Säästunipp: kuidas hoida aastas kokku ligi 1000 eurot?

Kraanivesi on mugav, soodne ja tervislik valik, mis säästab loodust, raha ja tagab alati värske joogivee ilma tarbetu pakendita.Foto: Tallinna Vesi

Tervislik eluviis ei pea olema kallis ega keeruline. Parimad lahendused peituvad tihti lihtsates valikutes. Teadlased on välja selgitanud, et inimene peaks päevas tarbima keskmiselt 2–2,5 liitrit vedelikku. Kui iga liiter pudelivett maksab keskmiselt 1 euro, teeb see aastas koos pandiga kokku umbes 800–1000 eurot.

Samas maksab kraanivesi vaid murdosa sellest summast, aidates sul hoida kokku märkimisväärse summa. Peale selle on kraanivesi tervislik, taskukohane ja alati kättesaadav alternatiiv, mis sobib igale elustiilile.

Miks eelistada kraanivett?

Pudelivee tootmine nõuab tuhandeid plastpudeleid, mille keskkonnamõju on tohutu. Iga kuupmeeter pudelivett tähendab ligi 2000 plastpudelit ja oluliselt suuremat CO₂ jalajälge. Lisaks võib pudelivesi sisaldada mikroplasti ja vee seismisel tekkinud ühendeid, mis ei ole tervisele head. Kraanivesi aitab vähendada nii plastireostust kui ka jäätmeteket. Eestis läbib kraanivesi range kvaliteedikontrolli, mis tagab puhta ja ohutu joogivee. Lisaks sisaldab kraanivesi looduslikke mineraale, nagu kaltsium ja magneesium, mis toetavad luude ja lihaste tervist – täpselt nagu pakendatud mineraalveed.

Kraanivee tootmine kulutab pudeliveega võrreldes 1000 korda vähem energiat ja säästab iga liitri kohta 5,3 liitrit vett. Kraanivesi on lihtne ja soodne viis hoida kokku ressursse ja valida keskkonnasõbralikum tee. Iga joodud liiter kraanivett aitab astuda sammu tervislikuma ja keskkonnasõbralikuma elu suunas.

Plastivabam tulevik ja tervislikud harjumused

Eestis tarbitakse aastas keskmiselt 45 plastpudelit vett inimese kohta, mis teeb aasta peale ligikaudu 59 miljonit plastpudelit. Kujuta ette, milline mõju oleks ühe lihtsa harjumuse muutmisel – kraanivee valimine aitab nii keskkonda kui ka rahakotti.

Pudelivee ostmine ei raiska ainult vett, vaid tekitab ka suure koguse plasti, mis tihti jõuab prügina tagasi loodusesse. Selle asemel saab valida korduskasutatavad pudelid ja kraanivee, mis on Eestis kvaliteetne ja ohutu. Tallinlaste joogivee kvaliteet tagatakse hoolikalt kõiki rangeid seadusest tulenevaid nõudeid ja Terviseameti kinnitatud kontrollikavasid järgides. Samuti hooldatakse ja arendatakse veevõrke järjepidevalt, et see kõrge kvaliteet püsiks.

Positiivne uudis on see, et Eesti veetarbija on juba Euroopa keskmisest säästlikum. Keskkonnaagentuuri 2023. aasta andmete järgi tarbiti Eestis olmeveena 44,17 miljonit kuupmeetrit vett ehk ligikaudu sama palju kui Ülemiste järves ja Pühajärves kokku. Lisaks mulluse statistika järgi tarbib keskmine Eesti elanik ööpäevas 95 liitrit vett ehk märkimisväärselt vähem kui Euroopa Liidu kodanikud, kes kasutavad päevas keskmiselt 144 liitrit vett.

Kui oled harjunud poest pudelivett ostma, alusta kraaniveega vähehaaval. Lisa sinna maitseks kurgiviile, sidrunilõike või värskeid mündilehti – nii saab sellest värskendav ja nauditav jook. Koduse kraanivee kasutamine on ka mugav: ei mingit raskete pudelite koju tassimist ega tülikat taara tagastamist. Kraanivesi on mugav, soodne ja tervislik valik, mis säästab loodust, raha ja tagab alati värske joogivee ilma tarbetu pakendita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.