Koduvalve on efektiivseim viis oma vara kaitsmiseks, kuid endiselt leiavad inimesed kümneid veidraid vabandusi, miks valveteenust vaja pole. Küsisime G4Si erakliendiüksuse juhi Tarmo Pärjala käest, kas need põhjendused on õigustatud.
Vabandus nr 1: ei ole, mida varastada
Tegemist on ühe levinuima vabandusega. Suure tõenäosusega varas ei tea, kas ja kui palju väärtuslikku sinu kodus leidub. Samuti võib pererahva jaoks väärtusetu olla päti silmis vägagi väärtuslik – sellest rääkisime eelmise aasta alguses.
Kelmide huviorbiiti ei satu ainult keskmisest silmapaistvamad kodud. Ka kõige tavalisem päevinäinud puitmaja võib vargaid ligi meelitada.
Vabandus nr 2: kindlustus maksab kõik kinni
Vastab tõele, et kodukindlustus hüvitab tekkinud kahjud, kuid vargusega kaasnevat emotsionaalset traumat ja hirmu ei korva ükski rahasumma. G4S on viinud läbi mitmeid uuringuid, millest on selgunud, et ka aastaid pärast juhtunut pole kannatanute rahu ja kindlustunne taastunud.
Samuti vajab mainimist, et kodukindlustus võimaldab sul osta uue tehnika, diivani ja palju muud, kuid sentimentaalse tähtsusega asju osta ei saa. Teeb ikka väga kurvaks, kui kaduma on läinud fotoalbum, kõvaketas koos kõikide fotodega või mõni muu mälestusese, mida poest osta ei saa.
Vabandus nr 3: meil on naabrivalve
Naabrivalve on igati tänuväärt asi, kuid pigem sobib see täiendavaks kaitsekihiks, mitte peamiseks turvameetmeks. Samuti ei saa eeldada, et naabrid teie kodul 24/7 silma peal hoiavad. Ja mõnel juhul tegutsevad pätid nii kavalalt, et isegi teravaima pilguga naaber ei pea toimuvat kahtlaseks.
Vabandus nr 4: koduvalve on kallis
Koduvalve võib tunduda suure investeeringuna, kuid vast iga koduomanik nõustub, et kaitsvate esemete väärtusega võrreldes on see summa tühine. Lisaks on tehnoloogia arenedes muutunud koduvalve aina taskukohasemaks. Näiteks G4S nutika valvesüsteemi Aiko kuutasu algab 26 eurost.
Vabandus nr 5: ma ei viitsi tegeleda valehäiretega
Seda ei tasu karta. Tehnika on arenenud ja valehäirete võimalus on viidud miinimumi. Ja kui sa ise tekitad valehäire, saad sellest turvafirmale kiirelt teada anda ja parooli abil patrulli reageerimise tühistada.
Vabandus nr 6: ma ei soovi oma hoovi kaameraid
Valvekaameral on kaks head omadust. Esiteks on see preventatiivne – nähes kaamerat, võib pätt oma “plaani” katki jätta ja eelistada maja, kus see puudub. Teiseks on videomaterjal varguse korral väga väärtuslik asitõend. Sinu jaoks võivad videol olla lihtsalt tumedad kogud, kel ainult silmad näha, kuid uurijad võivad sealt nii mõndagi välja lugeda.
Kui sa kaamerat tõesti ei taha, siis saab kodu turvaliseks muuta ka ainult liikumis- ja magnetanduritega.
Vabandus nr 7: ma elan korteris
Lukustatud trepikojas asuv korter võib küll tunduda tõelise kindlusena, kuid veidi skeptismi tuleks siinkohal kasuks. Näiteks võib kortermajja siseneja lasta ka enda taga seisva võhivõõra majja, kuna … äkki läheb kellelegi külla? Ja ega suures kortermajas ju kõiki naabreid ei tunne – ehk ongi selle maja elanik.
Võõrastel on kortermajja siseneda lihtsam, kui seda esialgu arvata võiks. Hoolitse selle eest, et sinu korter oleks kaitstud.
Vabandus nr 8: ma olen suure osa ajast kodus
Võiks eeldada, et sissemurdmise oht on vaid siis, kui oled kodust eemal. Tegelikult liigub ringi ka nii jultunud kelme, kes tulevad vargile isegi siis, kui oma eramu aias toimetate.
On juhtunud sedagi, et pätt toimetab samas toas, kus ise viibid. Näiteks möödunud aasta aprillis rääkisime loo, kuidas elukaaslased parasjagu voodis olid, kui pätt magamistuppa astus.
Vabandus nr 9: minu kodus pole vargad käinud ja ma ei vaja valvet
2021. aastal viis G4S koos Ohvriabiga läbi uuringu, millest selgus, et viimase kümne aasta jooksul on varguse ohvriks langenud ligi 77 000 Eesti majapidamist.
G4S standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala möönab, et kui kodus on vargad käinud, tekib enamikul kiirelt huvi valveteenuse vastu. Kuid miks oodata selle otsuse tegemiseks kõige hullemat?
Vabandus nr 10: mul on kuri koer
Ehkki mõni suurem koer, nagu dobermann või rotveiler, võib pätti pisut hirmutada, ei tasuks selle peale lootma jääda. On murdvargaid, kes “sihivadki” koertega kodusid, kuna eeldavad, et koduomanikel puudub turvasüsteem ja nad loodavad koera peale. Koer on eelkõige siiski pereliige, mitte koduvalve.
Vargad võivad koera uinutada ja seeläbi lisaks varalisele kahjule tekitada ka teie ustavale sõbrale terviseprobleeme.
Koduvalve on kõige efektiivsem turvameede sinu kodu ja vara kaitseks. Kaamera, koer ega naabrivalve seda ei asenda!