Leedus oli möödunud nädalavahetusel juba kolmandat aastat toimuv 24-tunnine elektriautode võidusõit „Enefit 24H EV Race“. Võistlusest võttis osa 11 meeskonda, kellel kõigil eesmärk üks: läbida ööpäeva jooksul nii palju kilomeetreid, kui võimalik.
Enefitist osales kaks 6-liikmelist tiimi, kelle seas olid kolleegid Eesti ja Leedu koduturult. Koos meiega tegi võistlusel kaasa ka Solaride – Tartu Ülikooli tudengite tiim, kelle loodud päikeseenergial töötav auto peaks ühe laadimisega läbima kuni 1200 kilomeetrit.
Võistluse käigus tuli meeskondadel näidata mitte ainult oma sõiduoskusi, vaid ka strateegilist nutikust. Kõik autod vajasid mitmeid laadimispeatusi, mistõttu mängis olulist rolli nii laadimiste ajastamine kui õige sõidustiili valik.
Tänavuse korraldajariigi, Enefit Leedu tegevjuht Vytenis Koryzna sõnul on sellise võidusõidu läbiviimise taga usk elektromobiilsusesse ja selle tulevikku. „Hakkasime üritust toetama enne, kui veel esimesi elektriautode laadimisjaamu müüsime ja paigaldasime. Nüüd on meil Leedus üle 100 avaliku laadimisjaama ning saame võistlusel osalejaid edukalt aidata, pakkudes laadimiseks ööpäevaringselt rohelist energiat,“ sõnas ta.
Oma vahetuid emotsioone põnevast ja adrenaliinirohkest nädalavahetusest jagasid ka Enefit Volti ärijuht Kert Pääbo ja Enefiti energiatoodete juht Sander Randver.
Saavutasite koguarvestuses tiimidena 6. ja 8. koha. Kuidas teie hinnangul ralli möödus?
Kert: võistlejahingena oleks lootnud paremat kohta kui kuues, kuid arvestades kõiki asjaolusid, siis võime rahule jääda. Meie võistlusmasinaks oli Volkswagen ID. 4, mis antud võistluse raami arvestades ei olnud ideaalne tulenevalt oma suurusest, keskmisest suuremast kütusekulust ning väiksemast akust võrreldes poodiumikohtadele võistelnud masinatele.
Alustasime sõitu minu poolt liiga agressiivselt ning olime küll esimeseks laadimispausiks esimesel kohal, kuid selgelt sai sõidetud liiga suure kütusekuluga. Iga vahetusega õppisime tiimina ning jagasime kogemust ja taktikaid, kuidas viia kütusekulu võimalikult madalaks, säilitades samas head hoogu.
Sander: Enefit 1 tiimil läks esialgu päris hästi ning suutsime kiirelt leida optimaalse tempo, mis säästis akut ja samal ajal tagas hea sõidutempo. Akukasutuse mõttes olime sõidu alguses Kerdi tiimist oluliselt efektiivsemad. Seda seniks kuni avastasime, et auto rehvid on väga kulunud ja kohati olid ka traadid rehvidest väljas.
Autod tõid osalejad ise – mõni tuli isikliku autoga, esinduste tiimid olid enda demoautodega ja küsiti ka kohalikest esindustest autosid kasutada. Paraku unustasime, et tänavarehvid on sellises võistlusformaadis kiiremad kuluma. See tähendas, et edasine sõit toimus ülimalt ettevaatlikult ja aeglaselt, mistõttu ei saanud me viimases vahetuses loodetud tõusu võistluse arvestuses teha. Kokkuvõttes jäime kaheksandale kohale ning võitsime oma alagrupi arvestuse, kus olime silmitsi Elinta Motorsi verivärske Subaru BRZ elektrilise võistlusautoga.
Seega ei ole elektriautode kestvussõidul oluline, kui kiire auto sul on, vaid kui optimaalne on sinu sõit.
Kuidas end võistluseks ette valmistasite? Kas panite eelnevalt paika ka strateegia, kuidas võimalikult hea tulemus teha?
Kert: leppisime kokku akuvahemikus, mida püüdsime hoida. Esialgne vahetus 100% pealt 55%-le ning kuna edaspidi oli maksimaalseks laadimisajaks 25 minutit, siis selle ajaga saimegi laadida enamasti 55% pealt 80%-le, et hoida laadimist optimaalseimas vahemikus laadimiskiiruse osas. Viimastel vahetustel sai järk-järgult vähendatud laetustaset ning sõit lõppes vaid mõneprotsendilise varuga.
