Remondilaen vs väikelaen – mis neil vahet on?

Foto: Shutterstock.

Kodu seinad vajavad värsket värvi? Diivan ootab välja vahetamist või saunamaja uut katust? Suvi ja puhkus on parim aeg oma kodu eest hoolitsemiseks!

Raha24 personaalne laenunõustaja jagab tarbijatele nõu, kuidas leida võimalus vajalikuks uuenduskuuriks olukorras, kus säästud on otsakorral või vaba raha muul eesmärgil kasvama pandud.

Kuidas leida väiksemate säästude korral remondiks sobilik finantseering? Mis vahe on väikelaenul ja remondilaenul? Anname vastused Sind huvitavatele küsimustele.

Kuidas remondi jaoks finantsvahendeid leida? 

Ideaalses maailmas on Sul juba harjumus säästlikult elades pidevalt raha kõrvale panna ja seega ootamatute kulude katteks väike rahaline puhver olemas. Kui tekkiv kulu – näiteks remont – on ette teada, on mõistlik selle tarbeks varakult raha koguma hakata. Erinevaid säästu- ja kogumisnippe rahapuhvri tekitamiseks leiad näiteks Rahablogist.

Omafinantseeringu puudumisel võib aga kaaluda ka sihtotstarbelise väikelaenu kasutamist. Sobiva laenutoote valimisel soovitame eelnevalt erinevate laenupakkujate vahel korralik uurimistöö läbi viia. Võta aega ning uuri ja võrdle laenupakkujate teenuseid ja hinnastamist, sh jälgi laenu kõige olulisemat näitajat – krediidi kogukulu

Sihtotstarbelist remondilaenu pakuvad nii pangad kui ka väiksemad krediidiandjad. Kui remonditöödega on kiire, tasub kaaluda laenu taotlemist väiksemalt krediidipakkujalt, kuna laenutingimused on reeglina paindlikumad ning personaalsemad ja laenu hindki on sageli soodsam.

Kõigi tingimuste täitmisel on väiksemalt krediidiandjalt võimalik remondiks vajalik summa oma pangakontole saada minutite kuni ööpäevaga. Et endale võimalikult sobiv laenupakkumine leida, soovitame võtta võrdlevaid pakkumisi siiski mitmelt ettevõttelt.

Enne laenuotsuse langetamist on oluline eelnevalt ise kriitiliselt hinnata oma isiklikku maksevõimet ning olemasolevaid tegelikke kohustusi. Ja seda eelkõige selleks, et ei tekiks ootamatult makseraskusi. Laenupakkumise tegemisel suhtuvad ühtmoodi rangelt krediidivõimekuse hindamisse aga ka nii suured kui väiksemad krediidiandjad. 

Remondilaen – mis see on ja mida tähele panna? 

Remondilaen on laen, mida kasutatakse remonttööde finantseerimiseks. Kuid sisuliselt on tegemist klassikalise tarbimislaenuga, mida on võimalik taotleda ilma  tagatiseta/käenduseta. Tagatise puudumine tähendab nt hüpoteek- või kodulaenudega võrreldes küll väiksemaid laenusummasid, aga ka kiiremat laenuotsust – sõltub, mis just Sinu jaoks oluline on.

Mõnel juhul, eriti suuremate pankade poolt pakutavatel remondilaenudel, võib üheks laenu saamise tingimuseks olla, et pangale tuleb esitada nii remondieelarve kui hiljem tekkinud kuludokumendid. Nii tõendatakse krediidiandjale, et laen on sihtotstarbeliselt kasutatud ning teenib oma eesmärki. 

Kui liigne asjaajamine tundub Sinu jaoks tülikas ja vajalik summa ei ole sedavõrd suur, et tasub kogu bürokraatia, on soovitatav pöörduda just mõne väiksema krediidiandja poole. Nende juurest on võimalik saada remondilaenu oluliselt kiiremini ning ilma kaasneva aruandluseta. 

