Turvaekspert õpetab, kuidas ka pere kõige väiksemad koduvalve kasutamise ära õpivad

Kas lapsed saavad valvesüsteemi kasutamisega hakkama?Foto: Shutterstock

Lapsevanematel võib seoses koduvalvega tekkida mure, et kas pere pisemad selle kasutamisega ikka hakkama saavad. G4S-i turvaekspert Tarmo Pärjala annab nõu, kuidas lastega koduvalvest rääkida ja neile selle kasutamist õpetada. 

Akna taga on koll 

Koduvalve on parim vastumürk laste suurimale hirmule, milleks on koll akna taga või voodi all. “Lastele tuleks selgitada, et meie kodus on valvesüsteem ja ükski koll tuppa ei pääse. Ja kui koll tuleb, annab valve sellest kohe märku,” õpetab G4S-i turvaekspert Tarmo Pärjala, kuidas laste elavat fantaasiat ära kasutada. “Nii tekib lapsel seoses koduvalvega usaldus ja kindlustustunne.”

Pisut vanematele lastele, keda kollid enam ei hirmuta, saab juba näidata ka turvasüsteemi kasutamist ja lihtsate sõnadega selgitada, kuidas valvesüsteem kodu kaitseb ja miks see on oluline. 

Lapsed õpivad kiirelt

Pärjala möönab, et lapsevanemad sageli alahindavad laste võimet õppida “keerulisi asju”. Ta on aga lastele korraldatud turvapäevadel näinud ja kogenud, kui kiiresti nad turvasüsteemi kasutamise endale selgeks teevad. “Võib öelda, et nii mõnigi teeb siin täiskasvanulegi silmad ette,” lisab ta. 

Kuidas lapsega koduvalvest rääkida? 

  • Väldi keerukust. Räägi lapsele arusaadavas keeles. Näiteks ütle, et koduvalve on nagu koer või superkangelane, kes meie kodu ja peret valvab. 
  • Meie maja reegel. Nii nagu laps mõistab, et voodi tuleb ära teha, saab talle ka õpetada, et kodust ära minnes tuleb turvasüsteem aktiveerida. Laps mõistab, et see on reegel ja seda tuleb täita. 
  • Lase harjutada. Näita, kuidas süsteemi kasutamine käib ja luba tal oma valvsa pilgu all seda harjutada.
  • Kiida ja innusta. Lapsed vajavad tunnustust. Kui ta turvasüsteemi kasutamises edusamme teeb, näita talle, et märkad seda. 
  • Uks lukku ja aknad kinni. Selgita lapsele, et välisuks tuleb kogu aeg lukus hoida ja aknad enne kodust lahkumist kinni panna. 

Allikas: G4S

Alus kogu eluks 

Ehkki koduvalve vajalikkust mõistab meist enamik, on Eestis vaid ligi 30 000 peret, kelle kodu see kaitseb. Lapse arusaam turvalisusest saab alguse kodust. Kui lapsele juba maast-madalast koduvalve vajalikkust selgitada, annab see hea aluse kogu eluks. 

“Laps õpib kiiresti, et kodu turvalisus seondub koduvalvega ja see on oluline õppetund, mis jääb temaga kogu eluks,” kinnitab turvaekspert. “Tõenäoliselt selgitab ta selle vajalikkust tulevikus ka oma perele ja tema lapsed omakorda edasi.”

Uksed-aknad valve alla 

Kui laps on turvasüsteemiga sina peal, on veel üks võimalus, kuidas pere turvatunnet suurendada. AIKO koduvalve juurde kuuluvad lisaks ukse ja akna magnetandurid, mida saab eraldi valve alla panna. “Kui oled kodust eemal ja lapsed on omapäi, võid olla kindel, et kodu on siiski valve all,” märgib Pärjala. 

Rohkem infot koduvalve kohta leiad siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.