Sander: meie tiimi plaan oli sõidu algusest peale hoida ühtlast madalat tarbimist. Oluline oli mitte pidurdada ja mitte ka liigselt kiirendada ehk kasutada maksimaalselt auto liikumist ära ning seeläbi hoida pidevalt ühtlast kiirust ja ideaaltrajektoori. Suures plaanis tahtsime viimast vahetust alustada umbes kolm tundi enne sõidu lõppu täis akuga ning siis minna maksimumi võtma ja mööduda teistest meeskondadest laadimiste ajal sõidu lõpus.
Milline oli kõige meeldejäävam hetk võistluse jooksul?
Kert: minu jaoks kõige meeldejäävam hetk oli start! See oli hetk, kus veel kõik tiimid olid ühiselt koos ja alguses käis tihe rebimine, et saada esialgsed jõujooned paika.
Esialgu tundus, et rada on kitsas ja möödumisruumi on vähe, kuid kui rada ja profiil juba selged olid, siis avanes ka rohkem võimalusi. Samuti oli elektriautoga Tallinnast Leetu sõitmine juba omaette seda üritust väärt ning tunnistuseks, et elektriautoga saab üha mugavamalt Balti riikide üleselt reisida.
Mis on suurim õppetund, mille saite nii tehnilises kui ka meeskondlikus mõttes?
Kert: et kestvussõidu puhul on püsivalt hea parem kui aeg-ajalt väga hea. Oluliseks võtmeks oli ka meeskonnaliikmete vahel kohene kogemuse jagamine, mis aitas saada meie sõidustiili iga korraga aina ökonoomsemaks.
Sander: tehnilises mõttes kindlasti rehvirõhk, rehvirõhk ja rehvirõhk! Meie autol oli külmas rehvis rõhk umbes 3 atmosfääri, mis soojenedes võis tõusta üle 4 atmosfääri ning see saigi tõenäoliselt meile saatuslikuks. Eelnevast kogemusest olen ise alati manomeetrit kindalaekas kaasas kandnud, aga seekord kuidagi ei tulnud meelde kohe sõidu alguses rehvirõhud soojade rehvidega üle vaadata. Võib-olla alahindasin, et keskmise kiirusega 60-70 km/h saab käänuline ja tehniline rada ikkagi rehvidest pika peale jagu.
Ühtlasi oli väga suur kontrast meeskondade vahel, kes olid spetsiaalselt selleks sõiduks ostnud vähe sportlikumat sõidustiili soosivad rehvid ning meeskondade, kes sõitsid kõige tavalisema „igapäeva“ rehviga – hea rehv on oma hinda väärt ja just äärmuslikes tingimustes löövad sellised vahed välja.
Ja lõpetuseks – Enefit 24h EV Race toimub tänavu juba kolmandat aastat järjest. Miks on selline üritus teie hinnangul oluline?
Kert: meie eesmärk Enefitis on muuta elektriauto eelistatuimaks valikuks kõikidel meie koduturgudel läbi paremate laadimislahenduste pakkumise. Täna on endiselt paljudel inimestel kõhklused seoses elektriautode, nende töökindluse ja laadimisega.
Elektriautode ralli on viis näitamaks inimestele, mida elektriautod suudavad ning nagu nägime järjekordselt ka sellel võistlusel, jõudsid kõik edukalt lõpuni ilma suuremate tehniliste probleemideta. Motosport kõnetab paljusid ning elektrimasinate sisenemine sellesse toob kaasa uut hingamist.
Sander: võistlusel osalemine aitas mul isiklikult mõista, et sellises formaadis mõõtu võttes saab täitsa sporti teha küll ning kui tugev on aku laadimiste ja nende ajastamise mõju. Samuti sain palju targemaks elektriautode kohta üldiselt ning veendusin, et tänapäevaste ja uute elektriautodega kannatab igati hästi sõita – ei ole muresid kaalujaotuse ega juhitavusega, täitsa tip-top! Just sellised ettevõtmised aitavadki inimeste teadlikkust elektriautode osas tõsta ja näidata milleks need
võimelised on.
Huvitav teada!
Kommenteerib Enefit Leedu tegevjuht Vytenis Koryzna:
„9427 km ja 1865 kWh energiat – sellise tulemusega lõpetasime Enefit EV24 võistluse! Kiire arvutuskäik näitab, et kõigi 11 meeskonna jaoks oleks Enefit Volti võrgus laadimine maksma läinud vaid 653 eurot (arvestades hinda 0,35 €/kWh). Sisepõlemismootoriga autodega oleks sama distantsi ja võistlustempo puhul kulunud 1400 liitrit kütust, mis oleks hinnaks teinud 1960 eurot. Seega, matemaatika räägib siin enda eest – elektriautoga on ligi kolm korda madalam kulu ja 1300 kg väiksem CO₂ jalajälg!“