Puust ja punaseks: kas koerale tohib anda konti?

Kontide andmine koerale on ilmselt üks kõige rohkem vaidlusi tekitavaid teemasid. On neid, kes pooldavad koertele kontide andmist ning neidki, kes ütlevad, et seda ei tohiks mitte mingil juhul teha.

Sellesse teemasse toob selgust  FendaF OÜ kaasasutaja ning koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Operi koostatud artikkel.

Vaidlus kontide üle

Vaidluse koerale kondi andmise üle võib lühidalt kokku võtta kolme küsimusega.

 • Kas toores kont on koerale hea ja kasulik? Jah, kindlasti.
 • Kas iga koer peaks sööma konti? Kindlasti mitte.
 • Kas kõikidele koertele sobib samasugune kont? Kindlasti mitte.

Meie koerte esivanemad ning samuti looduses elavad kolleegid on söönud konte terve igaviku. Muuhulgas teeks ka seda sinu enda koer, kui ta elaks vabalt looduses. Oma loomulikus keskkonnas söövad koerlased kogu saagi, sealhulgas liha, konte ning ka sisikonda.

Koeral on bioloogiline vajadus toitainete järgi, mida leidub nii luuüdis kui ka luudes. Koerad armastavad närida toorest konti nii selle maitse kui ka vaimse stimulatsiooni tõttu, lisaks on see väga hea nende lõualihastele.

Toores kont vs töödeldud kont

Mina olen suur toorete lihaste kontide pooldaja. Kondi närimine on koera geneetikas ning lisaks aitab kondi närimine hoida ka hambaid puhastena. Küll aga on siin mitu aspekti, mida jälgida. Mitte ühelgi juhul ei tohiks koerale anda kuumtöödeldud konti – grillimine, keetmine, ahjus küpsetamine. Toore kondi puhul räägin mina alati lihasest toorest kondist. Kondi ümber olev toores liha aitab kaitsta nii soolestikku kui ka kondi purunemist kildudeks. Mina isiklikult ei julgeks anda nt lihast puhastatud kanakonti. Ohutum on alati anda konti koos lihaga.

Toored kondid saab jagada sisuliselt kaheks – söödavad ning meelelahutuslikud. Söödavad toored kondid on õõnsad lindude raskust mittekandvad luud (nt kanatiivad ning kana ja kalkuni kaelad). Need on pehmed, painduvad, ei sisalda luuüdi ning neid saab reeglina kergesti purustada ka hakklihamasinas.

Meelelahutuslikud kondid on aga nt suured veise reieluu tükid või luuüdiga täidetud puusaluud. Need ei paku lemmikule märkimisväärselt toitaineid, kuna nad ei saa neid kergesti krõmpsutada ja alla neelata. Meelelahutuslikud kondid on ette nähtud ainult närimiseks ehk hammaste puhastamiseks ja vaimse stimulatsiooni pakkumiseks. Meelelahutuslikud kondid ei ole söömiseks!

Toore meelelahutusliku, lihaka kondi (kõhr ja pehme kude veel kondi küljes) närimisel saavad koera hambad samaväärse puhastuse nagu pakuks seda korralik harjamine ning hambaniidi kasutamine!

Kas toores kont sobib igale koerale?

Minu arvates ei peaks iga koer konti sööma. Iga asja puhul on omad riskid ning nii ka kondi närimisel. Liiga ablas koer võib näiteks proovida suurt tükki korraga alla neelata ning see võib jääda tal kurku kinni. Konte ei soovitata anda ka koertele, kes jalutavad päevas vähem kui ühe tunni. Probleemiks on siin sooleummistus. Konte nimelt ei seedita ära, vaid kontidest omastatakse ainult toitaineid ning ülejäänu tuleb väljaheite kaudu kehast välja. Kui koer ei jaluta piisavalt kaua, siis on oht, et osa seedimata kondimassi jääb soolestikku ning kui pidevalt konte anda, siis tekib massi üha juurde ja juurde.

Lisaks ei soovita ma konti anda juba täiskasvanueas olevale koerale, kes ei ole kunagi varem konti saanud. Kuna nad ei ole harjunud toorega, võib see mõjuda halvasti nii nende seedimisele kui ka võivad nad kugistada, sest pole kunagi konti saanud. Mina soovitan hakata konti andma ikkagi sisuliselt kohe kui kutsikas koju tuleb, aga kindlasti tasub seda teha järelevalve all.

Kuidas koerale konti anda?

Dr. Becker ütleb, et kontide andmisel tuleks järgida kolme olulist reeglit.

 • Kondid peaks olema toored.
 • Kondid peaks olema koera jaoks sobiliku suurusega.
 • Hoia koeral silma peal kondi närimise ajal (ära lase koera isegi hetkeks silmist).

Kindlasti peab kondi andmisel arvestama, et kondi suurus sobituks nii koera personaalsuse, suuruse kui ka tervisega. Samuti pead teadma millist tüüpi närija su koer on. Näiteks suurte ja tugevate lõugadega agressiivne närija suudab lühikese aja jooksul väga suure kondi närida lauatennise palli suuruseks. Sellise suurusega kont ei ole aga ohutu ning peaksid oma lemmikut hoolega jälgima.

