Oleme harjunud veetma kodus suure osa oma ajast, mistõttu on eluruumidel meie igapäevaelus tähtsam roll kui võime arvata – kodu on korraga nii kontor kui ka koht, kus lõõgastuda ning perega aega veeta. Jagame mõningaid nippe, kuidas luua oma koju harmooniline atmosfäär, mis toetaks nii töötegemist kui puhkamist.
Kodused värvitoonid
Feng shui ehk hiina paigutuskunsti järgi kandub ruumi energia üle inimese kehasse ja mõjutab seeläbi meeleolu. See tähendab, kui ümbritsev keskkond on rahulik ja positiivne, oleme seda ka ise ning vastupidi. Üks nipp kodus tasakaaluka atmosfääri loomisel peitub värvivalikus. Heledad ja mahedad toonid lisavad ruumi õhulisust ning kergust, samal ajal kui erksad värvid lisavad kontrasti ja äratavad rohkem tähelepanu.
Kuigi elamu üldine meeleolu võiks olla värvide näol tasakaalukas ja rahulik, ei tohiks pilt ka liialt üksluiseks või kirjuks muutuda. Seetõttu on soovituslik sisekujunduses kasutada ka mõningaid kontraste, et pilti mitmekesistada. Harmoonilise lahenduse saavutamiseks võiks valida suurematele pindadele, nagu seinad, laed või põrandad, heledamad toonid, ning lisada särtsu väiksemate detailidega.
Valgustus kujundab meeleolu
Pimedat aega jääb päev-päevalt vähemaks ning peagi saab kaunistada eluruume aina rohkem loomuliku päikesevalgusega. Kui oled aga parasjagu kodu sisustamas, tasub pöörata tähelepanu ka valgustitele. Enne valiku tegemist võiks mõelda läbi, mis on valgustuse eesmärk.
Peale praktilise otstarbe aitab õige valgustuslahendus luua koju hubasust ja turvatunnet. Kui vajad elutoas töötamiseks või lugemiseks eredamat valgustust, aga soovid pärast tööpäeva diivanil hämaramas valguses lõõgastuda, saad kasutada heleduse reguleerimiseks hämarduslülitit.
Sümmeetriline paigutus
Loomulik viis ruumis harmoonia saavutamiseks on sisustuselementide paigutamisel lähtuda sümmeetriast – nii hoolitsed kujunduse visuaalse tasakaalu eest. Sisustamisel tekib sümmeetria kordustest. Teisisõnu, paigutades sarnased elemendid, näiteks riiulid või tumbad, kas paralleelselt või kõrvuti, saad tekitada ruumi mustri ja rütmi. Siinkohal on tähtis leida üles toa keskjoon, mille järgi elemente paigutada. Seda nippi silmas pidades lood ruumi visuaalse tasakaalu ja korrapära.
Vähem on rohkem
Kui pinda katab liiga palju disainielemente, võib see mõjuda kurnavalt ja rikkuda üldist tasakaalu. Seetõttu tuleks vältida tubades asjatut segadust ja üleküllust. Selline probleem võib ilmneda just väiksema pindalaga kodudes, kuhu koguneb aja jooksul esemeid, mida igapäevaselt vaja ei lähe. Kui eemaldad üleliigse, tundub ruum ka suurem ja avaram ning silmadel on vähem objekte, millele keskenduda.
Mõeldes läbi iga sisustuselemendi otstarbe, on sul kergem need koos toimima panna. Pea meeles, et harmoonia saavutamisel on oluline iga pisemgi detail.
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.