Aku- või patareitoitel mänguasi: kas tuleohutuse seisukohast on oluline, kumba eelistada? 

Kas lapse mänguasi võiks pigem olla patarei- või akutoitel?Foto: Shutterstock

Lapsele mänguasja valides on ohutus iga vanema jaoks esmatähtis. Kuid kas ja kui oluline on see, kas lelu töötab aku- või patareitoitel? Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt annab vastuse. 

Oluline on vastavus ohutusnõuetele

Baljutis-Kütt möönab, et ohutuse seisukohast pole vahet, kas mänguasi on aku- või patareitoitel. Siinkohal on oluline jälgida toote ohutus- ja kasutusjuhendit.

Spetsialist toob välja mõned nüansid, mida lapsevanemad kindlasti teada võiksid. 

  • Akutoitel mänguasjad on taaslaetavad ja keskkonnasõbralikud, kuid võivad üle kuumeneda ja isegi süttida, eelkõige vale laadimise, vigastuste või defektide tõttu.
  • Patareitoitel mänguasjad on mugavad, kuid tekitavad rohkem jäätmeid ja võivad põhjustada lapsele terviserikkeid. Näiteks on olnud juhtumeid, kus laps on nööppatarei alla neelanud. Patareitoitel mänguasja puhul on oluline, et laps ei pääseks patareidele ligi – eelista tooteid, mille patareikaas on kruvidega kinni. 
  • CE-märgis ja vastavus ohutusnõuetele. Veendu, et mänguasi vastab sellele seatud ohutusnõuetele ja et sel poleks väikeseid osi, mis võivad lapsele tõsiseid terviserikkeid põhjustada. 

Levinud vead

Baljutis-Kütt möönab, et nii patarei- kui akutoitel mänguasjal võib olla potentsiaalne tuleoht, kui neid valesti kasutada või hooldada. “Akutoitel mänguasjad võivad üle kuumeneda ja isegi süttida, eelkõige vale laadimise, vigastuste või defektide tõttu,” hoiatab ta. Mänguasju tuleks laadida vaid selleks ettenähtud laadijatega ja kindlasti ei tohi jätta mänguasja selleks ajaks otsese päikesevalguse kätte. 

“Elektriseadmed on peamine tulekahjude põhjus eluhoonetes. Oleme näinud nii süttivaid telefone, elektrilise hambaharju kui ka mänguasju,” selgitab G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala.

Patareidega mänguasjade puhul toob spetsialist välja ühe levinud vea: oht võib tekkida, kui patareid on valesti paigaldatud või kasutatakse koos erineva võimsusega patareisid.

“Kahjuks on patareide vale kasutamine pidev probleem. Alles hiljuti oli juhtum, kui isegi võimaliku mänguasja süttimise puhul inimesi päästva suitsuanduri sisse oli inimene paigaldanud patarei valepidi ja seetõttu olid ka tekkinud põlengu kahjud väga suured,” toob Pärjala näite.

Oluline teada

Lapsele mänguasju valides tuleb pidada kinni vanusepiirangutest – need ei ole lihtsalt soovitused. Tegemist on väga oluliste parameetritega, mis on mõeldud sinu lapse kaitsmiseks ja mille eiramine võib kaasa tuua näiteks lämbumisohu. 

Toote ohutus ja kvaliteet ei sõltu alati hinnast või müügikanalist. Samuti ei tähenda taskukohane veebipood automaatselt seda, et seal pakutavad tooted oleksid ebakvaliteetsed või ohtlikud. 

Baljutis-Kütt nendib, et sõltumata hinnast või päritolumaast on tulnud ette, et mänguasi pole vastanud kehtestatud nõuetele. “Mänguasjade ostmisel tasub eelistada usaldusväärseid brände ja alati veenduda, et mänguasjad vastavad Euroopa Liidu mänguasjade ohutusnõuetele,” annab ta nõu. 

Tulekahju tekkeks pole palju vaja. See võib alguse saada ka pisikesest mänguasjast või akust. Nutikas suitsu- ja vingugaasiandur Nublu annab tuleohust kiirelt märku ja kutsub abiväe kohale ka siis, kui viibid kodust eemal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.