Faddy närimas kalkuni kaela. Tegemist on väga hea närimisega, mille koer võib täielikult ära süüa. Hoia siiski oma lemmikul kondi andmisel silm peal.Foto: FendaF

Erinevat tüüpi närijad

Agressiivsed närijaad tahavad igasuguse kondi täielikult ära süüa nii kiiresti kui võimalik. Neile ei tohiks anda tugevaid konte (sh hirve sarved) ning samuti kitsaid konte, mis neile kergesti suhu mahub, sest see võimaldab neil rakendada tugevat vertikaalset hammustusjõudu. Neid koeri tuleb närimisel hoolega jälgida! Sellistele koertele on mõistlik anda närimiseks suured, toored nukid või siis 100% söödavad „kondid“ ehk kuivatatud maiused (jälgi, et tegemist oleks ka päriselt naturaalsete toodetega!).

Kugistajad – kui koer kipub alla neelama sisuliselt kõike, mida talle pakutakse, pead sa olema ettevaatlik ükskõik millise kondi pakkumisel. On üsna suur oht, et see jõuab tema kõhtu ühes tükis ehk ilma närimata. Lisaks võib ta proovida seda neelata alla tervelt, mis võib olla sama katastroofiline. Sellise koera peamine eesmärk ei ole närida ega järada, vaid kont võimalikult kiiresti alla neelata. Kõik kugistajad ei peaks konti üldse saama! Kui aga kaalud kondi andmist, siis kindlasti paku talle kont, mis on suurem kui tema pea, sest seda on peaaegu võimatu korraga alla neelata. Igal juhul hoia tema tegevusel silma peal!

Leebed närijad – kui su koer armastab konti kas hoida või õrnalt järada, võid talle anda näiteks hirve sarve. Võivad sobida ka põdra või kitse sarv, aga ära anna väikest sarve suurele koerale, kuna see võib lõppeda hamba murruga. Paku väike sarv väikesele koerale ning suur suurele. Kui su koer on muutunud leebeks närijaks tänu oma vanusele, tundlikele hammastele või hambaravi tõttu, paku talle veel pehmemaid “konte”. Väga hästi sobivad siis 100% söödavad “kondid” ehk kuivatatud maiused.

Mõningad soovitused ja hoiatused

Kontide andmisel tuleb lähtuda alati igast konkreetsest indiviidist. Kuigi kondid pakuvad vaimset stimulatsiooni ning aitavad puhastada hambaid, ei ole mõtet selle pärast koerte tervisega riskida. Kui sul on kodus agressiivne närija, kes lisaks veel kugistab, siis parem osta talle kuivatatud maiuseid, mis on tema jaoks ohutud ning mis on ka täielikult seeditavad.

Küll aga toon allpool ära ka dr Beckeri soovitused ja hoiatused.

 • Sügavkülmutatud kondid lase enne koerale andmist üles sulada.
 • Ära vali konte, mis on lõigatud katki pikkupidi (nt jalaluud). Lõigatud kontide puhul on suurem risk, et ta saab kätte ka mõne terava killu.
 • Sea- või ribikondid võivad anda rohkem kilde kui teist tüüpi kondid.
 • Kont võiks olla ideaalis sama suur kui su koera pea. Liiga väikeste kontide puhul on lämbumisoht ning võivad tekitada ka suu traumat.
 • Ära anna meelelahutuslikku konti koerale, kes proovib seda alla neelata kas tervelt või suurte tükkidena.
 • Ära anna konti näljasele koerale, kuna on suurem risk, et proovivad kondi alla neelata kas tervelt või suurte tükkidena (kuivtoidu ja kondi andmise vahe võiks olla vähemalt 2 tundi).
 • Otsi raskust mitte kandvaid konte ehk nt tiivad.
 • Kui oled mures kas koer ikka närib konti, hoia kondi teisest otsast kasvõi näpitsatega kinni – koer peab närima sealt endale suupäraseid tükke. Võid lüüa kondid nt haamri või kirvega enne koerale andmist suupärasemateks tükkideks, sest vähendab riski, et koer kondi tervena alla neelab.
 • Jälgi alati koera kui ta konti närib. Koera hoolega jälgides saad sa aru kui ta on kondilt ära närinud selle “pehmema” nukkide osa ning on suurem oht kildude tekkimiseks.
 • Kontide väikesed tükid korja kokku ning viska ära, et koer ei saaks neid kogemata alla neelata.
 • Mitme koeraga majapidamistes eemalda koerad reeglina teineteisest enne kui annad konte.
 • Eemalda kõik kondid kui tutvustad võõraid koeri teineteisele. See kehtib kõikide koerte puhul, sest kondid võivad esile kutsuda valveinstinkti ka kõige muretuma koera puhul.
 • Ülekaalulisele, pankreatiidi või tundliku seedimisega koera puhul jälgi, et kont ei sisaldaks luuüdi. Luuüdi sisaldab suures koguses rasva ning võib seega esile kutsuda olulisi seedeprobleeme.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.