Plussid ja miinused ritta: millisest kivist töötasapind kööki valida?

Foto: Diastone

Kuigi võimalusi köögi tasapinna materjalivalikuks on mitmeid, eelistatakse vaatamata krõbedamale hinnale üha sagedamini vastupidavaid kivist lahendusi. Loe, missuguse väljaminekuga tuleb sel puhul arvestada ning millised on erinevate kivide head ja vead.

Iga kivist töötasapind on unikaalne

“Kivist töötasapinnad on järjest populaarsemad ning nende turuosa võrreldes vähem vastupidavate ja soodsamate alternatiividega, nagu näiteks laminaat ja puit, on järjest kasvamas,” tõdeb enam kui 27-aastase kogemusega Põhja-Euroopa ühe suurima ja vanima kivist töötasapindade tootja Diastone projektijuht Reijo Hints.

Ühe põhjusena nimetab Hints seda, et kivi on võrdlemisi lihtne hooldada ning see püsib aastaid ilus ja efektne. “Kaunid lahendused kõnetavad,” ütleb ta ning lisab, et kivist tasapind mõjub ka sisekujunduses pilkupüüdvalt. Mustriga graniitpind on sõna otseses mõttes looduse kunstiteos ning tegelikult on iga kivist töötasapind omamoodi unikaalne.

Kiirelt kasvav ja eksportturgudele suunatud Tallinna lähistel Sauel toimetav Diastone on spetsialiseerunud graniidist, kvartsist, keraamikast ja marmorist köögi ja vannitoa töötasapindade tootmisele, ent pakutakse ka teisi kivimaterjalidest erilahendusi.

Ettevõtte tootevalikus imiteerivad loodust veenilise mustriga kvartsid ja keraamilised materjalid, mille mustrites on materjalitootjad saanud inspiratsiooni kas otseselt looduslikust marmorist, nagu näiteks Carrara ja Calacatta või looduse teistest elementidest, nagu liiv, vesi ja rannakivid. “Tänapäevases paljuski tehismaailmas on looduslikkusel suur väärtus ja kivist tasapinnad kannavad seda väärikalt edasi,” räägib Hints.

Ühtset hinnasilti on kivist töötasapinnale keeruline külge panna, tõdeb ta ning ütleb, et kui uurida internetist kivipinna ruutmeetri hinda, siis võib sellele veel pool julgelt juurde panna. Toormaterjali hind moodustab lõpphinnast umbes 50%, ent teine pool lisandub töötluse, mõõdistuse ja paigalduse eest, kuid arvestades kivist töötasapindade vastupidavust, siis on see investeering aastakümneteks.

Ent kui valik on nõnda suur ning üks lahendus on kaunim kui teine, siis milline töötasapind kööki ikkagi valida?

Graniidist tasapinnad

Graniit on ilusa ja unikaalse mustriga vastupidav looduslik kivi. Vulkaanilise päritolu tõttu on see väga kuumakindel ning kannatab üleüldse hästi temperatuurikõikumisi. Tänu sellele sobib see hästi nii kööki kui ka välitingimustesse.

Graniidist tasapinna puhastamine on lihtsamast lihtsam ning piisab vaid puhta ja kuiva rätikuga poleerimisest. Hele graniit seevastu on mõnevõrra nõudlikum kui tume ning seda tuleb suurema imavuse tõttu paar korda aastas spetsiaalse hooldusvahendiga töödelda.

Ka mustri- ja värvivalik on lai.

Kvartsist tasapinnad

Kvarts on tööstuslikult valmistatud komposiitmaterjal, mis koosneb looduslikust kvartsipurust (93%) ning side- ja värvainetest (7%). See on väga dekoratiivne ja rikkaliku värvivalikuga ning sobib kasutamiseks kõikjal siseruumides. Kvartstasapinna hooldamine on väga lihtne ning puhastamiseks piisab vaid soojast veest ja seebist.

Köögi tasapinnana on kvarts hea valik, sest selle imamisvõime on viidud peaaegu miinimumini, see on vastupidav plekkidele, löökidele, kriimustustele ja erinevatele hapetele. Küll aga ei talu kvarts väga suurt kuumust ning samuti ei mõju selle hästi otsene UV-kiirgus, mistõttu ei sobi kvarts kasutamiseks välitingimustes.

Keraamilised tasapinnad

Tööstuslikult valmistatud keraamilised tasapinnad koosnevad looduslikest komponentidest nagu liiv, savi ja sidusained ning on suurepäraseks alternatiiviks kvartsile ja looduslikule kivile.

Keraamilised kivimaterjalid on plekke hülgavad, samuti peavad need hästi vastu kriimustustele ning kuuma- ja vedelikukahjustustele, mistõttu vajavad nad minimaalselt hoolt.

Ka värvitoonide ja mustrite valik on väga lai ning tahvlid on identse mustriga. Ainsaks miinuseks on nende jäikus ning tugeva ja otsese löögi korral võib pind mõraneda.

Marmorist tasapinnad

Marmor on luksuslik, unikaalse värvi ja mustriga naturaalne looduskivi. Kuna marmor on pehmem ja poorsem kui graniit, siis kriimustub ja määrdub see üsna kergesti ning pole parim valik köögitasapinnaks. Eriti ettevaatlik tuleb olla näiteks punase veini, kohvi, tee, õlide ja mahladega. Joogitasside ja klaaside puhul tuleks alati kasutada aluseid ning otsene kokkupuude happeliste puuviljadega võib marmori välimust/värvi rikkuda.

Küll aga sobib marmor hästi näiteks vannitoa, mööbli ja seinte dekoreerimiseks. Marmori puhul tuleb arvestada, et seda tuleb regulaarselt hooldada, ent kui kasutada õigeid vahendeid, siis säilib see kaunina aastaid. Marmori igapäevases hoolduses tuleb vältida happelisi pesuvahendeid.

Taustakivi kaitseb, kaunistab ja loob tervikliku mulje

Kuigi sageli paigaldatakse köögi töötasapinna tagaseinale keraamilised plaadid, kaetakse see veekindla värvi või mõne muu vastupidava materjaliga, siis põnevaks lahenduseks on ka töötasapinnaga samast materjalist taustakivi.

Taustakivi kaitseb seina pritsmete eest ja on lihtsalt hooldatav, ent loob ka visuaalselt terviklikuma ilme. Võimalik on mängida ka erinevate mustrite ja toonidega ehk töötasapinnaks kasutada ühte ning taustakiviks hoopis teist tooni kivi.

Võimalusi on lõputult – julge vaid fantaasia lendu lasta!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.