Üks kindel viis, kuidas talvetormid südamerahuga üle elada!

Tugeva tormituule ja tuisu tõttu on üsna tavapärane, et murduvad puud ja oksad kahjustavad vara. Kui puud kukuvad elektriliinidele, tuleb arvestada võimalike elektrikatkestustega.Foto: Shutterstock.

Kui suvel ohustab Eesti kodudes elektrisüsteeme ja läbi nende ka kodumasinaid äike, siis oht pole kaugeltki kadunud ka sügise ja talve saabudes. Veelgi enam, äikesest suuremat kaost põhjustavad tormid, mis toovad endaga kaasa elektrikatkestusi tuhandetes kodudes. 

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees jagab soovitusi, kuidas elektrikatkestuste ja voolukõikumiste ilmnemisel käituda, ning räägib lähemalt, mil moel kodukindlustus saab abiks olla. 

Kui voolukatkestus toob kaasa kahju

Sisuliselt mitte ükski sügis ega talv pole Eestis ilma tugevate tormideta möödunud. Tavaliselt kaasneb tugevate tuuleiilidega puude murdumine, halvimal juhul langevad puud elumajadele, mille tagajärjel saavad kahjustada ka elektriliinid.

Pleesi sõnul tuleb aeg-ajalt ette juhtumeid, kus ootamatu tugev torm toob kaasa vooluvõrgu pinge kõikumise ning seeläbi saavad kahjustada ka kodused elektriseadmed, näiteks ruuterid, telerid või isegi õhksoojuspumbad. 

“Siin tuleb aga arvestada, et kui kahju põhjustas n-ö force majeur nagu äike või tugevad tormituuled, siis keegi paraku sulle seda ei hüvita. Küll aga võib selliste õnnetusjuhtumite vastu aidata kodukindlustus,” räägib IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuht Pille Plees.

“Iga elektrikatkestus, mis tähendab pingekõikumist vooluvõrgus, võib aga olla kodustele elektriseadmetele ohtlik isegi siis, kui esmapilgul tundub, et pärast katkestust on elektriseadmed töökorras,” lisab ta. 

Talviste lumetormide ja külmade ilmadega hakkavad Pleesi sõnul enim muret tegema kütteseadmed, mis elektrikatkestuste korral võivad kahjustada saada. Eriti tähelepanelik peaks olema siis, kui majas ei elata igapäevaselt.

“Kui väljas möllab suurem torm ja puu peaks kukkuma elektriliini peale, siis suure tõenäosusega on tagajärjeks elektrikatkestus. Kui see voolukatkestus peaks kestma mõnevõrra kauem, siis mõistagi hakkavad esimese asjana torud miinuskraadidega külmuma,” selgitab Plees. 

Samas ei pruugi torude jäätumine kohe katastroofi põhjustada. “Probleemseks võib olukord muutuda siis, kui peaks sula tulema – nii võivad torud ühel hetkel lekkima hakata ning sel juhul ulatuvad kahjud juba mitmetesse tuhandetesse eurodesse,” toonitab Plees.

IIZI vara- ja isikukindlustuse tootearendusjuhi sõnul tuleb neil selliseid juhtumeid tõepoolest vahetevahel ette ning peamiselt just siis, kui tegu on inimese “teise elukohaga”. Sellistel puhkudel on väga palju abi kodukindlustusest, mis ootamatute elektrikatkestuste korral kahjud hüvitab.

Võta tormihoiatusi tõsiselt

Kõiki elektrikatkestusi või voolukõikumisi pole loomulikult võimalik ette näha, kuid mõnel juhul saab koduomanik ka ise teha nii mõndagi, et suuremaid kahjustusi vältida. Kuna üldjuhul ilmaennustus hoiatab tormi eest, siis esimese asjana soovitab Plees elektriseadmed mitte ainult välja lülitada, vaid nende ühendus vooluvõrguga täielikult katkestada ehk eemaldada seadmed seinakontaktist.

Kui peaksid omama ka mõnda teist elukohta, kust võib torm üle käia, siis kindlasti tuleks kuidagi välja selgitada, ega seal mõni elektri- või kütteseade pole sisse jäänud. Hea oleks, kui lähedal elav usaldusväärne naaber saaks vajadusel kõik seadmed üle kontrollida. Kui seda võimalust pole, siis tuleks ikkagi ise kohale minna ja igaks juhuks veenduda – hiljem võivad kahjud minna kordades suuremaks kui edasi-tagasisõidu kulu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.