Üks peamine osa uue kodu ostmise juures on kodulaenu võtmine. Oma esimese kodu ostjale võib sobiva panga, heade laenutingimuste ja lisavõimaluste leidmine tunduda üpriski keeruline. Küll aga on väikese eeltööga võimalik kujundada see protsess sujuvaks ja pingevabamaks ning seeläbi taotleda koduostuks vajaminev laenusumma just endale kõige meelepärasemate tingimustega.
Mida teada?
Üks esimesi samme enne ostu-müügilepingu sõlmimist on minna panka nõustamisele, et üheskoos spetsialistiga vaadata üle enda rahalised vajadused ja võimalused. Iseseisvalt võib kasutada ka kodulaenu kalkulaatorit, millega saab välja arvutada maksimaalse laenusumma, mida sul on võimalik pangast taotleda. Pärast seda saad kohe selle kaudu ka oma laenutaotluse teele saata. Oluline on meeles pidada, et pank hindab iga laenutaotlust individuaalselt.
Kodulaenu võttes on vajalik ka omafinantseering (enamasti 10–15% vara maksumusest) või lisatagatis. Kui sissemakse on vastavalt ostu-müügilepingule juba tehtud, võtab pank seda kodulaenu väljastamisel arvesse.
Mida pangad vaatavad?
Igal pangal on omad tingimused, mille alusel nad laenusid väljastavad. Näiteks on Luminoril tingimuseks, et taotleja oleks vähemalt 21 aastat vana ning igakuine sissetulek vähemalt 650 eurot. SEB oma kodulehel igakuist minimaalset sissetulekut välja toonud ei ole, kuid seda on vaja hiljem, et arvutada välja laenumakse maksimaalne suurus.
Swedbanki tingimuste järgi peab kodulaenu taotleja regulaarne sissetulek olema vähemalt 700 € kuus, kahekesi laenu võttes kokku vähemalt 950 € kuus. Coop pangast saavad taotleda kodulaenu need, kelle minimaalne netosissetulek Tallinnas ja Harjumaal on 550 eurot kuus, Tartus ja Tartumaal 500 eurot kuus ning muudes regioonides 450 eurot kuus.
LHV pakub näiteks lasterikastele peredele laenu ainult 5% omafinantseeringu määraga. Seda saavad taotleda suurpered, kus on vähemalt kolm kuni 19-aastast last ja neid kasvatavad vanemad või kasvatab vanem neid üksi.
Paremad laenutingimused
Energiasäästlikke kodusid toetavad pangad ka erilaenude ning paremate laenutingimustega. Näiteks toetab SEB energiatõhusa kodu soetamist rohelise kodulaenuga. Laenu saamiseks peab olema kodu energiatõhususe klass A.
Ka Swedbank pakub uusarendustele soodsamaid tingimusi ning A-energiaklassiga kodudele soodsamat intressi. Sissemakse on sel puhul aga alates 15 protsendist ning vajalik on ka kinnisvaratagatis. Samas saab EISi käendusel osta kodu väiksema, alates 10% omafinantseeringuga.
LHVs A-energiaklassi eramutele ja korteritele soodsam kodulaenu intress ning ka sealt saab KredExi käendusel võtta laenu väiksema (10%) omafinantseeringuga.
Kuidas KredEx veel aitab?
Peale energiasäästlike eramute pakub KredEx eluasemelaenu käendust ka teistele sihtgruppidele, näiteks neile, kes soovivad võtta laenu uue korteri ostmiseks või olemasoleva renoveerimiseks ning vähendada enda esimese sissemakse suurust.
Eluasemelaenu käendust saavad taotleda muuhulgas noored pered, noored spetsialistid või lasterikkad pered. Taotlemiseks tuleks pöörduda panka, kes käenduse saamise korraldab.
Küsi julgelt abi
Kui sul tekib uue kodu ostu teekonnal küsimusi, saad meelepärase Bonava loodava naabruskonna või korteri kohta lisainfot müügikonsultantide käest.
Soetades kodu Bonava uusarendusse, aitab teadmine, et ettevõte teeb koostööd kõigi Eesti suuremate pankadega. Samal ajal kui pangas sinu laenutaotlust analüüsitakse, saad Bonava arendusse välja valitud korteri ka üheks nädalaks broneerida.
Kuigi kodu soetamine võib tunduda alguses kalli ning suure sammuna, võid olla kindel, et ost end mõne aja möödudes ära tasub, sest elu päris oma kodus on igati hea ja mugav. Nüüd tasub Bonava eripakkumisena ka kõigile, kes ettevõtte arendustesse kodu ostavad, kuni aastaks ajaks kommunaal- ja halduskulud. Uute Bonava loodavate kodudega saad tutvuda siin!
Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.