Levinud viga, mis meelitab eramu hoovi vargaid!

Varga jaoks võib hoovis vedelev redel või raudkang olla kasulik tööriist.Foto: Shutterstock

Küllap oled kuulnud, et kõik väärtuslik tuleb varga silme eest ära panna. Kuid oma asjade väärtust on lihtne alahinnata. Pererahva jaoks “lihtsalt veetünn” võib varga jaoks tähendada mitu kilo vanametalli ja küttepuude hunnik kiiret müügitehingut. 

G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala rõhutab, et suurima turvalisuse tagamiseks tuleb panna väärtuslikud asjad kinnisesse hoonesse, mis on turvatud ka valvesüsteemiga – vaid nii oled teinud kõik endast oleneva oma vara kaitsmiseks. Ja peale hinnaliste grillide ja muruniidukite tuleks ära panna ka redelid, labidad ja muu taoline “kola”. 

Seda kinnitavad ka hiljutised politsei juhtumid. 

Ajavahemikul 10.–29. aprill varastati Muhu vallas Tusti külas talu kinnistult küttepuid. Tekitatud kahju on 234 eurot.

Mai alguses sai politsei teate, et Jõgeva vallas asuvalt kinnistult on varastatud alumiiniumist esemeid. Tekitatud kahju on umbes 240 eurot.

Niisiis, kuidas hoida vargad oma hoovist eemal? 

Varastatakse kõike, mis ripakil

Hoovist tuleb silma alt ära panna kõik, mis vargas huvi võib tekitada. Põhja prefektuuri Ida-Harju jaoskonna menetlustalituse juht Inna Toater möönab, et varastatakse kõike, mis on n-ö ripakil ja väärtuslik ning mida saab vähese vaevaga kaasa haarata. “Me ei soovita hoovides hoida jalgrattaid, kalleid grille või aiatööriistu,” loetleb ta. “Need tuleks panna lukustatavasse garaaži või panipaika.”

Pererahva silmis ei pruugi hoovil seisev labidas või raudkang olla midagi erilist, kuid need võivad vargale osutuda kasulikeks tööriistadeks, millega samm edasi astuda.

Pärjala toob selle kinnitamiseks paar näidet. “Seinale toetuvat redelit mööda võib pätt pääseda teisele korrusele. Ja kui maja uks on lukus, kuid kuuriuks lahti ja seal vedeleb raudkang, võib see olla piisav tööriist, et majja sisse murda,” nendib ta. 

Kui juba hoovi tullakse …

Pärjala nendib, et kui varas on juba kellegi hoovi tulnud, ei pruugi ta sealt lahkuda vaid ühe või kahe asjaga.

“Reeglina on nii, et kui midagi huvipakkuvat leitakse, siis süvenetakse hoolikamalt, et mis sealt veel võtta on. Esimesel korral läheb näiteks kastmistünn, teisel korral viiakse kuurist muruniiduk ära ning kolmandal korral ollakse juba toas sees,” hoiatab turvaekspert. 

Kuidas vargad oma hoovist eemal hoida? 

  • Valgustus. Hoovi või vähemalt ukse ette tuleks paigaldada valgustus. See muudab varga jaoks tegutsemise ebamugavamaks. 
  • Korralik valvekaamera. Esiteks on see preventatiivne ja teiseks on video uurijate jaoks väärtuslik asitõend. 
  • Kõik väärtuslik peitu. Lukustatud hoonetesse tuleks panna kõik väärtuslik ja ka need asjad, mis võivad enda jaoks tunduda väikese väärtusega. 
  • Valvesüsteem. Aiko valvesüsteem võimaldab valve alla panna nii kodu kui kõrvalhoone. Koduvalve annab kindlustunde, et teie pere kodu ja vara on 24/7 turvafirma valvsa pilgu all. 

Allikas: G4S 

Niisiis on varguste ennetamise esimene samm pätti mitte oma hoovile “meelitada”. Siinkohal on hea meeldetuletus, et parim turvameede oma vara ja kodu kaitsmiseks on valvesüsteemi paigaldamine. Pärjala sõnul selle olulise otsusega aga sageli venitatakse … Mõnikord suisa ajani, mil pere on vargusega kokku puutunud. 

Emotsionaalne trauma

Turvasüsteem pole vajalik ainult asjade kaitsmiseks, vaid on oluline veel ühel põhjusel. 

Pärjala räägib, et ohvriabiga läbi viidud uuringutest on selgunud, et varguste ohvriks langenud inimesed ei muretse aastaid hiljem mitte materiaalse kahju pärast, vaid kannatavad hoopis emotsionaalse trauma all. “Jah, asjad korvab kindlustus, kuid emotsionaalne trauma sellest, et keegi tuli minu koju, võib väga pikalt kesta,” toonitab turvaekspert. “Seda on väga raske mõista, kui pole ise vargusega kokku puutunud.”

Sinu pere turvatunde suurendamiseks pakume Koduvalve täis- ja kombineeritud teenuse klientidele ka turvagarantiid. Selle kohta saad lähemalt lugeda siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.