Siinjuures ei maksa aga arvata, et krediidivõimekuse hindamine väiksemate laenuandjate juures on kuidagi lihtsustatud või, et otsus langetatakse kergekäelisemalt.

Kiirem hinnang tuleneb protsesside automatiseerimisest ning automaatikal põhinevast krediidivõimekuse analüüsist, kuid igal juhul tehakse päringud erinevatesse registritesse. Üsna tõenäoliselt tuleb Sul krediidivõimekuse tõendamiseks esitada ka oma pangakonto väljavõte. 

Remondilaen või väikelaen – peamised erinevused

Tutvudes erinevate krediidipakkujate laenutingimustega, võivad need nii remondi- kui väikelaenu puhul olla võrdlemisi sarnased või isegi identsed. Kuidas neil siis vahet teha ning mille poolest ühte teisele eelistada?

Nii remondi- kui väikelaen on mõeldud vaid vajadusepõhiseks kasutamiseks. Erinevus tekib vaid juhul, kui krediidiandja küsib laenajalt raha kasutamise eesmärki ning palub laenu vormistamiseks saata eelarve ning kuludokumendid. Laenupakkuja vaatevinklist ei oma aga suurt tähtsust, kas laen kulub tarbijal reisimisele või ehitusmaterjalide ostmisele, oluline on kliendi üldine krediidivõimekus ning vastutustundlik tarbimine. 

Toome välja peamised erinevused ja sarnasused remondi- ja väikelaenudel väiksemate krediidiandjate juures (pankade puhul on erisused suuremad):

RemondilaenVäikelaen
SihtotstarveKodu (sisustus), remont, ehitusVabal valikul kasutusviis
TagatisPole nõutudPole nõutud
Maksimaalne laenusummaOleneb laenupakkujast, kuni 20 000€. Maksimaalne summa võib olla piiratud krediidilimiidigaOleneb laenupakkujast,  kuni 10 000€. Maksimaalne summa võib olla piiratud krediidilimiidiga
EritingimusedMõne laenupakkuja juures on vajalik esitada remondi eelarve, remondiplaan või ostetud materjali/teenuste arved-tšekidÜldiselt puuduvad.
LaenuväljastusVõib kesta mitu tööpäeva sõltuvalt, milliseid dokumente on vaja esitadaTavaliselt kuni 1 tööpäev

Väike- ja remondilaenu puhul on seega tegemist suhteliselt sarnaste finantstoodetega. Selleks, et hinnata, milline pakkumine on just Sinu jaoks sobivaim, võrdle laenutoodete kogukulu ehk krediidi kulukuse määra (KKM). 

KKM arvestab kõiki laenuga kaasnevaid kulusid (intressikulu, lepingutasu jms) aastase perioodi kohta. Sisuliselt aga mida väiksem on KKM, seda soodsam laenupakkumine Sinu jaoks on. Eesti Panga poolt välja toodud 2020 teise poolaasta keskmine krediidi kulukuse määr Eestis on 20,52%, ehk et kui Sinu laenupakkumise KKM on näiteks vahemikus 17-20%, siis võib öelda, et tegemist on võrdlemisi hea pakkumisega

Pane tähele! Maksimaalne krediidi kulukuse määr 2020 teisel poolaastal on 61,56% (kolmekordne keskmine), millest üle ei tohi pakkumist Sulle teha ükski krediidiandja. 

Raha24 remondilaen

Raha24 remondilaen on võrreldav klassikalise tarbimislaenuga – remondilaenu taotlemiseks ei nõua me Sinult eelarvet, ega kulutšekke.

Usume, et Sina tead kõige paremini, mis Sinu kodu remondiks vajalik on. Laenu taotlemiseks hinnatakse Sinu krediidivõimekust ning pakkumine tehakse vastavalt Sinu personaalsele krediidilimiidile. Soovi korral võta pakkumine ning kõrvuta seda ka teiste remondi- ja väikelaenu pakkumistega. Loe lähemalt Raha24 blogist!

NB! Iga laen on finantskohustus! Kui laenad, siis tee seda läbimõeldult ning arvesta oma maksevõimega!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.