Uudne ehitusmaterjal, mis ei karda halba ilma, aplaid putukaid ega seenhaigusi!

Eestis on näiteks üks Thermory toodetud termopuidust majake Maidlas.Foto: Elvo Jakobson

Kestvad väärtused ja tulevikule mõtlemine on toonud rambivalgusesse termotöödeldud puidu, mis eristub teistest puitmaterjalidest erakordse vastupidavuse poolest. Maailma suurima termopuidu ja saunamaterjalide tootja Thermory Eesti projektimüügi juht Sander Pikkur räägib, miks on hea ehitada just sellest materjalist. 

Termotöötlus on protsess, mille käigus puitu modifitseeritakse kõrgel temperatuuril hapnikuvaeses keskkonnas. See protsess muudab puidu struktuuri ja parandab selle omadusi mitmel viisil. Thermory on aastate jooksul täiustanud oma termotöötlusprotsessi, mis tagab puitmaterjali kõrge kvaliteedi ja vastupidavuse.

Termotöötlus tagab hea vastupidavuse

Sander Pikkur selgitab, et iga termopuidu tootja töötleb puitu omadel meetoditel, kuid üks olulisemaid omadusi on siin see, et parendatakse puidu vastupidavus ilmastikule. Termotöödeldud puit on tavapuiduga võrreldes tunduvalt vastupidavam niiskuse, külma, kuumuse, putukate ja seenhaiguste suhtes ehk seega ideaalne välitingimustes kasutamiseks.

Selleks, et saada teada, kui vastupidav on Thermory termotöödeldud puit, on nad saatnud sellest proovitükke Itaalias asuvasse materjalide testimise laborisse. Erinevate katsete käigus on selgunud, et näiteks ‘Thermory termotöödeldud saare vastupidavusklass on 1, mis tähendab, et see puit on seente- ja mädanikukindel 25 aastat ja rohkemgi veel. Samasugune “klass 1” on omistatud ka nende termotöödeldud kuusele. “Termomänd on vastupidavusklassiga 2, mis tähendab, et see peab vastu 15 ja enam aastat. Termotöödeldud radiata männil on saavutatud vastupidavusklassiks samuti 2, mis on 15 ja enam aastat.

Termoahjud Thermory Loo tootmisüksuses. Foto: Marita Mones

Puidu bioloogiline vatupidavasus suureneb, kuna puidus leiduvad toitained muutuvad termotöötluse järgselt puidukahjuritele ja hallitusseentele raskemini kättesaadavaks. See suurendab puidu vastupidavust välitingimustes ning võimaldab vältida puidu töötlemist toksiliste immutusvahenditega.

Pikkur toob võrdluseks vasepõhiste sooladega süvaimmutatud terrassilauad, mille vastupidavusklass on 3 ehk kaheksa ja enam aastat. “Termotöötlus on täiesti kemikaalidevaba, struktuurimuutus toimub puidu rakus kõrge temperatuuri ja veeauru toimel. Sellega antakse puidule hästi kõrge bioloogiline vastupidavus.”

Neli korda vähem vett

Euroopa standardite järgi on tegemist puiduga, mille rakuseina koostist ja omadusi on modifitseeritud kõrge temperatuuri mõjul hapnikuvaeses keskkonnas. Termotöötlusega antakse puidule mitmed olulised positiivsed omadused, millest kõige kaalukamad on materjali stabiilsus muutuvates keskkonnatingimustes ja bioloogiline vastupidavus. 

Kui võrrelda termopuitu kuivatikuiva puiduga, siis kuivatikuival puidul on suhteline niiskusprotsent kuivmassist 16 (+/- 2). See tähendab, et umbes 100 kilos puidus võib olla kuni 18 kilo vett, termopuidu suhteline niiskusprotsent kuivmassist jääb vahemikku 4–7. 

Termotöötluse järel väheneb puidu niiskusimavuse võime ja kiirus, mis tähendab, et puit püsib mõõtmetelt stabiilsem ning paisub ja kahaneb välistingimuste muutuvates ilmastikuoludes oluliselt vähem. Vähenenud niiskussisalduse tõttu on materjal kergem, ning selles on väiksemad pinged, mille tõttu ei hakka see pärast paigaldamist väänduma ega kaarduma. 

Termopuitu võib kasutada igal pool

Thermory toodab välitingimustesse terrassi– ja fassaadilaudu ning sisetingimustesse saunamaterjale, põranda– ja sisevoodrilaudu. “Kõik kohad, kus saab kasutada puitu, seal on termotöödeldud puit väga hea valik just oma suurema vastupidavuse poolest, sest selline puit maksimeerib kõik puidu head omadused,” tõdeb Pikkur.   

Kas termopuitu peab eraldi töötlema? Kui termopuitu kasutada näiteks fassaadi- või terrassimaterjalina, siis vastupidavuse mõttes see täiendavat töötlust ei vaja. “Siiski on siin üks väike konks. Nagu iga puitmaterjal, kipub ka termopuit päikese UV-kiirguse toimel halliks pleekuma. See hall toon on ainult visuaalne pool, sest materjali tugevust ja vastupidavust see ei mõjuta.”

Viimistlemisel kasuta mineraalõlisid

Kui on soov, et termopuit oleks ajas kestvama tooniga, siis võib kaaluda selle viimistlemist õlide või värvidega. Kui viimistlemisel on plaanis valida õlitamine, siis terrassi- ja fassaadilaudade puhul soovitab Pikkur aga kasutada mineraalõlisid, mitte orgaanilisi õlisid. 

“Orgaaniliste õlide asemel võiks välitingimustes igasuguse puitmaterjali juures eelistada mineraalõlisid selle pärast, et orgaanilised õlid sisaldavad erinevaid aineid, mis on bioloogilistele organismidele nagu bakteritele ja hallitusele heaks toitaineks.”

Vastupidavust rohkem kui inimesel eluaastaid

Küsimuse peale, kui kaua termopuit maja seinas kestab, vastab Pikkur, et kui vaadata vastupidavusklasse, siis need näited, kus puit kõduneb väga ekstreemsetes oludes, olgu selleks kasvõi seente ja bakteritega nakatumine, on ikkagi äärmuslikud. “Kui terrassil ja fassaadil on tuulutus tagatud, siis on see eluaegne ehitis.” 

Thermory kasutatav kuusk ja mänd tuleb Soome ja Rootsi metsadest – mida kaugemalt põhja poolt puit tuleb, seda parem. “Termotamiseks peab olema kvaliteetne toorik, sest igasuguse materjaliga ei ole korralik tulemus tagatud,” selgitab Pikkur. 

20 aastat tihedat koostööd on aidanud tõusta turuliidriks

Thermory on juba üle 20 aasta teinud tihedat koostööd arhitektide, disainerite, kinnisvaraarendajate ja edasimüüjatega kogu maailmas, kellega koos on ettevõte ellu viinud tuhandeid muljet avaldavaid projekte enam kui 50 riigis ja kõikidel kontinentidel.

Thermory on tõusnud maailmas turuliidriks tänu usaldusväärsusele ja mainele, mille nurgakivideks on kirglik suhtumine puitu, uuendusmeelsus ja jätkusuutlik tegevus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.