Õhksoojuspump on energiatõhus ja keskkonnasõbralik küttelahendus

Lisaks soodsamatele küttearvetele räägib õhksoojuspumba kasuks ka mugavus ning väiksem ökoloogiline jalajälg.Foto: Shutterstock

Õhksoojuspumbad on müügil olnud juba pikka aega ning üha enam soovivad paljud inimesed oma tavalise elektrikütteradiaatori õhksoojuspumba vastu välja vahetada. Ja tuleb tõdeda, et see on vägagi mõistlik otsus, sest uue põlvkonna õhksoojuspumbaga on võimalik vähendada praeguseid küttekulusid isegi kuni 78 protsenti. 

Lisaks soodsamatele küttearvetele räägib õhksoojuspumba kasuks ka mugavus ning väiksem ökoloogiline jalajälg.

Õhksoojuspump kütab ja jahutab õhku

Õhksoojuspump meenutab nii oma välimuse kui ka funktsionaalsuse poolest kõige enam just õhukonditsioneeri, sest nii konditsioneerid kui ka soojuspumbad suudavad mõlemad toota sooja ja külma õhku. Küll aga on soojuspump Eesti kliimas oluliselt efektiivsem ja parem valik, sest nende kahe seadme minimaalne välisõhu töötemperatuur on erinev.

Kiire näitena võib tuua, et õhukonditsioneerid töötavad maksimaalselt -15 kraadi juures, ent õhksoojuspumbad saavad hakkama ka palju suuremate külmakraadidega. Isegi kuni -35 kraadi juures, suudavad need seadmed oma töö ära teha.

Mida tähendab õhksoojuspumba juures COP ja miks on see näitaja oluline?

Soojuspumpade puhul tasub teada, et mida krõbedamaks kisub ilm õues, seda enam langeb ühtlasi ka soojuspumba võimsus ja soojustegur. Seda märgitakse tähekombinatsiooniga COP, mis on tulnud inglise keelest ehk coefficient of performance

Iga pumbatootja on oma seadmele määranud soojusteguri ja ka sesoonse soojusteguri (SCOP) , mis on otseselt seotud seadmete energiatõhususega kütmisel. Kui kogu eelnev tark jutt nüüd maakeelde panna, siis näitab soojustegur ära, mitu kW on küttesüsteem võimeline tootma 1kW elektri abil. Ja siit järeldus- mida kõrgemad on need näitajad, seda energiasäästlikum on õhksoojuspump ja seda soodsam on seadmega kütta.

Kui aga väga madalate ja ekstreemsete temperatuuride korral ei suuda soojuspump enam piisavalt soojust kodu jaoks tagada, soovitatakse lisaks kasutada ka mõnda teist kütteliiki nagu näiteks ahju- või elektrikütet. Üldiselt saavad aga kõik sellised probleemid alguse just valesti valitud seadmest. Õige võimsusega õhksoojuspump, mis on valitud vastavalt kodu suurusele ja on mõeldud põhjamaises kliimas kasutamiseks, ei tohiks kodu soojaks kütmisel hätta jääda.

Õhksoojuspump pakub allergikutele leevendust

Lisaks kõigele sellele, et õhksoojuspump suudab külmal ajal sooja majja tuua ja soojal ajal majas olevat õhku jahutada, on sellest palju abi allergikute jaoks näiteks kasvõi kevadperioodil. Just kevade saabumine, mis peaks olema kõige ilusam aeg aastas, põhjustab paljudele inimestele kõige ebamugavamaid kaebuseid sügelevate silmade, tilkuva nina või ka köha näol.

Õhksoojuspumpadel on sisseehitatud filtrisüsteem, mis aitab eemaldada õhust erinevaid osakesi nagu tolmulestad, õietolm, lemmikloomade karvad ja teised allergeenid. Need filtrid suudavad kinni püüda isegi väga väikesed osakesed, parandades seeläbi oluliselt siseruumides olevat õhukvaliteeti.

Õhksoojuspump on keskkonnasõbralik valik

Õhksoojuspumpade kasutuselevõtuga saavad koduomanikud ja ka ettevõtted kaasa aidata rohelisemale tulevikule ja seeläbi anda oma panuse kliimamuutustega võitlemiseks. Erinevalt traditsioonilistest küttesüsteemidest nagu gaasi-, puu- ja õlikatlad, ei saasta õhksoojuspump ümbritsevat keskkonda.

Õhksoojuspumbal on nimetatutest oluliselt väiksem süsiniku jalajälg, sest pump kasutab soojusallikana vaid ümbritsevat õhku ega vaja hoone soojaks kütmiseks fossiilseid kütuseid.

Lisaks kõigele sellele on Euroopa Soojuspumba Assotsiatsioon (European Heat Pump Association, EHPA) välja toonud ka fakti, et võrreldes näiteks gaasikatlaid ja nende eluiga, on õhksoojuspumpa umbes 30 protsenti soodsam üleval pidada. Seega mõeldes nii ümbritseva keskkonna kui ka oma rahakoti peale, on õhksoojuspumba kasutamine igati mõistlik variant.

Kas ka sinu küttesüsteem vajab uuendust?

Just praegu on õige aeg mõelda oma vana ja mitte nii efektiivse küttesüsteemi väljavahetamise peale. Kliimamarketil on enam kui 20-aastane kogemus kliimaseadmetega. Kui soovid saada nõu ja põhjalikku teavet soojuspumpade ja erinevate küttelahenduste kohta, võta julgelt ühendust Kliimamarketi küttespetsialistidega.

Me aitame sul valida sobivaima seadme sinu kodu jaoks ning paigaldame soojuspumbad professionaalselt ja kiiresti! 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.