Viis lihtsat nõuannet, kuidas luua lõõgastust pakkuv kodu

Hubane kodu võiks hoolitseda kõigi meelte eest.Foto: Shutterstock

Enam kui kolmandiku Eesti elanike jaoks on kodus lõõgastumine üks võtmetegureid, mis tagab vaimse heaolu. Ent mõnikord ei olegi see nii lihtne, sest pärast pingelist tööpäeva võib olla keeruline end ülejäänud maailma saginast välja lülitada. Eksperdid annavad nõu, milliste nippidega kodus lõõgastumine lihtsamaks muuta.

IKEA iga-aastases uuringus koduse elu kohta selgus, et Eesti elanikele pakuvad kodus rahulolu ja meelerahu meeldiv lõhn (14%), värske õhk (13%), muusika (11%), meeleoluvalgustus (11%) ja küünlad (10%). Selleks, et oma kodus end hästi tunda, peaksid inimese erinevad meeled olema hästi stimuleeritud. 

Kodu võiks hoolitseda kõigi meelte eest

Peaasi psühholoog Kristel Habicht-Spriiti sõnul seostub paljude inimeste jaoks kodu turvatunde ja heaoluga. Seega toetavad need valikud, mida inimesed kodu sisustamisel teevad, nende tunnete tekkimist. “Kuna inimese taju ümbritsevast keskkonnast kujuneb meie viie meele kaudu – nägemine, kuulmine, haistmine, puudutamine ja maitsmine -, siis kõik, mis kas lõõgastab või vastupidi ärritab neid meeli, on otseselt seotud heaoluga,” rääkis Habicht-Spriit.

Kõik valikud, mida inimesed teevad oma kodu loomisel, on suunatud sellele, et erinevad meeled saaksid vastavalt vajadusele piisavalt stimulatsiooni või puhkust. “Tegurid nagu magamistoa temperatuur, erinevad materjalid meie naha vastas, valgus erinevateks tegevusteks ning lõhnad ja helid, mis meie ruumi täidavad, mängivad kõik rolli selles, kui hästi me end kodus tunneme. Näiteks kaneelirullide magus aroom võib tekitada sooja ja turvalise tunde. Tuues koju rohkem elemente, mis tekitavad sinus hea tunde, võimaldavad pärast rasket tööpäeva ka kiiremini lõõgastuda ja end rahulikult tunda,” ütles psühholoog.

Kuidas luua lõõgastust pakkuv kodu?  

IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere jagas viis nippi, kuidas luua oma koju lõõgastumisoaasi lihtsalt ja taskukohaste lahendustega.

1. Vähenda müra jõudmist tuppa. „Üks asi, mis võib lõõgastumise keeruliseks muuta, on tänava-, naabrite- või isegi kodu teistest tubadest tulev müra. Müra aitavad summutada seda erinevad kangad, näiteks vaibad, kardinad või spetsiaalsed ekraanid või paneelid. Need on kasulikud isegi igapäevategevustest tuleneva heli pehmendamiseks, nagu nõude või söögiriistade kolin ja tooli kriuksumine, et muuta kodu lõõgastavamaks kohaks,” selgitas sisekujundaja.

2. Lisa hubasust meeleoluvalgustusega. Kuna meeleoluvalgustus on üks tegureid, mis võimaldab paljudel inimestel lõõgastuda, soovitas Mikvere lisada koju erinevaid valgustusallikaid. Laelamp võib olla sobiv majapidamistööde tegemiseks, kuid see ei loo üldjuhul hubast atmosfääri. „Põranda- või laualambi pehme valgus muudab ruumi hubasemaks ja soojemaks, näiteks lugemise või pereringis vestlemise ajaks. Erinevaid lampe rühmitades saab lihtsasti luua ilusa efekti, eriti kui lampide valgus ja kuju omavahel sobituvad,” tõi sisekujundaja välja.

3. Loo maagiline õhkkond küünaldega. Küünalde süütamine võimaldab luua õdusa meeleolu ning meeli rahustada. „Aseta erineva kõrgusega küünlad stabiilsele tasapinnale, näiteks spetsiaalsele küünlaalusele. Veendu, et küünalde vahel oleks piisav vahemaa. Lõõgastava ja hubase keskkonna loomiseks, vali üks ühendav lõhn, näiteks puidu- või vanilliaroom. Täielikuks nautimiseks lülita välja seadmed ja elektrivalgus,” ütles Mikvere.

4. Hoolitse, et kodus oleks värske õhk. See on veel üks tegur, mida Eesti elanikud nimetasid oluliseks, et tunda end kodus rahuloleva ja lõõgastununa. Kui aknad on kogu päeva vältel suletud, võib tuba muutuda umbseks. Sisekujundaja soovitas kasutada õhupuhastit, et parandada siseruumide õhukvaliteeti. Need on eriti mugavad neile, kes elavad tiheda liiklusega piirkonnas või koos loomade või lastega.

5. Leia privaatne paik puhkamiseks. Pooled Eesti elanikud usuvad, et piisaval hulgal privaatsust on kõige olulisem tegur, et tunda end kodus rahulolevana ja mugavalt. Isegi kui tuba jagatakse teiste inimestega, on sisekujundaja sõnul võimalik luua endale privaatne nurgake, kus saab vähemalt mõnda aega omaette olla. Selleks võib olla mugav tugitool koos jalapingiga ja lihtne puidust pink, mida saab kasutada lauana, et asetada sinna värskendav jook ja nautimiseks raamat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.