Asi pole “seina” jäetud seadmetes! Tuleohutuseks vaata üle hoopis see …

Kas sinu kodu elektrisüsteem on ikka korras?Foto: depositphotos

Sageli ei põhjusta tulekahju mitte elektriseade ise, vaid rike elektrisüsteemis või -seadmes. Näiteks paar kuud tagasi edastas Nublu suitsu- ja vingugaasiandur tulehäire ühest Tallinna korterist, kus tuleohu põhjustas mikrolaineahju juhtmetes tekkinud lühis. 

27. novembril möödunud aastal saabus G4Si tulehäire signaal. Esialgu kontaktisikutega ühendust ei saadud ja ekipaaž saadeti välja. Mõne minuti pärast helistas klient ja teatas, et korteris tekkis seadme juhtme lühisest suits, kuid abi ei ole tarvis. Kindluse mõttes läks patrull siiski olukorda kontrollima. Selgus, et pererahvas oli süüa teinud, kui teadmata põhjusel oli mikrolaineahi lühisesse läinud, tekitades leegi ja suitsu. Kuna klient oli jõudnud elektri välja lülitada ja tulekolde märja rätikuga kustutada, siis suuremat kahju korteris ei tekkinud. 

Igas kodus olgu need kaks asja

Tulekahjuks pole palju vaja ja seetõttu võiks igas köögis olla tuletekk ja tulekustuti. Kui juhtub, et pannil süttib rasv või süttib mõni seade, on efektiivne abivahend kohe käeulatuses. Väiksema tulekahju korral on sedasi võimalik tuli ise kontrolli alla saada.

Põhjus, miks kodus võiks olla nii tulekustuti kui -tekk, on lihtne – mõnel juhul on efektiivsem üks, mõnel juhul teine. 

Tuletekk ehk tulekustutusvaip sobib väiksemate põlengute, näiteks rasvapõlengu kustutamiseks. Samuti saab sellega väiksema kodumasina süttimisel takistada tule levikut teistele põlevmaterjalidele. Tuletekk annab ka lisaaega, et lülitada vool välja või kasutada näiteks tulekustutit

… aga ainult neist ei piisa 

Kuna rikked elektrisüsteemis (nt äikeselöögi või vananenud juhtmestiku tõttu) pole täielikult ennetatavad, on parim võimalus oma pere turvatunde tagamiseks kasutada nutikat suitsu- ja vingugaasiandurit Nublu. See võimaldab tulekahjust teada saada kiirelt ka siis, kui kedagi pole kodus.

Paraku on igal asjal oma eluiga ja nii ka elektriseadmetel. Näiteks on olnud juhuseid, kui päevi näinud külmkapp ootamatult süttib. Just taolistel juhtudel on hea, kui saad ohust võimalikult kiirelt teada. 

Kas minu kodu elektrisüsteem on ikka korras? 

Selleks, et saada aimu koduse elektrisüsteemi turvalisusest, tasub teha elektriaudit. Seda saab tellida näiteks Eesti Energia kodulehelt. Kindlasti peaks elektrisüsteem olema kaasaegne ja ohutu. Nõukaaegsed ja vananenud elektrisüsteemid on väga suureks tuleriskiks!

Kõik elektriga seonduvad tööd ja kontrollid tuleks jätta spetsialistidele – ka n-ö isetegemine on potentsiaalne tuleoht.

Kõiki seadmeid pole vaja stepslist välja tõmmata 

Küllap oled vähemalt korra paaniliselt mõelnud, kas triikraud sai ikka stepslist välja võetud. Täiesti õige mõte, sest nii mõnigi tulekahju on sellest alguse saanud. Kuid kas kõik seadmed tuleb alati vooluvõrgust välja võtta, kui kodust välja lähed? Ei – mõnikord võib see kasu asemel hoopis kahju teha. 

Seadmed, mis võivad vabalt “võrgus olla”, on näiteks külmkapp, õhksoojuspump, pesumasin, nõudepesumasin, veeboiler, põrandaküte, elektripliit, televiisor, ruuter, digiboks ja arvuti. Nende pidev lahtiühendamine võib kahjustada nende elektroonikat ning vähendada kasutusiga. 

Stepslist võiks aga välja tõmmata näiteks rösteri ja õhufritüüri. Samuti ei tasu laadijaid pidevalt seina jätta – kui seade laetud, võta laadija võrgust välja. Ja alati tasub esmalt ühendada laadija vooluvõrku ja alles seejärel seadmega – nii ennetad olukorda, kus rike laadijas/vooluvõrgus võiks seadmele liiga teha. 

Uuri lähemalt nutika suitsu- ja vingugaasianduri kohta siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.