindlus eramajadele

Materjal ise veereb tehasest välja rullis – maksimaalselt 15×61 m – see on 930m²! Enamasti küll nii suuri rulle ei kasutata, kuid tavalise 200-300 m² eramaja  katuse võib katta vaid kahe-kolme tükiga – see tähendab, et minimaalselt on nii ühenduskohti kui ka riski võimalikeks vigadeks.

Praktiliselt olematud hoolduskulud

Peale paigaldamist ei vaja Rubbergard EPDM katus mingit hooldust või vajab seda vaid vähesel määral. Materjali sile pind ei sammaldu ja puhastub vihma käes ise. Vajadusel saab seda isegi pärast aastakümneid kestnud kasutamist süsteemsete kättesaadavate toodetega hõlpsasti parandada.

Maailma mugavaim paigaldus aastaringselt

Elevate Rubbergard EPDM-i paigaldamine on lihtne ja ohutu, sest võimaldab materjali paigaldada ilma leekkeevituse või kuumaõhupuhuriteta. Paigaldamiseks on erinevaid viise – liimimine, mehaaniline kinnitus väga suurtele katustele ning ka kruusaballastiga (raskusega) paigaldamine, mis mujal maailmas on väga levinud.

Liimida saab materjali praktiliselt igale pinnale – lisaks tavapärastele kaetud soojustusplaatidele ka otse bituumenile, puidule, puidupõhistele plaatidele (nt OSB ja vineer), betoonile, põrandaplaatidele jm. Rubbergard EPDM on kerge ja kergelt käsitletav, seda on lihtne paigaldada ka keerulise kujuga katustele.

Väiksemate katuste, näiteks kuuride, garaažide paigaldusega saab hakkama kasvõi üksinda – võta tükk vajalikus mõõdus membraani ja liim – täpselt nii lihtne ongi.  Materjal on erakordselt paindlik, mis muudab mugavaks selle paigaldamise isegi talvel.

Mugav renoveerimisel

Katusekattematerjal kinnitub erakordselt hästi erinevatele aluspindadele, tänu millele ei ole vaja renoveerima asudes eemaldada näiteks vana bituumenkatet.

Murukatuse-, päikesepatarei- ja keskkonnasõbralik

Elevate Rubbergard EPDM on keskkonnasõbralik materjal, sest ei sisalda kloori ega halogeene ning on taaskasutatav. Lisaks säästab energiat, vähendades hoone soojuskadusid talvel ja jahutusvajadust suvel. Materjal ise on juurekindel ning talub ka seisvat vett – see teeb sellest ideaalse materjali murukatuste jaoks, mille suurem levik on Eestis jäänud justnimelt nendega kaasnevate probleemide taha. Elevate Rubbergard on ideaalne ka päikesepatareide jaoks. Kui päikesepaneelide eluiga on üldiselt 25 aastat, siis enamuse lamekatusmembraanide eluiga jääb sellele alla. EPDM-katuse puhul aga ei pea aja möödudes katusele paigutatud päikesepatareide alt katust vahetama hakkama, pigem vastupidi – patareid vahetuvad, aga katus püsib.

Selliselt katuselt kogutud vihmavett saab majapidamises edukalt kasutada tarbeveena näiteks taimede kastmiseks. 

Eestis konkurents puudub

“See võib kõlada uskumatuna, kuid ma ei tea lamekatuste katmiseks ühtegi paremat materjali kui Elevate Rubbergard EPDM,” on katusekatte maaletooja VBH Estonia tootejuht Tarmo Väli veendunud. ”Võibolla tulevikus tuleb midagi veelgi paremat, aga antud hetkel Elevate Rubbergard EPDM-ile konkurentsi lihtsalt pole.”

Eestis saab Elevate Rubbergard EPDM-iga lähemalt tutvuda maaletooja VBH Estonia esinduses või aadressil vbh.ee

Vaata ka lühikest videot Elevate Rubbergard EPDM-I kohta.

Miks just Elevate Rubbergard EPDM?

 • Vastupidav – vähemalt 50 aastat eluiga
 • Hooldusvaba
 • Energiatõhus
 • Parem veepidavus
 • Ilma leekkeevituseta paigaldus
 • Saab paigaldada ka üksinda
 • Saab paigaldada ka vanale katusekattele
 • Mugav renoveerimisel
 • Sobib ka murukatusega
 • Keskkonnasõbralik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.