Suurenda oma saaki kasvuhoone sisekliima reguleerimisega

Kasvuhoone sisekliima reguleerimine ei ole keeruline, kui teada põhitõdesid ning üht-teist jälgida.Foto: 1a.ee

Iga aiapidaja soovib, et suvine ja sügisene saak oleks võimalikult viljakas. Saagikuse suurendamiseks on mitmeid meetodeid ja võimalusi, kuid tihtipeale ei pöörata tähelepanu kasvuhoone sisekliimale. 

Enim kasvatatakse kasvuhoones tomateid ja kurke. Kuigi on sorte, mida saab ka avamaale istutada, on just tomatite kasvatamine kasvuhoones endiselt populaarne variant. Kuidas aga tagada imeline tomatisaak? Vaatame lähemalt, kuidas saavutada kasvuhoones taimede jaoks parim sisekliima ning nautida külluslikku saaki.

Mida kujutab endast kasvuhoone sisekliima reguleerimine?

Kasvuhoone põhiline eesmärk on pakkuda seal kasvavatele taimedele parimaid kasvutingimusi. Kasvuhoone pakub taimedele piisavalt soojust, varju tugeva tuule ja paduvihmade eest.

Kasvuhoone on omaette keskkond. Seal on soe, niiske ning rohkelt valgust. Just nende omaduste reguleerimine on taimede viljakust ja tervist silmas pidades hädavajalik. Kuna Eesti suvi ei ole alati soe ja päikeseline, võivad kasvuhoones elutsevad taimed vajada lisasoojust. Või hoopis vastupidi – liiga kuuma ilma korral on hädavajalik ventilatsioon, mis tähendab, et õhk peab liikuma.

Kasvuhoone kliima reguleerimise plussid

Kasvuhoone sisekliimaga tegelemisel on mitmeid plusse. Taimed saavutavad niimoodi parima kasvukeskkonna, olles terved ja tugevad. Sellised taimed kannavad rohkelt saaki ning kes ei sooviks oma kasvuhoonest saada võimalikult palju küpseid vilju. Sooja reguleerimine lubab kasvuhoone kasutamisega alustada juba varem, mis tähendab, et saak valmib varem kui teistel või lausa aastaringi.

Lisaks on võimalik saavutada ka aja kokkuhoidu. Kasvuhoones olevad taimed vajavad regulaarselt kastmist, seega miks mitte teha oma elu natuke lihtsamaks ja muuta see natuke tülikas tegevus hoopiski automaatseks, kas siis kastmissüsteemiga või paigaldades vihmuti.

Ka on võimalik ventilatsiooni pakkuvad aknad automatiseerida, nii et need sulguvad ja avanevad täpselt siis, kui vaja.

Foto: 1a.ee

Mida ja kuidas reguleerida?

Sisekliima haldamine vajab veidi läbimõtlemist. Iga aiapidaja saab oma kasvuhoones kasvavate taimede heaks teha kasvõi natukene. Seega enne tegutsema asumist hinda oma vajadusi ja võimalusi ning selle najal vali välja soovitused ja nipid, mis sobivad just sulle ja su kasvuhoonele.

Temperatuur

Kasvuhoones olevad taimed vajavad kasvamiseks optimaalset temperatuuri. Enamasti peetakse seda päeval kuni 29C ja öösel 15C. Seetõttu on hea, kui kasvuhoones on ka termomeeter.

Liiga jahedas jääb taimede kasv kinni ja kui öökülm pääseb kasvuhoonesse, võivad taimed saada külmakahjustuse või närtsida. Sellepärast soovitataksegi taimede kasvuhoonesse istutamisega mitte kiirustada.

Kui aga kasvuhoones on võimalik temperatuuri reguleerida, siis seda muret ei ole. Kvaliteetses soojendatud kasvuhoones võib taimi isegi aasta läbi kasvatada. Kasvuhoone kütmiseks on olemas täisautomaatsed kütteseadmed, mis toimivad näiteks gaasi või elektriga. Kindlasti tuleb silmas pidada ka kasvuhoone enda soojapidavust.

Kui soovid kasvatada oma taimed juba seemnest ehk tegeleda ettekasvatamisega, siis võib kaaluda ka kasvuhoone osadeks jagamist, minikasvuhoone kasutamist või hoopiski elektrimatti. Nii hakkavad seemned kiiremini idanema ning hiljem aitavad soojas olevad juured taimel paremini kasvada.

Ventilatsioon

Hästi tuulutatud kasvuhoone on taimede tervise jaoks väga oluline. Kui kasvuhoones on päev läbi uksed ja aknad kinni ning õhk ei pääse liikuma, võib tekkida soodus keskkond erinevateks haigusteks, hallituseks ja muuks koledaks.

Kõige lihtsam viis ongi avada hommikul kasvuhoone uksed ja aknad ning need õhtul sulgeda. Akende avamiseks on olemas ka automaatsed avamissüsteemid, mis avanevad siis, kui kasvuhoones on saavutatud teatud temperatuur või hoopiski kellaajaliselt.

Valgus

Taimedele on kõige parem loomulik päikesevalgus, seega tuleb võimalusel kasvuhoone paigutada kohta, kus seda jätkub päeva jooksul võimalikult palju. Kui aga soovid kasvuhoonet kasutada üle talve või tegeleda ettekasvatamisega, võib lisavalgustus vajalikuks osutuda. Just tomatitaimed vajavad ettekasvatamise perioodil lisavalgust ülevalt poolt. Seega võiks vajadusel kaaluda kasvuhoonesse taimelampide paigaldamise.

Foto: 1a.ee

Niiskus

Niiskus võib olla taimedele nii sõber kui ka vaenlane. See aitab taimi kaitsta kuumakahjustuse eest, kuid samas on taimi, mis ei suuda hästi kasvada liigniiskes keskkonnas ning on oht ka hallituse tekkimiseks.

Niiskust saab reguleerida ventileerimise ja soojendamisega, aga ka kastmisel on oma roll. Kui  vajad väga täpset niiskustaseme jälgimist, siis võiks hankida hügromeetri. Kui soovid, et kasvuhoones oleks pigem kõrge niiskustase, siis tuleks kaaluda niisutussüsteemi paigutamist.

Kastmine ja vihmuti

Kastmine on taimede kasvatamisel lahutamatu osa nende hooldusest. Samas on võimalik taimi ka üle kasta, mis võib viia juuremädaniku tekkeni. Seega tuleks täpselt uurida, palju tomatid, paprikad või muud kasvuhoones kasvavad taimed vett vajavad.

Kasvuhoones on parim aeg taimede kastmiseks hommik, kuna vesi jõuab mulda imbuda ja päevane kuumus aitab niiskusel aurustuda. Ka kastmise tehnikat tuleb jälgida – vesi peab langema võimalikult mulla peale, et lehed märjaks ei saaks.

Automaatne kastmissüsteem või vihmuti muudab kasvuhoones taimede hooldamise imelihtsaks ning ka kodust pikemalt eemal viibimine ei ole probleemiks. Sellised kastmissüsteemid reguleerivad vee kogust paika pandud süsteemi järgi, alustades kastmist kas määratud kellaajal või lausa päikesetõusul.

Foto: 1a.ee

Kasvuhoone sisekliima reguleerimine ei ole keeruline, kui teada põhitõdesid ning üht-teist jälgida. Veidi omapoolne kaasa aitamine tagab suurema ja uhkema saagi, mida muidugi iga aiapidaja soovib. Hangi omale kasvuhoonesse vajalikud abimehed ja naudi tulemust!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.