Päikesejaamad aastal 2021 – kas eraklient saab koju päikesejaama tasuvalt rajada ka pärast vana taastuvenergia toetusskeemi lõppu?

Riigi poolt taastuvenergia (üsna helde) toetuse jagamine kuni 50 kW võimsusega päikeseelektrijaamade rajamiseks vana skeemi järgi lõppes 2020 aastaga.

Edaspidi on küll võimalik toetust saada vähempakkumiste korras jaamadele alates 50 kW kuni 1 MW, kuid eeldatav toetusmäär on kordi väiksem ja sobib rohkem arendajatele kui tüüpilisele kodumajapidamisele (mikrotootjale).

Mis siis muutub edaspidi mikrotootjatest kodutarbija jaoks, kes siiski soovivad päikeseelektrijaama rajada?

Oma kodule on jätkuvalt võimalik päikesejaam majanduslikult tasuvalt rajada

Suures plaanis ei muutu vähemalt erakliendist mikrotootja jaoks drastiliselt midagi,  kuna õige suurusega valitud jaamas toodetud elektri tarbib kodumajapidamine lõviosas kohapeal ära. Oluline on ka, et päikesejaam oleks professionaalselt kavandatud ja paigaldatud. 

Teatavasti mängib päikesejaama tootlikkuse juures suurt rolli päikesepaneelide kaldenurk ja suund ilmakaarte suhtes ning paneelidele langevad varjud ja ilmastikuolud.

Kuna võrku saab tagasi müüja ainult omatarbest ülejäävat elektrit ning üldiselt soovivad kodutarbijad rajada oma maja katusele jaama, mille võimsus vastab kodus kohapeal tarbimisele, siis toetuste puudumine väga suurt rolli ei mängigi. 

Küll aga võib pikeneda äriklientide päikesejaamade tasuvusaeg kuni poole võrra. 

Põhjus on väga lihtne – üldjuhul paigaldavad ärikliendid endale suuremaid jaamu, et lisaks oma tarbimisele elektrit ka võrku müüa. Alates järgmisest aastast, mil toetused võrku müüdavale elektrile vähenevad või kaovad sootuks, väheneb seetõttu ka saadud tulu. 

Kuid ka äriklientidel on võimalik lähtuda sarnasest põhimõttest ja tarbida kogu toodetav elekter kohapeal või siis vaadata näiteks Elektrumi omafinantseeringuta lahenduse poole.

Miks tasuks alustada päikesejaama ostu planeerimist juba täna? 

Teatavasti on päikesejaama rajamine väga mitme etapiline ja aega nõudev protsess. Jaama pakkumise saamisest kuni paigalduseni võtab keskmiselt aega poolteist kuni kaks kuud. 

Seetõttu ongi hea alustada jaama planeerimist juba enne kevadet, et saaks päikesejaama püsti märtsiks. Just siis kui päikese tootlikus suureneb ja ei kaota poole aasta tootmise väärtust.

Seega, kui endiselt keerutad mõtteid elektrikulude vähendamisest ning unistad päris oma päikesejaama soetamisest, siis tasub kohe tegutsema hakata. Ainult nii saad kindel olla, et jaam on kevadeks töövalmis ning saad päikese tootlikkusest maksimaalselt kasu lõigata.

Uuri lähemalt päikeseenergia kohta Elektrumi kodulehelt või kirjuta kliendiinfo@elektrum.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.