Koduomanik: minu katus maksab mu elektriarveid järgmised 30 aastat

Eramaja omanik Henri Aaslav-Kaasik vaatab imestusega oma viimase aasta elektritarbimise tulemusi ja nendib, et kokkuvõttes ei pidanud ta elektri eest midagi maksma.

Tavatingimustes oleks tema aastane elektrikulu olnud umbes 800 eurot. Viimase aastaga aga hoopis talle maksti peale 125 eurot, sest Henri lasi oma uuele majale paigaldada elektrit tootva Roofit.solar metallkatuse.

Kui Henri esimest korda kuulis Eestis toodetavatest Roofit.solar paneelidest, siis koheselt inspireeris teda idee, et ta saab anda oma majale uue mõtte. Maja ainult ei tarbi elektrit, vaid ka toodab elektrit ja tema saab oma katusel toodetud rohelist päikeseenergiat teistega jagada.

Henri elab 110 m2 suuruses 2-korruselises viilkatusega majas. Katusepind on kokku 165m2, millest elektrit tootvat materjali on ühel poolel 60 m2.

Metallkatusesse integreeritud päikesepaneelid näevad välja nagu tavaline katus ja Henri naabrid isegi ei näe, et tal on päikesest elektrit püüdvad paneelid katusel.

Katus toodab rohkem energiat kui maja tarbib

Vaadates viimase aasta elektri tootmise ja tarbimise andmeid selgub, et Henri majapidamise aastane kogutarbimine oli 6414 kWh. Samas tootis tema päikesekatus 7357 kWh. Kokkuvõttes aasta lõikes on tema maja energia positiivne.

Tema elektrit tootva metallkatuse prognoositud aastane tootlus oli 6650 kWh/a. Henri katuse võimsus on 7,7 kW. Prognoos arvutatakse välja paljude aastate eeldatava keskmisena, sest väga hästi osatakse asukohapõhiselt mõõta päikeseenergia kogust.

Mõni kuu ühel aastal on päikselisem kui teisel aastal, seega igakuise prognoosi asemel tasub võrrelda kogu aasta tootlust.

Aprillis oli Henri üllatunud, kui lubatud 600kWh asemel tootis tema katus üle 1000kWh, kuid tegemist oli ka erakordselt päikselise kevadkuuga. Tema katus tootis aprillis rohkem elektrienergiat kui tema õhk-vesi soojuspump terve aasta jooksul kasutab.

Kunagisest visioonist anda majale teine tähendus on saanud reaalsus tänu Roofit.solar innovaatilisele katusele. Selle tõestuseks on see, et meie maja suudab toota rohkem energiat, kui me ise ära tarbime. Tunneme selle üle siiralt head meelt ja loodame, et meie kogemus julgustab ka teisi astuma samme rohelisema jalajälje suunas ning üha rohkem inimesi on valmis investeerima jätkusuutlikumasse eluviisi“ lisab Henri.

Maja positsioneering päikse suhtes ei ole ideaalne ning jaanuaris-veebruaris praktiliselt päikest seal ei näe. Henri maja asub loodusliku kallaku varjus, kuhu madal talvine päike ei jõua. Hoolimata sellest on tulemused väga head, sest enamus elektri tootmisest toimub perioodil märts-oktoober.

Majaomanik Henri Aaslav-Kaasik enam elektri peale raha ei kuluta.

Märkimisväärne rahaline võit juba esimesel aastal

Kui sellel majal oleks tavaline katus, siis vaadates kasutatud kilovatt-tunde, oleks ta pidanud aastas elektri eest maksma ca 800 eurot. Aga Henri kasutas hoopis oma katusel toodetud elektrienergiat ja ülejäägi müüs elektrivõrku tagasi, mille pealt sai ka taastuvenergia toetust.

Seega kokkuvõttes ei pidanud ta midagi juurde maksma, vaid teenis rohelise energia müügilt isegi lisaks veel 125 eurot.

Kui võrrelda katuse maksumusega, siis igal aastal võidetud sääst pluss teenitud tulu viib selleni, et kogu katus maksab ennast ise kinni. Kui tavaliste majade jaoks on katusematerjal ja paigaldus lihtsalt kulu, siis elektrit tootev katus on investeering, mis katab oma elektrit tootmisega  katuse kulud ja enamgi veel.

Võit on seda suurem, mida rohkem majapidamine oma toodetud elektrit ise ära kasutab ja kui tõuseb elektri hind, siis seda suurem on kokkuhoid.

Roofit.solar päikesekatus teenib tagasi kogu investeeringu päiksesüsteemi kui ka kogu ülejäänud katuse ehituse maksumuse

Keskmiselt maksab Roofit.solar katusematerjal end kinni 10 aastaga, aga katuse eluiga on üle 30 aasta. Seega kui pere investeerib 10 000 eurot päikesekatustesse, teenib ta tagasi tõenäoliselt  umbes 30 000 eurot.

Algselt on see siiski korralik investeering, sest nutikas ja päikest püüdev katus on tulenevalt lisanduvast tehnoloogiast kallim kui tavaline teraskatus.

Samas, paigalduse eest tuleb ju nagunii maksta, kuid ühe Roofit.solar katuse paigaldusega saab majapidamine nii uue katuse kui päikesepaneelid.

Paigalduse hind sõltub hooajast ja maja asukohast, kuid tööjõukulud on pidevas kasvutrendis ja kohati on paigalduskulu suurem kui materjali kulu. Kokkuvõttes teenib katus kogu kulu aastatega tagasi, mida tavakatus ei tee kunagi. Oota kasvõi 100 aastat.

Taastuvenergia toetus järgmiseks 12 aastaks

2020. aasta lõpuni kehtib hea võimalus saada järgmised 12 aastat taastuvenergia toetust. Kõigile, kes sel aastal paigaldavad elektrit tootva katuse, on võimalik võrku müüdavalt elektrilt lausa mitmekordne hind. Näiteks teenis Henri oma katusega aasta jooksul 365 eurot taastuvenergia toetust.

Elektrit tootev maja on uudne ja keskkonnasõbralik mõtlemisviis

Näiteks Henri katuse positiivne mõju järgneva 25 aasta jooksul on märkimisväärne. Kuna ta tarbib oma katusel lokaalselt toodetud elektrit, siis jääb kuskil mujal põletamata 13 kalluritäit põlevkivi, mille CO2 kokkuhoid on sama suur kui jätta sõitmata 41 korda autoga ümber Maa.

Ühe 7kW võimsusega katuse keskkonnamõju võib ka võrrelda sellega, kui istutada 871 uut puud. Seega kõik, kes tarbivad põlevkivienergiat võiksid istutada vähemalt 1000 puud inimese kohta.

Päikesekatuste omanikud on juskui uue ajastu päevakangelased, kes toodavad endale ja teistele rohelist energiat, hoiavad õhu puhta, ei riku/reosta naabri vaadet inetute päikesepaneelidega ja aitavad globaalset CO2 taset vähendada.

Roofit Solar Energy on Eesti ettevõte, kes alates aastast 2016 valmistab elektrit tootvaid metallkatuse paneele. Innovatiivne toode on Tallinna Tehnikaülikooli teadlase Andri Jagomägi poolt välja arendatud ja võitnud maailmas hulganisti innovatsiooni- ja keskkonnaauhindu, kui säästlik ja nutikas tulevikulahendus katustele ja fassaadidele.

Vaata lähemalt: https://roofit.solar/et/ 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.